Nenechte si ukrást peníze před nosem!

Finance a kariéra 10. června 2014

Běhat se složenkami na poštu nebo do banky už je pro většinu lidí minulostí a přibývá těch, kteří mají banku doma na stole nebo rovnou v kapse bundy či kalhot. Tedy v počítači a chytrém mobilu. On-line bankovnictví je pohodlné a rychlé. Aby bylo i bezpečné, o to se musíte do značné míry přičinit sami.

Některé zásady už Češi dodržují, v některých pravidlech ale pořád tápou.

Podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) využívá internetové bankovnictví 84 % českých bankovních klientů, mobilní pak zhruba čtvrtina.

PROBLÉMOVÁ HESLA

Nejvíc podle průzkumu ČBA lidé chybují v používání a správě přístupových hesel. Jen výjimečně mění, či dokonce vůbec je nemění 60 % z nich.

Dobrou zprávou je, že alespoň začínají převažovat složitější hesla, využívá je až šest z deseti uživatelů. Andrea Kropáčová, členka bezpečnostního týmu CSIRT.CZ sdružení CZ.NIC, proto vidí hlavní problém jinde. „Lidé často používají stejná hesla jak pro méně kritické služby, třeba v e-shopech, tak pro ty kritické, jako je internetové bankovnictví.“

ČÍST ZPRÁVY SE VYPLATÍ

Lidé také často ignorují různé varovné zprávy. „Nevěnují pozornost zprávám a varováním od vlastních počítačů ani na internetu, navštěvují podezřelé stránky a vypínají či ignorují ochranné mechanismy,“ říká Andrea Kropáčová.

Podle Jana Matouška, náměstka výkonného ředitele ČBA, čtou upozornění na webech bank jen asi dvě třetiny klientů.

muž

S internetovým bankovnictvím pracujte opatrně.

foto:

POZNEJTE SVŮJ MOBIL

Kromě dobrého hesla je dobré mít chráněný i svůj počítač či smartphone.

Třetina uživatelů ale přiznala, že se neorientuje v zabezpečení vlastního počítače, a ochraně chytrých mobilů nerozumí dokonce více než polovina jejich majitelů.

OPATRNOST NEŠKODÍ

Průzkum ale odhalil i klady. Lidé už jsou obezřetní při otevírání příloh e-mailů od neznámých odesílatelů, nikdy by je neotevřely dvě třetiny uživatelů.

Věnují také větší pozornost kontrole výpisů z účtu a opatrní jsou i v přístupu do internetového bankovnictví z cizího počítače. 

DESATERO BEZPEČNOSTI ČBA

  1. Pravidelně aktualizujte ochranné mechanismy svého počítače. 2. Stejně chraňte i svůj telefon. 3. Programy a aplikace instalujte pouze z důvěryhodných zdrojů. 4. Přihlašovací a osobní údaje zadávejte jen na ověřených serverech, v důvěryhodném prostředí a nikomu je nesdělujte. 5. Pečlivě si chraňte svůj PIN kód. 6. Pravidelně si měňte svá hesla a mějte jiná pro různé služby.
  2. Neotvírejte e-maily a přílohy od podezřelých odesílatelů.
  3. Nakupujte pouze u prověřených a důvěryhodných on-line prodejců. 9. Věnujte pozornost upozorněním vašeho počítače a na webu banky. 10. Pokud máte podezření, že se děje něco špatného, vždy kontaktujte banku.