Roláda podle maminky Daniely Šinkorové

Vaření a recepty 29. června 2012

O tom, že je krásná Daniela mlsná, se můžete přesvědčovat v pořadu Česko na talíři, kde ochutnává regionální pokrmy. Copak mlsá doma?

„Česká kuchyně je těžká a já se ji budu ještě hodně dlouho učit,“ říká s vysvětlením, že je přece Slovenka. „Pyšně ale všude tvrdím, že jsem se konečně naučila svíčkovou, kterou jsem neuměla.“

Daniela je moc ráda, že díky televiznímu pořadu ochutnala v Česku už všelicos, i když ji kuchař pan Sapík často překvapil. „Třeba já moc nejím vnitřnosti – s výjimkou kachních jater. Jednou pan Sapík udělal guláš ze žaludků a musím říct, že to chutnalo výborně. Také jsem si myslela, že nemám ráda divočinu, ale když se pak v pořadu vařil kančí hřbet na smetaně nebo jehněčí kolínko, neodolala jsem a ochutnala.“

Sama vaří moc ráda a baví ji experimenty. „Zkouším různá masová jídla, protože můj partner je „masový“. Jinak si ale potrpím na italskou kuchyni, zejména na těstoviny.“ Dělává i různé studené saláty, pomazánky, smetanové polévky a eintopfy.

„Ale co mi vždycky šlo a od mala mě bavilo, bylo pečení dezertů. Mám na to od přírody trpělivost. Ráda je zdobím a vyrábím domácí krémy.“

Peče podle Itala

Není divu, že sladké dělá, protože na sladké taky pořádně je. „Já i můj přítel milujeme sladké snídaně, s velkou porcí kávy a mléka. Inspirovali jsme se v Itálii. Vyzkoušela jsem i některé výborné dezerty od Emanuela Ridiho.

Třeba takové cantuccini. To jsou sušenky, které se v Itálii podávají ke kafi nebo se namáčí do vína. Je v nich spousta oříšků – mandle, lískové ořechy, pistácie, a dají se tam dát i rozinky. Řekla bych, že je to moučník podobný našemu biskupskému chlebíčku, jen není tak kalorický. Když udělám jednu dlouhou šálu cantuccini, nakrájím z toho třicet kousků!“

Buchtu má ale nejradši od maminky. Nedůvěřuje totiž moc kupovanému pečivu. „Navíc moje maminka umí spoustu výborných moučníků. Třeba metrový koláč, kokosový dort nebo sloní slzy, což je kakaové těsto plněné krémem. Uvnitř je banán, a tak to vypadá jako slza. Můžete to ale udělat i bez banánu nebo polevy, samozřejmě.“ Z české sladké kuchyně má ráda štrúdl a linecké pečivo, které dělává i během roku.

šinkorová vaří naháči

Tahle elegantní kráska z muzikálu Naháči pochází z řeznické rodiny, řekli byste to do ní?

foto:
zdroj: Isifa.com

Maminka na telefonu

Na maminku se ráda obrací i jako na „přítele na telefonu“. Když se jí něco v kuchyni nedaří, vytočí prostě její číslo - vždyť vaří už šedesát let!

„Volávám jí třeba, i když jsem v řeznictví a nevím si rady, co koupit. Moje maminka je vyučená řeznice. Stačí, když jí řeknu, co budu ten den vařit, a ona mi doporučí vhodné maso.“

U nich doma bylo maso na denním pořádku. Dělaly se domácí zabijačky a mívali jelita, která Daniela v mládí plnila. Také drželi tradici, že každou neděli musela být na oběd kachna. „Buďto ji dělávala maminka, nebo babička. Naši mívali hospodářství, takže o maso nebyla nouze. Dodnes miluji chleba s kachním sádlem, játry a cibulí. Když jsem studovala na vysoké škole, maminka mi vždycky dávala s sebou jednu sklenici kachního sádla.“

Maminka ji vybavila i kuchařskými zápisky. „Recepty píše ručně, a ráda k tomu využívá tatínkovy staré radioamatérské kartičky, které si pak zakládám do své kuchařky. Pokaždé, když se na ně podívám, mám pocit, jako kdybych měla oba rodiče u sebe.“

šinkorová vaří roláda
zdroj: Kuchyne.cz

Kefírová buchta

Potřebujete:

6 vajec

moučkový cukr

kakao v prášku

3 lžíce hrubé mouky

15 dkg mletých ořechů

mléko

35 dkg másla

2 balíčky vanilkového cukru

3 velké a pokud možno „rovnější“ banány

prášek do pečiva

1 lžíci oleje

lžíci vody

Postup:

  1. Celá vejce rozmixujte spolu s cukrem, poté přidejte kakao, mouku, vodu, olej a prášek do pečiva a lehce promíchejte.

  2. Hmotu vylijte na plech předem potřený ztuženým tukem a vysypaný moukou.

  3. Pečte zhruba 15-20 minut v troubě předehřáté na 180 stupňů (kontrolujte vpichem špejlí - když už se na ni nic nepřilepí, je hotovo).

  4. Těsto ještě za tepla přeložte napůl přes váleček (velikosti zhruba banánu) a nechte vystydnout.

  5. Taky musíte vyrobit krém: máslo, cukr i vanilkový cukr smíchejte.

  6. Do směsi přidejte horkým mlékem spařené mleté ořechy, vše dohladka vymíchejte.

  7. Těsto roztáhněte do původního tvaru, celý povrch nejdříve potřete krémem, pak doprostřed uložte banány do jedné linie.

  8. Pak vše opět překlopte přes půlku. Tím vám u krájení vznikne tvar obří „sloní slzy“.

  9. Čokoládu nalámejte do hrnce, uvařte společně s mlékem a máslem. Po vychlazení rozetřete na povrch „sloní slzy“.