Odborník o kávě: na doma je nejlepším řešením filtrovaná

Zábava 4. dubna 2017

Cestou na schůzku s odborníkem na kávu Janem Komárkem jsem si říkal, že mu hlavně nesmím říct, jaké kafe jsem si dal ráno v práci. To aby mě hned nevyhodil...

Ono to totiž není jen tak kopnout do sebe turka a jít si povídat s dvojnásobným mistrem republiky v Cup Tastingu (degustace kávy), třetím nejlepším ochutnávačem kávy na světě za rok 2013 a jedním ze tří držitelů titulu Q Grader (certifikovaný profesionální hodnotitel kvality kávy) v republice.

Naštěstí mě Honza rychle uklidnil. „Sice téhle přípravě nefandím, ale když dodržíte postupy... V zrnkách kávy jsou látky, které chcete, aby se extrahovaly. Je jich tak 20 procent. Když kávu extrahujete moc dlouho, unikají i látky, které už by se uvolňovat neměly. A turek tím, že ho nescedíte, právě k tomu po několika minutách tíhne. Ale jako nějaké zvěrstvo to neberu.“

ZBĚHEM KVŮLI KÁVĚ

Honzovi je třiadvacet, studoval na pražské ČVUT elektrotechnickou fakultu, obor otevřená informatika. Ze studií ale zběhl. Za kávou.

„Poprvé jsem kafe ochutnal jako dítě. A právě turka, pil ho táta, dával si do něj mléko. Ale nechutnalo mi to. Pak někdy v deseti letech jsem ochutnal čistou kávu, a to už byla jiná. Při střední škole v Říčanech jsem chodil na brigády do restaurací, při vysoké v Praze zase do kaváren. Strašně se mi to zalíbilo a pro kávu jsem se nadchnul.“

Mimochodem, je schopen jí vypít klidně dva litry denně, ale jinak nic kávového - sušenky, dorty a podobně - vůbec nemusí. Kávu pije zásadně čistou, žádné mléko, smetana, cukr...

káva

Při soutěžích musíte poznat jeden odlišný šálek. Napoví už vůně...

foto:

TŘETÍ NA SVĚTĚ

Světové mistrovství v ochutnávání kávy (World Cup Tasters Championship) má jednoduchá pravidla. V osmi minutách se před soutěžícími postupně vystřídá osm trojic šálků kávy. Ve dvou šálcích je vždy stejná káva, v jednom odlišná, přičemž odlišnost je s každou další trojicí menší. Hodnotí se přesnost a rychlost.

káva
foto:

Slovníček méně známých pojmů

  • Aeropress. Přístroj na přípravu filtrované kávy, pracující na principu pístu s papírovým filtrem.
  • Vacuum pot. Skleněný kávovar na filtrovanou kávu, využívající teplotní roztažnosti vzduchu a bavlněného filtru.
  • Drip cone. Většinou porcelánový jednoduchý kávovar na překapávanou kávu.
  • Clever dripper. Vylepšený drip cone, kterým začne káva protékat, až když jej postavíte na šálek.
  • Chemex. Skleněný designový kávovar na překapávanou kávu.
  • French Press. Oblíbený stlačovací kávovar s kovovým filtrem.

Honza s přehledem vyhrál semifinále, ve finále skončil bronzový. Měl nejlepší čas, ale správně určil jen čtyři trojice.

„Víte, říká se, že člověk je jako oliva, to nejlepší z něj dostanete pod tlakem. A u mě tohle platí. V předchozích kolech jsem byl vystresovaný, pod tlakem a pořádně jsem se soustředil. Ve finále to ze mne spadlo. Byl jsem mezi nejlepšími, užíval jsem si to. A zariskoval...“

NA DOMA KÁVU FILTROVANOU

Dát si dobrou kávu v kavárně by mělo být normální. Ale kupovat si domů stroje za desetitisíce přece jen každý nemůže.

„To ani nemusí. Kupovat si domů espreso kávovar ani nedoporučuju. Je s ním strašně práce. Nejlepším řešením je filtrovaná káva. A samozřejmě kupovat kvalitní zrnkovou kávu, dobře ji umlít, včas spotřebovat a dodržet správné postupy při přípravě.“

káva

Příprava kávy ve vacuum potu připomíná alchymii.

foto:

DÍKY, DĚLÁTE TO SUPER

Když jsem se Honzy zeptal, co kromě kávy ho ještě baví, odpověděl, že by přišel na spoustu věcí, které ho baví na kávě, ale kromě ní snad jen motorka. Tu už prý vzala na milost i jeho přítelkyně - také degustátorka. V současné době pracuje Honza v pražské kavárně Monolok. A do budoucna?

„Káva nabízí spoustu možností. Barista, ochutnávač, pražírna... Je to na dlouhou trať, ale chtěl bych jednou nakupovat pro někoho kvalitní zelenou kávu. Objíždět farmáře po celém světě, jednat s nimi, zařizovat veškerý převoz. Sledovat ty farmáře, ohodnotit, nakoupit, dát jim peníze a říct: »Díky, děláte to super.«