Užijte si fajn posezení na zahradě

Domácnost 13. července 2013

Možná jste to zažili. Koupili jste si zahradní nábytek, o kterém se prodavač dušoval, že ho klidně můžete nechat celý rok venku. A pak přišlo jaro, vy jste z něj sundali ochrannou plachtu a uviděli jste tu spoušť…

Dřevo bylo popraskané, zohýbané, nehezké a kolem šroubů se začala vytvářet ložiska hniloby. Přesně takhle to totiž obvykle dopadá s nábytkem z měkkého dřeva.

Jeho nízká cena je jeho jedinou výhodou. I když i to je diskutabilní. Ono totiž také to pravidelné natírání, moření, voskování něco stojí. Tak proč si raději rovnou nekoupit něco pořádného?

„Pokud chcete opravdu odolný venkovní nábytek, doporučil bych teak. Jde o exotické dřevo, které je velmi husté a obsahuje mnoho oleje, což ho činí mimořádně odolným vůči hnilobě.

Máte na výběr

Na rozdíl od klasického dřeva se neroztahuje, nesmršťuje ani nekroutí,“ uvádí Přemysl Hejtmánek, pracovník české nábytkářské firmy Donate.

A jsou tu i další možnosti. Třeba hliník. Je lehký, pružný, snadno se udržuje a dobře se kombinuje s jinými materiály. „V současnosti je stále populárnější kombinace hliníku a textilního výpletu,“ říká Martin Homolka, specialista prodeje společnosti Kettler.

Výplety z umělých textilií jsou pevné a stabilní, a přitom jemné a prodyšné, což je pro pohodlné sezení nejdůležitější. Díky těmto vlastnostem není nezbytně nutné nábytek doplňovat poduškami.

Dobrou volbou je i ratan, ovšem ne přírodní, ale ten umělý. Ačkoli i přírodní ratan je poměrně odolný, s umělým ratanem se v tomto ohledu nemůže srovnávat.

„Ratanový zahradní nábytek se vyrábí z umělých vláken se speciálními vlastnostmi. Vlákna jsou velmi ohebná a dokonale odolná vůči ultrafialovému záření, výkyvům teplot i vodě,“ říká Přemysl Hejtmánek z firmy Donate s tím, že nábytek z umělého ratanu navíc nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu a snadno se čistí vodou a jemným mýdlovým roztokem.

nábytek

Každé zahradě sluší něco jiného. Někde uděláte parádu jednoduchým kovovým nábytkem, jinde dřevěným.

zdroj: www.thinkstock.cz