Moje šéfová je psychopat

Příběhy 2. srpna 2012

Občas musíme spolknout hořké pilulky od kolegů či nadřízených. Jenže na čtenářku Milenu (34) už je to moc a z práce se jí chce zvracet...

Nevím, komu bych si mohla postěžovat. Mám zaměstnání, které je dobře placené na to, abych mohla splácet hypotéku a ještě mi zbyly nějaké peníze. Ale cítím se v něm jako hadr na podlahu. Vím, že spousta lidí nemá žádnou práci, takže je mi hloupé si stěžovat, ale kdybyste věděli, jak každé ráno trpím, když mám odejít z bytu!

Moje nadřízená, což je zároveň majitelka firmy, je totiž blázen. Já vím, že to říká spousta lidí o kolezích v práci a vlastně to nemyslí jinak, než že se ti lidé občas chovají divně. Ale moje šéfová je opravdu psychopat, skutečný případ pro psychiatra.

Někdy mě až mučí

Neumíte si představit, jaké je to pro mě peklo. Každý den ráno zvracím. Vím, že bych měla snídat, abych se posílila, ale já nejsem schopná vzít do pusy nic jiného než vodu - a to ještě hned běžím na záchod, protože ji v sobě neudržím, jakou mám žaludeční neurózu. Chodím do práce radši o půl hodiny dřív, abych zkontrolovala, jestli je všechno tak, jak to má ráda, ale stejně se jí nikdy nezavděčím.

Problém je v tom, že ona nikdy neřekne přesně, co chce. Kdyby mi zadávala přesné příkazy a úkoly, dokážu je vyplnit bez problému. Ale ona všechno říká jenom tak napůl!

Třeba že mám zavolat tomu právníkovi, co s ním minulý týden mluvila, a říct mu, že ta dohoda platí. Jenomže ona minulý týden jednala se třemi právníky, takže se jí musím zeptat, kterého má na mysli. Ale to na mě hned ledově vyjede, že předpokládala, když mi tu práci dávala, že mám v hlavě mozek. A mučí mě takhle nejmíň pět minut, než mi milostivě řekne, koho myslela.

Hodně jsem zhubla

A to je jenom jeden příklad, takhle to chodí celé dny. Kromě toho jí musím dělat vysloveně služku, třeba nosit věci do čistírny nebo boty do opravny. A to mám, prosím, vysokou školu! Ale dobře, třeba to tak má být, ale já jsem strašně vynervovaná z toho jejího věčného ponižování. A taky nikdy nevím, jestli náhodou nezačne ječet. Už jsem byla svědkem několika scén, které měla s mými kolegy, a řeknu vám, že to už bych asi vůbec nevydržela.

Napište nám svůj příběh

Své příběhy nám zasílejte na adresu DOPISY@SANOMAMEDIA.CZ. Uvítáme i vaše portrétní fotografie, ale podmínkou nejsou. Do předmětu prosím uveďte heslo: Příběh.

Včera zrovna mě strašlivě sjela za to, že jsem nezvedla telefon, když volala její matka. Jenže já jsem se už prostě musela jít vyčurat, už jsem seděla v kanceláři bez přestání šest hodin. A to jsem se nešla ani najíst. A víte, co důležitého její matka chtěla? Říct, že si koupila novou kabelku!

Já nevím, jestli dobře popisuju, proč jsem z toho tak na mrtvici. Ale když máte takový stres každý den devět až deset hodin - protože nikdy nevím, kdy se v práci zjeví a kdy odejde, a nesmím si dovolit tam nebýt - tak už toho máte dost. Jedinou výhodou je, že jsem zhubla a moc mi to sluší. Ale když si k tomu přidáte ztrhané rysy, tak zase nic moc...

žena

Někdy se mi zdá, že mě šéfka schválně mučí.

zdroj: www.thinkstock.cz
pas

V poslední době jsem hodně zhubla.

zdroj: www.thinkstock.cz

Nemůžu si dovolit přijít o práci

Asi se divíte, proč ji nepošlu jednou do háje. Ale já prostě nemůžu. V žádném případě si nemůžu dovolit ztratit místo. Mám totiž hypotéku, kterou budu platit ještě patnáct let, a není nikdo, kdo by mi s ní pomohl. Vlastně si ani nemůžu pořádně nikomu postěžovat, protože mámu s tím nechci zatěžovat, ta by mi stejně se svým důchodem s ničím pomoct nemohla, a kamarádky jsou na tom víceméně stejně. Jenom s tím rozdílem, že to mají v práci přece jenom trošku lepší, takže tam chodí docela spokojené.

Snažím se na to doma nemyslet, ale moje šéfová ani vůbec nerespektuje soukromí, klidně mi volá v kteroukoli noční a denní hodinu. Takže můj stres už trvá doslova celé dny...

Mobbují vás, nebo bossují?

  • To první, tedy mobbing, je obecně znepříjemňování života na pracovišti, pro které je typická skrytost, rafinovanost a zákeřnost.

  • Jeho podskupinou je pak bossing, kdy se šikany dopouští nadřízený. Zahrnuje například přehnané kontrolování plnění povinností či docházky, přemíru přesčasů, neschválení dovolené, arogantní chování, slovní urážky, častou a neoprávněnou kritiku, zesměšňování před kolegy, různé naschvály, zadávání příliš složitých úkolů, šéf vydává práci podřízeného za svou atd.

  • Následky mobbingu vedou od psychosomatických symptomů až třeba k sebevraždě – až 20 % všech sebevražd!

  • Více o bossingu a o tom, jak se mu bránit, se dozvíte v článku Šikanuje vás šéf? Braňte se! našeho partnerského webu Kafe.cz.

Zažili jste někdy šikanu na pracovišti, ať už ze strany šéfa nebo kolegů? Řekněte nám o tom v komentářích pod článkem.