Navštivte Zdrojovnu. Místo, kde se mění staré na nové!

Finance a kariéra 12. října 2014

Na počátku byla parta kamarádů, kteří chtěli udělat něco dobrého pro životní prostředí a spojit několik podobně smýšlejících lidí. Uplynulo šest měsíců a v pražských Vršovicích budou otevírat první centrum použitých věcí a komunitní recyklační dílnu v Česku.

Nápad založit v České republice re-use (znovu použít) centrum přišel více méně náhodou. „Všechno to začalo tím, když jsem si chtěla ze sběrného dvora odnést starou židli,“ říká jedna ze zakladatelek Zdrojovny. „Přítomní páni mi ale řekli, že to není možné. Byla jsem naštvaná a rozhodla jsem se, že zkusím udělat něco pro to, aby starý nábytek nekončil ve sběru, ale aby našel další uplatnění, dostal takzvaně druhou šanci.“

Tereza si vzpomněla na svůj výměnný pobyt ve Francii, kde re-use centra běžně fungují, a oslovila svou kamarádku Janu. K projektu se postupně přidali další jejich kamarádi, až nakonec vznikl šestičlenný tým. „Dali jsme hlavy dohromady a začali pracovat na realizaci podobného projektu, který by fungoval v českém prostředí.“

NÁUŠNICE Z GRAMODESKY

dílna

Tvořit se dá i z odpadu!

foto:

Peníze neměli takřka žádné, o to větší byl jejich zápal pro věc. „Aniž by Zdrojovna už reálně existovala, natočili jsme poutač o tom, co to Zdrojovna je, jaký je její smysl a poslání, a umístili video na Facebook,“ říká Jana. Během krátké doby jim přišly desítky, ne-li stovky pozitivních ohlasů.

„Lidé se ptali, kam nám mají nábytek dovézt, kde si ho mohou opravit a podobně,“ vzpomíná Helena. Počet fanoušků na Facebooku rostl ze dne na den, až nakonec Zdrojovna uspořádala svůj první oficiální workshop. „Konal se 9. března v Radlické – kulturní sportovně a dorazilo na něj asi 200 lidí.“ Od té doby pořádá Zdrojovna workshopy pravidelně jednou za měsíc na různých místech Prahy. Co je na nich k vidění? „Součástí jsou vybavené truhlářské a kreativní dílny, kde mají lidé k dispozici potřebné nářadí, například brusky, kladiva, hřebíky, pilky nebo barvy. Starý kus nábytku si tak mohou, za pomoci truhlářů a lektorů, vylepšit a opravit podle svého.

Kromě dílen je na workshopech mnoho dalších stanovišť. Třeba stánky, kde se ze starých gramofonových desek vyrábějí náušnice, z tetrapaku stínidla, ze starých magnetofonových kazet peněženky, z pneumatik přezky a podobně. Lidé mohou navštívit papírovou dílnu, kde vznikají originální bloky a sešity, nebo kurz šití na starých klasických šicích strojích.“ Návštěvníci workshopů Zdrojovny se rozhodně nudit nebudou. „Chceme, aby si lidé těch několik hodin užili a vyzkoušeli nové a zajímavé věci. Naším přáním a cílem je, aby přicházely celé rodiny. Každý člen, dítě, otec i babička si určitě najdou to své.“

dílna

Při workshopech si můžete vyrobit barevná stínidla na lampy z tetrapakových obalů, udělat poličku do ložnice nebo vylepšit starou židli či stolek. Cena za jeden kus menšího nábytku je cca 100 až 200 Kč.

foto:

POMOHLY ROZJEZDY I HITHIT

Do teď se workshopy konaly pouze jednou měsíčně, od září to však bude jinak. „Od doby, co jsme Zdrojovnu založili, jsme se zároveň přihlašovali do různých soutěží, například Social Impact Award nebo Rozjezdy roku,“ vysvětluje Helena. „V rámci nich jsme se zúčastnili různých workshopů a školení, což nás posunulo dál.“ V Social Impact Award se dostali do finále, v soutěži Rozjezdy roku zvítězili ve studentské kategorii krajského kola. „Díky tomuto umístění jsme obdrželi sponzorské dary a v rámci kampaně na Hithitu jsme přímo od lidí vybrali téměř 100 tisíc korun,“ pokračuje Jana. „Nyní jsme pilotním projektem programu V pohybu Nadace Vodafone, která nám poskytla částku 80 tisíc korun.

A právě díky těmto darům otevíráme začátkem září v bývalé továrně Tesla ve Vršovicích naše první stálé re-use centrum. To bude fungovat jako otevřené komunitně-recyklační centrum se sběrným místem pro vysloužilý nábytek a další materiály. Bude zde vybavená truhlářská a kreativní dílna, obchod a stánek s občerstvením. Také zde chceme pravidelně pořádat kulturní a vzdělávací akce a častější specializovanější workshopy pro menší počet lidí.“