Děláte si v práci na "vlastním"? Tak pozor na to

Finance a kariéra 13. října 2016

Firmy stále víc kontrolují, jestli zaměstnanci místo práce "nesurfují" soukromě po internetu. Do jejich hledáčku se můžete dostat i vy.

Jestli vám to připadá jako hnusné špehování, zkuste se na to podívat očima zaměstnavatelů. Češi totiž podle průzkumu věnují v práci na počítači soukromým věcem desetinu pracovní doby. To firmu na jednom zaměstnanci stojí 31 400 korun ročně.

FACEBOOK A NÁKUPY

Nejvíc si lidé v pracovní době dopřávají návštěvy Facebooku a jiných sociálních sítí. Tahle aktivita odsunula na druhé místo dosud vedoucí vyřizování soukromých e-mailů.

práce

Ne na každé sledování má zaměstnavatel právo.

foto:

CO DODRŽOVAT

  • Vyjasněte si předem se zaměstnavatelem způsoby využívání svěřených věcí
  • Pokud nemáte mobil, notebook nebo třeba auto skutečně ke zcela volnému využívání, nepřekračujte povolené limity
  • Dávejte si pozor i na poslouchání internetového rádia při práci, automatický monitoring to vyhodnotí jako soukromou aktivitu
  • Nenechte si líbit jakékoli sledování, ne na vše má zaměstnavatel právo

Na dalších místech skončily online nákupy, sledování filmů a jejich stahování a pořád se ještě ve statistikách objevuje hraní her. Nějaké drobné prohřešky tohoto typu nechávají zaměstnavatelé většinou bez povšimnutí. Ovšem pokud to přeženete, můžete se dostat do velkého maléru.

KONTROLA ANO, ALE...

Zákoník práce totiž jasně říká, že „Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele.“ A umožňuje vašim šéfům, aby to kontrolovali. Nesmějí sice například číst maily, které ze soukromé adresy posíláte, nebo odposlouchávat hovory ze služebního telefonu, ale monitorovat adresy a čísla mohou. Stejně tak mají právo sledovat, na jaké webové stránky se připojujete nebo kam jezdíte služebním autem. Jak se tedy zachovat?

Domluvte si (nejlépe ve smlouvě) jasná pravidla používání služebních prostředků a soukromé věci si vyřizujte z těch svých.