Cesta k úspěchu je dlážděná chybami

Psychologie 14. března 2019

Máte pocit, že právě děláte osudovou chybu a stejně si nemůžete pomoct? Třeba vás přivede ke štěstí.

Chyba 1: Zamilovat se do špatného muže

Potkala jste ho na večírku. Pohledný, vysoký chlap, dává vám otevřeně najevo, že mu jde jen o jedno, a k tomu opakuje, jak jste krásná a sexy… Víte dobře, že takový vztah je k ničemu a známost na pár dní není nic pro vás. Přesto tajemnému svůdci neodoláte.

Proč jste to udělala? Jakmile zklamání pomine, položíte si obvyklou otázku: „Proč jsem byla tak pitomá?“ Není třeba sypat si popel na hlavu dlouho. Žena potřebuje být milována a slova chvály jsou pro ni jako živá voda. Stejně jako v přírodě bývají úspěšní samci, kteří mají krásné peří, i muži, kteří se umějí „načechrat“, nemají o milostné avantýry nouzi. Vaše poblouznění je v pořádku, uposlechla jste přece hlas přírody.

Co jste se naučila? Ocenit upřímnost. Není nad vlastní zkušenost a vy jste ji právě udělala. Po románku se špatným mužem si budete více považovat těch ostatních, sice ne tak úžasných, ale pro obyčejný život použitelných. Ale především jste prožila vztah – alespoň z vaší strany – opravdový.

Chyba 2: Neuposlechnout výzvu

Ze všech stran slyšíte, že nejdůležitější je být v pravý čas na správném místě. Kdo dokáže rozpoznat výzvu a vyjít jí naproti, ten vyhraje. Vy jste výzvu rozpoznala, ale neuposlechla. Možná to byla možnost vycestovat do zahraničí, možná nabídka skvělé práce. Několik nocí jste nespala a nakonec výzvu nechala jít za někým jiným.

Proč jste to udělala? Žena je strážkyní krbu. Výzvy, které jsou pro většinu mužů neodolatelné, podrobuje zkoumání. Zvažuje všechna pro a proti, myslí i na děti a partnera. Může se stát, že vlastní příležitost obětuje klidnému životu celé rodiny.

Co jste se naučila? Poznat to důležité. Život nikdy nenabízí jedinou možnost. Jednu výzvu jste odmítla, jinou přijala. Dokázala jste se zeptat na citlivou otázku: „Co je pro mě v životě nejdůležitější?" A také jste si na ni dokázala odpovědět.

Chyba 3: Snažit se být tím, kým nejste

Vždycky jste si říkala, že budete sama sebou a nenecháte se vmanipulovat do role. Znáte svoji cenu a nemáte zapotřebí se před někým přetvařovat. Najednou se ale přistihnete, jak se chichotáte vtipu o blondýnách.

Nebo si před návštěvou mámy vezmete svetr, který je nemožný, ale který vám přece dala k narozeninám. V práci se usmíváte na šéfa, který je pitomec. A dokonce jste se půl roku týrala v tělocvičně jen proto, že to dělají kamarádky.

Proč jste to udělala? Člověk je tvor společenský. Jestliže se necháte čas od času natlačit do role, která vám úplně nesedí, nemusí vám hned být špatně ze sebe samé. Někdy tak prostě můžete jen udělat někomu radost, nebo si zajistíte klid. A možná se vám nová role zalíbí…

Co jste se naučila? Vidět nové věci. Někdy, když jste chvíli někým, kým být nechcete, podíváte se na svět jeho očima. To je nová zkušenost. A třeba od sebe díky této taktice odvrátíte zbytečnou pozornost nebo hádku. Možná to vypadá zbaběle, ale občas je to účelné a chytré.

Chyba 4: Mlčet, když jste měla mluvit

„Ve svobodné zemi by svobodný člověk měl říkat, co si myslí“. „Největším nepřítelem člověka je jeho vlastní zbabělost“. Znáte tyhle univerzální pravdy, ale řídit se podle nich neumíte. Pravdu jste šéfovi do očí neřekla a na schůzi nájemníků domu jste také nepřiznala, že nesouhlasíte s přestavbou schodiště, protože je to zbytečné plýtvání.

Proč jste to udělala? Statečnost je jedna z největších ctností, ale také se za ni nejvíc platí. A pokud navíc nejste zvyklá mluvit na veřejnosti, existuje riziko, že se zadrhnete a nebudete vědět, co říct. Nemusí to být nedostatkem odvahy, ale jen obavou ze selhání, ze zesměšnění. Opatrnost je navíc na místě vždy, když jste v ohrožení vy nebo vaše děti.

Co jste se naučila? Využít trpělivosti. Spustit hned bandurskou není vždycky dobré. Jistě se vám už stalo, že jste nevynadala tomu, komu jste vynadat měla, a ono se nakonec ukázalo, že pravdu měl on. Někdy se prostě vyplatí počkat a věci si rozmyslet - na což řvouni nikdy nepřijdou.