Jak se (ne)obejít bez vajec

Vaření a recepty 5. dubna 2012

Řekněme si to na rovinu: vařit se bez nich dá, poradíme vám jak. A na Velikonoce můžete malovat polystyrenové náhražky. Ale ani jedno není úplně ono.

Kolik tak za týden doma spotřebujete vajec? Můj manžel si dělá třikrát týdně ráno míchaná na cibulce. Pak taky jednou týdně pečeme, třeba makovou bábovku s jedním vejcem, nebo minulý týden můj narozeninový dort se čtyřmi. Já si dám tak jednou týdně dvě vařená, z čehož dostane naše mimino půlku žloutku.

Takže suma sumárum to máme jedna tříčlenná rodina doma se stravující asi čtrnáct nebo patnáct vajec týdně. Koupili jsme je za rohem v supermarketu a máme to tak za 75 korun týdně. Žádná láce.

Kdysi se vejci házelo

Cenová hysterie kolem vajíček mě pěkně štve. Jsem holka z vesnice a slepicím přeju každý centimetr volné plochy. Ty u babiček odjakživa chodily volně po dvorku a po zahradě a jediné negativum, které z toho plynulo, byl darebák kohout zasedlý na malé děti. Ještě teplá vajíčka jsem chodila do kurníku vyzvedávat osobně.

Takže já jsem pro slepičí volnost a větší metráž, kterou nařídila Evropská unie a kvůli které, jak nám vysvětlují obchodníci, cena vajec vylétla skokem o sto procent a víc nahoru. Ale to je právě ten problém: já jim totiž nevěřím, že to je kvůli tomu! Je to zaručeně jako s benzínem a naftou – jak se objeví nějaká záminka, aby se mohlo zdražovat, tak se zdraží, i když se nemusí.

Takže v posledních týdnech nebyla výjimka vejce za sedm korun, jak mi prozradili příbuzní, kteří, ač taky z vesnice, slípky nemají. A pak na sebe svalují vinu slepičáři s obchodníky, že se jedni pakují víc než druzí.

Pamatujete, jak se před volbami před pár lety házely po politicích vajíčka? No to bych letos chtěla vidět!

Našla jsem si archivní článek z roku 2009, kde se píše: „Vajíčka jako munice jsou Čechům rok od roku dostupnější. Zatímco v roce 1993 si průměrný spotřebitel mohl dovolit z průměrné mzdy koupit 3262 vajec, nyní je to 8784, tedy o 169 procent více. Zatímco průměrná mzda je nyní v podstatě čtyřnásobná, cena vajec se zvýšila pouze o 48 procent.“

Kdeže loňská vejce, tedy sněhy jsou! Za poslední tři měsíce to bylo o víc než sto procent!

velikonoce bez vajec vejce cerstva
zdroj: Isifa.com

Postup:

Kdyby náhodou nastal opravdu vaječný bojkot a obchodníci se zbavovali starých vajec, můžete si zkontrolovat jejich čerstvost. Ponořte je do vody, kde jste rozpustila lžičku soli. Nové vejce se položí na délku na dno, tři dny staré se postaví na dně na špičku. Starší vejce budou plavat výš a výš. Proč? Protože vejce postupně ztrácejí vlhkost a nahrazuje ji vzduch. Takže jak se plní vzduchem, líp a líp plavou.

Čím nahradit vajíčka?

Nicméně problém, jak se v kuchyni obejít bez vajec, lamentování neřeší. Pátráním jsem našla tyhle možnosti:

  • Prášek do pečiva. Jeden sáček prý odpovídá až dvěma vajíčkům, když se smíchá s jednou lžící vody a jednou lžící octa nebo s půl lžící oleje a půl lžící vody.
  • Droždí. Sáček sušeného rozpusťte ve čtvrt sklenici horké vody a máte náhradu za dvě vejce. Prý. Ale pozor na výraznou chuť.
  • Želatina. Jeden sáček až za tři vejce.
  • Škrob. Bramborový nebo kukuřičný nebo pudink. Rozmíchat s vodou podle odhadu. Jedna lžíce Solamylu by měla nahradit až dvě vejce v jídlech z řídkého těsta. A do tvarohu do koláčků prý místo vejce funguje vanilkový pudink.
  • Vajahit. To je stará dobrá sušená náhražka vajec z kukuřičné a sójové mouky a sušené syrovátky. Prošleháním polévkové lžíce Vajahitu se 40 ml vody nahradíte jedno vejce. A když promícháte 10 gramů Vajahitu s 20 ml vody, nahradíte jeden žloutek. A když se peče, nemusíte Vajahit ani předem rozpouštět.
  • Hraška. Její výrobci se mazaně chytli vlny a upozorňují, že jedno vejce s ní nahradíte už za korunu šedesát. Nic proti Hrašce, sama ji dávám do polévek místo mouky. Ale místo vajec to musím teprve vyzkoušet. Tato směs hrachu a bezlepkových obilovin prý v těstech pomáhá pojit mouky a zlepšuje kvalitu těsta (obzvláště při použití celozrnné nebo bezlepkové mouky). Na sladká těsta, jako jsou palačinky, máme prý používat tu s přírodní vanilkou. Může být. Ale fakt z ní neuděláte třeba sníh do piškotu!
  • Nic. Někdy jsou vejce skoro zbytečná. Třeba do kynutého těsta můžete dát místo nich víc mléka a tuku.

Jak se vejít do rozpočtu?

Celkově vzato, pokud máte na vejce alergii, můžete se bez nich v kuchyni zřejmě docela dobře obejít. Ale popravdě řečeno, já bych z pudinku radši dělala pudink, želatinu dávala na dort a droždí do koláčů. Taky bych do nich dala ty vejce, co tam patří, a taky bych je dala do tvarohové náplně. A přežiju, když jsou dražší, holt ušetřím při nákupu jinde.

Nebudu provádět vaječný bojkot, i když i takové výzvy se objevily – ve smyslu „ať ty předražená vejce zůstanou v regálech a zkazí se jim“.

Upeču manželovi narozeninový dort s vejci a on upeče mazanec s vejci, a taky vyrobíme nějaké kraslice z vajec vařených. Nebudeme ale kupovat žádné sváteční zásoby čehokoli jak před světovou válkou. A řekla bych, že neutratíme o nic víc než loni.

Tipy redakce:

  • Recepty na úžasné dobroty pečené bez vajec najdete ZDE, na stránkách časopisu Dům a zahrada.

  • Ale pokud jste na tom jako já a naše kolegyně z partnerského webu Kafe.cz, podívejte se TADY, jak si holky užily pečení velikonočního mazance z klasických surovin. A na bílou sobotu si ho užijte taky!

Jak to budete dělat vy? A máte ty náhražky vajec vyzkoušené? Podělte se s námi o názory a zkušenosti v komentářích pod článkem.

velikonoce bez vajec

Letos budou zaručeně levnější čokoládová vejce od čokoslepic.

zdroj: Isifa.com