Jak konečně zhubnout, začít cvičit, přestat kouřit?

Psychologie 10. 6. 2016

Většinou přesně víme, co dělat pro to, abychom byli zdraví a cítili se dobře. Návody a všemožná doporučení, jak se zlepšit, skončit s cigaretami či začít běhat, jsou na dosah ruky. Pokud se ale snažíme něco z nich zavést do praxe, selháváme. Není divu. Už jste někdy zkoušeli jezdit na slonovi? Mohutné zvíře reprezentuje staré části mozku – limbický systém, které obhospodařují naše emoce. Slon je velký, těžkopádný, a když si umane, že půjde nalevo, nezkušený jezdec ho nepřinutí změnit názor. Oním jezdcem je v tomto případě racionální a vývojově mladší část našeho mozku – mozková kůra. Ta, která moc dobře ví, že pohyb je důležitý a přejídat se nevyplatí. Jezdec má těžkou úlohu: jde proti přírodě.

VYTVOŘTE SI AKČNÍ PLÁN

bezkyne plan

Změna chování není jednorázová záležitost, ale proces. Velké cíle je proto nutné rozkouskovat na malé dílčí. „Naše psychika potřebuje dostávat pravidelnou krátkodobou zpětnou vazbu, že se věci dějí správně. Dlouhodobými velkými cíli může být lehce zmatena a pak se mluví o slabé vůli či selhání,“ radí Tereza Hodycová. Začněte tím, že specifikujete první krok, který pro dosažení velkého cíle můžete udělat. Činnost pravidelně opakujte, až se z ní stane návyk. Pokud je vaším cílem uběhnout půlmaraton, prvním krokem může být koupit si běžecké boty nebo najít na mapě dva kilometry.

Připravte se na relaps

Nemoc, problémy v práci nebo doma dokážou zamávat s psychikou a vrátit vás do starých kolejí. „Když přijde relaps, musíte začít znovu od začátku. Dobrá zpráva je, že druhé kolečko je vždy jednodušší než to první,“ ubezpečuje odbornice. Přejeme úspěšnou sloní jízdu!