Ze života: Trnitá cesta ze závislosti

Příběhy 6. prosince 2014

Na první pohled vypadá Prokop Janča (38) jako každý jiný muž jeho věku. Za sebou má ale víc než pestrou minulost. Podlehl alkoholu, experimentoval s drogami, žil na ulici, kde se nakazil hepatitidou C. Dnes je zdravý, má práci, uspořádal si život. Jeho cesta na „výsluní“ však byla trnitá a bolestivá...

Dětství a pubertu prožil Prokop jako většina kluků a stejně jako oni si sem tam dal nějaké to pivo. Nic zvláštního. Po ukončení střední školy však začal experimentovat s opiáty. „Zatímco ostatní spolužáci dál studovali nebo začínali kariéru, já jsem postupně spadl do alkoholové a drogové závislosti a musel na léčení,“ svěřuje se. Na otázku, proč s drogami začal, lehce pokrčí rameny. „Možná to byla touha objevovat něco nového. Nebo pokus o »samoléčbu« depresí, ke kterým jsem měl sklony.“

Komunita mi dala řád

Práci ani bydlení Prokop neměl, tak žil nějakou dobu v terapeutické komunitě. „Tam jsem se od drog částečně odpoutal. Komunita má pevně daný řád, program na každý den je nabitý. Ráno a večer probíhala setkání, na kterých jsme se vzájemně svěřovali, i s velmi osobními věcmi. Bylo to období, kdy jsem zažíval skutečně silné emoce a intenzivně prožíval vztahy s ostatními lidmi, se kterými mě spojovaly podobné problémy.“ Po nějaké době Prokop z komunity odešel. „Bylo to kvůli lásce. V komunitě jsou vztahy zakázané. Kdyby vznikaly páry, nebylo by to pro skupinu dobré. Partneři by se věnovali sami sobě a uzavírali by se před ostatními. Hodně lidí nakonec odejde právě kvůli lásce.“

Strmý pád

Po odchodu z komunity zůstal Prokop 
víc než rok čistý. Pak se ale začal opět postupně propadat do závislosti na alkoholu a po pěti letech se vrátil k opiátům. „Dlouhou dobu se mi dařilo držet všechno pod pokličkou a normálně fungovat. Žil jsem ve lži a bál se okamžiku, kdy všechno vypluje na povrch.“ To se také o pár měsíců později stalo. „Najednou všechno prasklo a následoval rychlý sešup. Přišel jsem o partnerku, o práci a nakonec o byt,“ vzpomíná Prokop, který měl před sebou nejhorších pět let svého života. „Žil jsem na ulici, spadl do drogové závislosti, dostal se do konfliktu se zákonem. Odstřihl jsem se od rodiny, i od přátel.“ Během těchto let se také nakazil hepatitidou C. Kdy a jak se to stalo, už nikdy nezjistí. „Vždycky jsem se snažil chránit, sháněl jsem si čisté jehly. Dlouho jsem si myslel, že jsem se riziku nákazy nikdy nevystavil, s nikým jsem jehly nesdílel. Ale zjevně to tak nebylo.“

Hepatitida C

JAK SE PŘENÁŠÍ?
• Použitou injekční jehlou.

 • Při nedodržování hygienických zásad při tetování a piercingu.
• Nechráněným pohlavním stykem.

• Z matky na dítě.
JAK SE CHRÁNIT?
• Dodržovat zásady bezpečného sexu.

 • Užíváním výhradně sterilních jehel.

• Užíváním ochranných pomůcek ve zdravotnictví.
CO JE TROJKOMBINAČNÍ LÉČBA?
Dvojkombinace sestává z pegylovaného interferonu a ribavirinu, léků působících nepřímo. Trojkombinace k těmto dvěma látkám přidává antivirotikum působící přímo na vir a blokuje tak jeho množení. Podle klinických studií je u pacientů, kteří dostanou trojkombinaci jako první léčbu, 96% šance na vyléčení. Pokud nejprve probíhala léčba dvojkombinací, pohybuje se počet úspěšně vyléčených kolem 50%.

Z vězení do IKEMu

O tom, že má hepatitidu C, se Prokop dozvěděl ve vězení v Drahonicích. „Jednou dvakrát mě chytili při krádeži, ale vždycky jsem dostal jen podmínečné tresty. Potřetí už sklapla past – putoval jsem do vězení.“ Jaké byly jeho reakce a pocity, když se dozvěděl o své nemoci? „Říkali mi o tom postupně. Zezačátku o hepatitidě nemluvili, pouze se zmiňovali o přítomnosti protilátek. Když to konečně vyšlo najevo, chtěl jsem se začít léčit, ale ne každý tu možnost dostane. Navíc jsem měl 
v hlavě i jiné starosti, a sice, jak ve vězení přežít. Bylo to celkem drsný, na cele nás bylo dvanáct chlapů.“

Po pár měsících byl Prokop propuštěn na podmínku a opět začal s odvykáním v komunitě. „Současně jsem začal řešit, jak se hepatitidy zbavit, protože neléčená vede k velkým komplikacím.“ Z komunity zamířil Prokop do Prahy, a protože si sehnal práci, poskytlo mu doléčovací centrum Magdaléna místo v chráněném bytě. „Také jsem měl velké štěstí, že mě znovu přijali kamarádi, i má rodina. Věděli, že nyní to už s odvykáním myslím opravdu vážně. Poprvé jsem to bral na lehkou váhu a nebyl jsem přesvědčený, že brát prostě nechci. Ale poté, čím jsem si prošel, jsem si uvnitř hlavy přenastavil priority a ujasnil si, že nechci být do konce života narkoman a pacient. Zkrátka jsem chtěl žít jako ostatní – být zdravý, mít práci, kamarády.“

Nový začátek

Léčení hepatitidy C v IKEMu
v rámci klinické studie trojkombinační léčbou u zatím neléčených pacientů zahájil Prokop v roce 2012. „Podmínkou byla dvouletá abstinence, což jsem splňoval. Léčení trvalo 28 měsíců a spolupráce s místními lékaři byla perfektní. Paní doktorka Fraňková mi sama od sebe volala a psala a ptala se, jak se cítím. Během léčby jsem normálně pracoval, ale protože mě práce
 v třísměnném provozu v tiskárně hodně vyčerpávala, musel jsem dvakrát na pár dní na neschopenku. Jinak to ale probíhalo bez komplikací. Chodil jsem na procházky, v létě trávil celé dny u vody, trochu jsem i sportoval.“ Na konci léčby čekala na Prokopa skvělá zpráva – z hepatitidy se hned napoprvé vyléčil. „Byl jsem šťastný. Konečně jsem mohl začít s čistým štítem, bez nemoci, bez alkoholu, bez drog. Mám práci, která mě baví, a poté, co jsem přibral asi sedm kilo, která jsem během léčby shodil, jsem začal dost sportovat. Vyrážím hodně na túry, jezdím na kole,“ uzavírá Prokop, který je se svým nynějším životem spokojený a je si jistý, že se k drogám ani alkoholu už nikdy nevrátí.