Jak se žije na vysoké noze

Móda 1. června 2020

Božská Marilyn Monroe prohlásila: „Nevím, kdo vymyslel lodičky, ale ať už to byl kdokoli, všechny mu hodně dlužíme.“ Souhlasíte?

Většina z nás se čas od času bez lodiček neobejde. A co by to bylo za lodičky, kdyby neměly jehlové podpatky? Ortopedům se sice ježí vlasy i chlupy, ale co zmůžou proti ženské urputnosti „oblbovat“ chlapy nohama až na zem, klenutými lýtky a vratkou chůzí, která volá po podpoře mužského rámě?

A co teprve ty kotníčky, které se na jehlách jeví útlejší, smyslnější a tak nějak provokativnější...

(Nejkrásnější jsou zhruba pět sekund před ošklivým výronem.)

Bez podpatků ani krok

Já sama mám pár kamarádek, které podpatky nosí snad i doma. Třeba Eva. Pracuje v soláriu a mimo to, že je po celý rok krásně snědá (s přibývajícím věkem i lehce scvrklá a vrásčitá, ale holt „zvyk je železná košile“), ze svých štanglí nesleze. Jen jednou do roka vyrazí „přiťavit“ barvu do milované Itálie. A odtud jsem - světe, div se! - viděla i pár fotek v plochých žabkách. Ego evidentně trpělo, ale v tom písku to prostě na jehlách nešlo...

To v Anglii mě zase překvapilo, kolik žen obuje ke kostýmu od Hugo Bosse kecky a vyrazí do ulic. Naprosto v pohodě a bez uzardění. V kanceláři se pak přezují do elegantních lodiček a jsou zase za dámy. Zvláštní, protože v českých poměrech (především ve státní sféře) to zatím bývá naopak.

S kůží na trh

„Dlouhodobé nošení vysokých podpatků ovlivňuje celkové držení těla. Dochází k napětí zádového svalstva, přetěžují se velké i malé klouby dolních končetin. Nevhodně zvolený podpatek může po delší době způsobit bolesti kolen a kyčlí, oslabení vazivového a svalového aparátu nohy, přetížení a kolaps příčné klenby a následný vznik deformit prstů – tzv. kladívkovité deformity prstů nebo vbočené palce,“ apeluje na ženy MUDr. Petr Zubina.

Ideální výška podpatku je kolem 1,5 cm, krátkodobě ale můžete obouvat i ty vyšší. Musíte se však cítit stabilně, nekrčit při vzpřímeném postoji kolena a bota vám musí dokonale padnout.

Ještě důležitější než samotná výška podpatku je materiál obuvi. Ideální je přírodní kůže, která je oproti syntetickým materiálům prodyšná. Noha v ní lépe „dýchá“ a tolik se nepotí. Kožené boty také časem trochu povolí a dokonale se noze přizpůsobí.

Soustřeďte se také na kvalitní pevný opatek, který ovlivňuje podélnou nožní klenbu, a na ohebnou a dostatečně širokou stélku, která zvýší komfort nošení.

Oboje střevíčky jsou naprosto dokonalé! Se vším všudy. A návod, jak je nosit? Taxíkem přímo před bar, tři rychlé kroky zvládnete, pak nožku přes nožku, svůdný výraz a muži vám k těm nohám začnou padat sami.

Eiffelovkou“ jednou za čas

Ale ono to se střevíčky na podpatku nebude zas tak horké. Alespoň v případě, kdy jste ochotná obouvat je jen zřídka a na dobu vysloveně nutnou. Některé společenské a pracovní události zkrátka nemůžeme bez „jehel“ absolvovat.

Pak je třeba zvolnit a dát bolavým nohám prostor k rekonvalescenci. Tím ovšem nemyslíme jejich výměnu za ultra ploché balerínky, to by byla ukázková akce „z bláta do louže“. V obchodech je možné najít pohodlné a nositelné hezké boty na podpatku, které nám nemusí znepříjemňovat pohyb, a tím i život.

„Myslím, že nemá cenu ženám podpatky zakazovat,“ míní MUDr. Petr Zubina. „Nosí se už několik století a nosit se budou i nadále. Estetický význam boty na vysokém podpatku mluví za vše. Proto své pacientky spíše seznamuji s možnými riziky a předávám jim cenné rady.

Navíc krátkodobé nošení vyšších podpatků v podstatě nic špatného neznamená, škodlivé je dlouhodobé a pravidelné nošení obuvi s výrazně vyššími podpatky. Do divadla či na večírek je můžete bez obav obout. A věřte mi, že muži – i ortopedi - to vždy ocení.“

Takže, milé dámy, klidně si občas vezměte podpatky, ale dbejte na správné držení těla. Vtáhněte břicho, vytáhněte se z ramen, srovnejte záda a pravidelně dýchejte. Uvidíte, jak vám to bude slušet.

V těhotenství byste se ale měla vysokých podpatků vyvarovat. Je to nebezpečný výstřelek jak pro vaše klouby a vazy, tak i pro dítě. Tohle je evidentně hvězdě televizních reality show Kim Zolciak jedno, razí totiž „Čím vyšší, tím krásnější“. Hloupý hazard...

Zvláště bodavé střípky:

  • Průměrně velká žena, která nosí jehlové podpatky, vyvíjí na čtvereční centimetr půdy mnohem větší tlak než pětitunový slon - a to dokonce i tehdy, když ten slon stojí na jedné noze!
  • Britští homosexuálové, kteří pořádají v Madridu závody v běhu na vysokých podpatcích, inspirovali ženy v Tel Avivu a posléze i v Brně. Ano, už i my jsme světoví!
  • Osmadvacetiletý Brit hned tak nezapomene na útok své přítelkyně, která mu po drsné hádce v taxíku podpatkem trefila oko i mozek. Spravil to měsíční pobyt v nemocnici a následný rozchod.
  • V Hollywoodu letí jehlové podpatky bez podpatků od návrháře Antonia Berardi. Jen cvok si může myslet, že to je ta zdravější varianta.
  • Jehlový podpatek inspiroval i slavného Ed McBaina k napsání stejnojmenné detektivky. Že by si agresivní Britka v taxíku vzpomněla na nepovinnou četbu?