7 fint, jak oklamat hlavu a zhubnout!

Psychologie 17. 2. 2015

Nechce se vám před jarem ani podívat se na váhu, natož vyzkoušet, jak se vejdete do loňských šatů? Ještě víc se vám ale nechce držet nějakou pitomou dietu? Nemusíte, stačí, když ošálíte vlastní hlavu. Diety přinášející strádání nefungují ze tří důvodů: naše tělo s nimi bojuje, náš mozek s nimi bojuje a náš okolní svět s nimi bojuje,“ říká Brian Wansink, americký specialista na marketing a výživu z Cornellovy univerzity a autor knihy Nezřízené labužnictví. „Máme za sebou miliony let evoluce a zděděný instinkt, který nám říká, abychom jedli tak často, jak se dá, a co nejvíc seženeme.“ Soustřeďte se na to, co je pro vás signálem k pokračování v jídle nebo k jeho ukončení.
 Při průzkumu Francouzů a Američanů se totiž například zjistilo, že mají rozdílný okamžik, kdy přestat jíst. Francouzi přestávají, když necítí hlad, Američané, když dojedí talíř nebo skončí pořad v televizi. Který národ je štíhlejší? Myslete na to a objevte si sami pro sebe několik psychologických triků, které budou fungovat zrovna na vás. Pár vyzkoušených vám pro začátek přinášíme.

Finta 5: Nevařte, jak na večírek

jidlo vecirek

Nepodezříváme vás, že denně vyvařujete jak na svatební tabuli, ale jde taky o to, co máte v ledničce a ve spíži. Čím víc tam toho bude, tím větší je pravděpodobnost, že budete jíst víc, než chcete a než je pro vás dobré. Na co tři druhy sýra? Stačí jeden. Na co šunku a ještě salám? Stačí jedno, nebo druhé. Když oči vidí víc věcí, víc věcí taky budeme chtít ochutnat, i nad rámec toho, abychom se jenom najedli.

DŮKAZ: Při pokusu dostala skupina lidí
k jídlu malinový jogurt. Druhá skupina jogurt malinový, ale i borůvkový a ananasový. Sníst mohli všichni, kolik chtěli. Kdo snědl víc? Druhá skupina, kde všichni samozřejmě
chtěli vyzkoušet všechno. A nejde jen o to,
že nabídka je větší. Dokonce to funguje 
i tehdy, když si to jenom myslíme. Při jiném pokusu dostali diváci v kině zadarmo barevné bonbony. Bylo jich dvě stě a měly šest příchutí. Půlka diváků je dostala smíchané v kornoutku, druhá půlka na tácku, rozděleném na šest dílů podle příchutí. Kdo snědl víc? Ti, co je měli smíchané – jejich oči totiž neviděly přehledně, že jich je stejně jenom šest druhů, a tak chtěli pořád hledat další.