Když jsme byly malé, najít si kámošku nebyl problém. Šlo to prostě samo. Na střední už to byl trochu oříšek. Holky se shlukovaly do skupinek a zapadnout do některé z nich nebylo vždycky jednoduché – obzvlášť když jste se ani v jedné necítila jako „mezi svými“. Hlouček intelektuálek, pro které byly známky na prvním místě, vám nic moc neříkal. Blondýny s nosem nahoru, které se zajímaly pouze o módní trendy, se vám zdály povrchní. Sportovkyně, co chodily třikrát týdně na tréninky, pro vás byly moc akční. Čas plynul a vy jste se nakonec kamarádila se všemi, ale vlastně s nikým. A vysoká? Ta byla, co se kamarádek týče, střední přes kopírák.
Dnes jste dospělá, a přestože máte děti, manžela, práci a několik dobrých známých, cítíte, že ve svém životě něco, nebo lépe řečeno někoho, postrádáte… Ano, chybí vám kamarádka „na život a na smrt“.
Dokud nás muž nerozdělí?
Vidět hloučky „bab“, které pořádají nájezdy na nákupní centra, smějí se u sklenky vína, chodí spolu do kina a vyrážejí na letní dovolenou, není v amerických filmech a seriálech nic neobvyklého. Třeba Sex ve městě, kde hlavní hrdinky i po třicítce společně obrážejí bary, obchody a ohromně se u toho baví.
Může se ale něco podobného odehrávat i ve skutečnosti? Podle psycholožky Jitky Douchové jsou přátelství tohoto typu spíše výjimečná.
„Často za mnou přicházejí rozvedené ženy po čtyřicítce, pro které byla mnoho let na prvním místě rodina. Svým dětem a manželům obětovaly vše, dokonce se vzdaly i kamarádek. Teď jsou samy a přítelkyni, kterou by v těchto chvílích potřebovaly, dost postrádají.“
V životě to bohužel jako v seriálu Sex ve městě většinou nechodí.
Nedostatkové zboží
Řekněme si to na rovinu – čím jsme starší, tím jsme k sobě i k jiným kritičtější a náročnější. Pravdivost této přímé úměry potvrzují i psychologové.
„Dětská přátelství vznikají spontánně. Jsou upřímná a uzavírají se rychle. Stačí pár hodin na hřišti,“ říká psycholožka Zuzana Slezáková.
„Najít skutečnou přítelkyni ve zralém věku je o dost těžší a také pomalejší. Jsme opatrnější, vybíravější a máme víc požadavků. Dětská přátelství se navazují hlavně přes emoce, v dospělosti se přidává i rozumové zvažování.“
Důvod, proč potřebují mít ženy už od nepaměti po svém boku věrnou kamarádku, je prostý – mluvením se zbavujeme stresu a napětí. To proto se po několikahodinovém tlachání cítíte uvolněná a víc v pohodě. Dokonce máte pocit, že i na neřešitelné problémy najednou existuje řešení.
Mluvením o svých starostech i radostech vyjadřujete samu sebe a uvědomujete si, kým opravdu jste. Vylévání srdíčka má pozitivní vliv i na zdraví. Ventilace pocitů přispívá ke snižování hladiny cholesterolu v krvi, prospívá srdeční činnosti a zvyšuje vitální kapacitu plic.
Jak vidno, kamarádky jsou lékem nejen na bolavou duši, ale i nemocné tělo. A proto, milé dámy, až tu svou najdete (a vy ji určitě najdete!), střežte ji jako oko v hlavě.
Dětská přátelství se navazují bez zábran. Po "pokecu" s kamarádkou jako by starosti zmizely.
Jak udržet přátelství?
Už jste svoji spřízněnou duši našla? Nenechte se o ni za žádnou cenu připravit!
Jak si udržet dobré přátelství:
- NEMĚŇTE JI Svou kamarádku berte takovou, jaká je, se všemi jejími chybami. Nikdo není dokonalý, takže i na ní, stejně jako na vás, se nějaká ta moucha najde.
- NEPOUČUJTE JI I když jste o své pravdě nanejvýš přesvědčená, nevnucujte ji kamarádce. Až bude chtít znát váš názor, jistě se vás na něj zeptá.
- UDĚLEJTE SI NA NI ČAS Být dobrou přítelkyní je závazek. Když se ocitne ve stavu nouze či bude potřebovat vaši podporu, musíte jí ji poskytnout ve dne v noci.
- NEKRITIZUJTE JI ANI JEJÍ BLÍZKÉ I když jsou podle vás její děti největší lumpové na světě a její manžel je vám víc než nesympatický, nechte si kritiku pro sebe. Předejdete tak zbytečným konfliktům.
- NEVYSÁVEJTE JI Každý potřebuje volnost a čas sám pro sebe, i vaše přítelkyně. Proto jí nevyčítejte, když jednou za čas místo na kafe s vámi vyrazí raději na masáž nebo ke kadeřnici.
- NELŽETE JÍ Ani vám se nelíbí, když z vás někdo dělá pitomce. Proto ke své kamarádce buďte upřímná i za cenu, že se jí to nebude třeba dvakrát líbit.
- NEŽÁRLETE NA NI Žárlivost dokáže zničit nejen milenecký vztah, klín dokáže vrazit i mezi přátele. Jestli se nechcete zbytečně hádat, zapomeňte na žárlivé výstupy. Co na tom, když se na večírku bavilo víc chlapů právě s ní, příště se misky vah obrátí a středem pozornosti budete pro změnu vy.
- DÁVEJTE SI DROBNOSTI Malý dárek potěší a je důkazem, že na dotyčnou osobu myslíte. Radost jí můžete udělat její oblíbenou čokoládou, přívěskem s jejím jménem či třeba lakem na nehty.