Lehké cuketové loďky herečky Petry Hřebíčkové

Vaření a recepty 16. srpna 2012

Petru znáte ze seriálu Ulice nebo z filmu Muži v naději. Přestože pochází z Moravy, dává přednost lehčí italské kuchyni.

„Jsem z Hodonína, z jižní Moravy, a za městem máme zahrádku, takže u nás byla vždycky domácí zelenina a hodně se zavařovalo,“ vzpomíná herečka. Její táta chová králíky, které samozřejmě také jedli. Jako dítě tím trpěla, protože si s nimi ráda hrávala.

„Když jsem pak zjistila, že k obědu byl třeba Punťa, hodně jsem plakala. Ale vždycky jsem si poplakala a toho králíka nakonec snědla.“

„U nás byl specialista na králíky táta – studoval různé recepty a dělával takové dobroty jako třeba králíka na jalovci.“

Teď ale přesedlala spíš na zeleninu. „Mám ráda rajčata a cukety. Na zelenině jsem vyrůstala. U nás bylo zvykem, že jsme ji měli místo čokolády.“ Vždycky totiž měli zásoby čerstvé zeleniny ze zahrádky, takže stačilo si utrhnout nebo vytáhnout přímo ze země a jedlo se.

Dětství má vůbec hodně spojené se zahrádkou svých rodičů. „Když jsem před pár měsíci přijela domů do Hodonína a naši mi nakrájeli svoji zeleninu, pocítila jsem ten rozdíl. Rajčata chutnala jako opravdová rajčata, okurky polní byly pěkně nahořklé a papriky byly šťavnaté...“

Návraty k zahrádce

Domů k rodičům se ale dostane málokdy, a tak ji pak rozmazlují. „Máma udělá třeba svíčkovou s domácími knedlíky a pořádnou flákotou masa.“ Normálně takové jídlo nevyhledává, dopřává si ho jen v Hodoníně. „Já bych totiž jedla pořád a ke konci puberty jsem to viděla i na postavě.“ A tak když nastoupila na JAMU, rychle skoncovala s českou kuchyní.

A protože jí ráda a hodně, vaří si většinou lehčí jídla.„ Mám bohužel pomalé spalování... Ale to neznamená, že si občas nekoupím něco nezdravého, třeba klobásu,“ přiznává se Petra.

hřebíčková stašová

Se skvělou herečkou Simonou Stašovou si zahrála v úspěšném filmu Muži v naději.

foto:
zdroj: smagpix.com
hřebíčková kerekes

Na Petře i její kolegyni Vice Kerekes vůbec není vidět, že obě velmi rády jedí poctivou "těžkou" kuchyni.

foto:
zdroj: smagpix.com

Dám si i krvavý steak

Mívá ale období, kdy jí něco ve velkém. „Třeba období kukuřice byla doba, kdy jsem se neprošla bez toho, abych si ji koupila. Pak jsem si užívala lososové nebo oříškové období. V současné době si začínám víc všímat masa – doma si občas vařím kuřecí. V restauraci jsem si před nedávnem objednala i pořádný krvavý steak.“

Diety drží tak nějak zvláštně: „Mám to kyvadlově. Nejvíce funguje nejíst večer. Tak mám týden, kdy si dopřeji všechno možné, a pak se zase hlídám.“

V pubertě se pokoušela o různé diety, ale mělo to nakonec opačný efekt. Takže se naučila snídat a jíst trochu pravidelně. „Dávám přednost takovému celodennímu „zobání“. Ráno si třeba dám suchary, v divadle jsou chlebíčky, tak si dopřeji i ten, na oběd si objednám velkou polévku a salát, někdy normální menu. Během dne zobu oříšky a večer to někdy zkazím ledničkovým náletem.“

Miluju remosku

Vařit se Petra naučila víceméně sama. „Hodně podle kuchařky a ráda se nechávám inspirovat ostatními nebo volám o radu mámě. Dost jsem se naučila i ve Zlíně, kde jsem měla divadelní angažmá. Tehdy jsem bydlela v bytě, ve kterém nebyla kuchyň, proto jsem se často stravovala v divadelním klubu. Vždycky mi tam chutnalo a někdy jsem si řekla o recept. Jednou mi šéfkuchař říká: Nechceš si přijít vykostit kuře? Dal přede mě tři kuřata a já jsem vykosťovala.“

Pak jí rodiče koupili troubu, která vypadala jako mikrovlnka. Bavilo ji dělat v ní kuřata a různé dobroty. „Miluju remosku! Je to velmi užitečný vynález a dá se tam zapéct úplně všechno. Navíc jídlo z ní bývá vláčnější a voňavější.“

Má takovou oblíbenou rychlovku: Do remosky dá brambory s cibulkou, na to hodí plátky vepřového, hodně posolí, opepří, zalije smetanou, posype sýrem a remoska si s tím už poradí.

hřebíčková cuketa
foto:
zdroj: www.thinkstock.cz

Cuketové loďky

Potřebujete:

cuketu

brambory

kořeněné mleté maso

eidam

smetanu

Postup:

  1. Vydlabejte cuketu, rozkrojte na lodičky, nechte pár minut povařit, až trochu změknou.

  2. Připravte si šťouchané brambory nebo kaši, tou vystelte namazaný pekáč.

  3. Do brambor zasaďte díly cuket, aby držely jako korýtka.

  4. Cukety naplňte směsí – dle libosti- třeba je výborné mleté maso s paprikou, pestře kořeněné, stačí i samotná zelenina s česnekem.

  5. Posypejte sýrem, zalijte trochou smetany a dejte zapéct.