Matky a dcery: Proč je to pořád stejné peklo?

Psychologie 17. března 2017

„Už je to tady,“ povzdechla si Radka poté, co se obořila na své dvě dcery. „Podívejte se, jak to tady vypadá, hlavně že jste každá hodinu v koupelně a šminkujete se!“

Radka hulákala a to vše ještě doprovázela vyhazováním špatně složených triček ze skříně, otvíráním zásuvek a trháním papírů. Jedna dcera se na ni dívala znuděně, druhá pohoršeně, a když Radce docházel dech, zeptaly se jí: „Už jsi skončila? Je ti líp?“

Radka zbrunátněla a ztuhla a užuž se chystala drzouna ztrestat. Vtom jí ale došla celá ta hrůza, otočila se a beze slova odešla z pokoje. „Přesně takhle mi nadávala moje máma a já jsem to nenáviděla,“ vyprávěla večer kamarádce. „Pokaždé jsem si přísahala, že tohle nikdy svým dětem nebudu dělat - nebudu jim vyhazovat jejich věci ze skříně a křičet na ně. A je to tady!“

Najednou je tu nemožná matka

Historie se pořád opakuje. Iv té nejúžasnější rodině nastane chvíle, kdy dcera za sebou třískne dveřmi a myslí si o své mámě, že je úplně pitomá. A máma zase lomí rukama - co to jenom vychovala? Vztah mezi matkou a dcerou je totiž výjimečný a naprosto klíčový.

Klíčový ovšem ani zdaleka neznamená harmonický a kamarádský, přestože právě tohle by si každá máma přála. Chce své dceři předat zkušenosti, názory, vkus a samozřejmě lásku. Žel se tato mateřská touha často míjí účinkem a snaha vyvolává jiné reakce, než je vděk. Dívenka, která se na maminku celé dětství dívala jako na krásnou princeznu, se s pubertou promění v protivné a uštěpačné stvoření.

Všechny matčiny názory jsou najednou staré a hloupé, všechno její oblečení nemožné. Ale především přicházejí nekonečné hádky, odsekávání a oči obrácené v sloup. „Tati, prosím tě, řekni mámě něco...,“ ozývá se každý den. Když je muž moudrý, neřekne nic. Když moudrý není a dělá mu dobře, že se dcera obrací na něj, tak mámě "něco" řekne, a ta už si připadá úplně jako kůl v plotě.

hádka

Pohádaly jsme se. A došlo mi, že jsem dceři nadávala stejně jako kdysi mně moje matka.

zdroj: www.thinkstock.cz
matka a dcera

Dobře míněné rady se často míjí účinkem. Matka se z obdivované víly stane nenáviděnou osobou.

zdroj: www.thinkstock.cz

Pravidla soužití nutná k přežití

Období, kdy se dcera začne vůči matce vymezovat, je bolestné. A protože obvykle vlastnosti po mámě dědí, budou asi obě stejně hádavé, urážlivé, lítostivé, plačtivé... Čím jsou si obě podobnější, tím větší boje se mohou v období dospívání odehrávat.

Nabízíme pro matky i dcery rady, jak se neuhádat k smrti:

  • Mějte ráda svou dceru, i když se zdá jiná než vy.
  • Mějte ráda svou matku, i když je nemožná.
  • Jednejte čestně, neurážejte jedna druhou a zakažte si vulgarity.
  • Nekritizujte nahlas a přede všemi jedna druhou. Když už to nemůžete vydržet, sdělte si to raději o samotě.
  • I vaše dcera je svobodný člověk a má právo na své soukromí, proto jí neprohledávejte pokoj ani věci.
  • I vaše matka je svobodný člověk, proto když si chcete něco jejího půjčit, nejdřív se jí zeptejte a vracejte to čisté.
  • Jestliže si vzájemně sdělíte něco důvěrného, nesmíte o tom mluvit s nikým jiným - ani s nejlepší kamarádkou!

Nebojte se, dobře to dopadne

Můžete se spolehnout na dvě věci: během dospělosti obě zjistí (jedna ke svému uspokojení, druhá ke svému zděšení), že pořekadlo "Jaká matka, taká Katka" má pravdu. Mnohé povahové rysy, způsoby jednání a reakce bude mít dcera jednou stejné jako její matka, byť by se tomu bránila sebevíc.

A za druhé: i když se teď dcera vzpěčuje máminým radám k smrti, je drzá a protivná, přejde ji to. Potřebuje se totiž vůči své mámě vymezit, musí si najít vlastní cestu. Kdyby to neudělala, hledala by celý život někoho, kdo by se o ni staral, což není zrovna ideální. Pozvolna dojde k jakési tajemné změně a najednou se mámy a dcery ocitají v samostatném ženském světě, do kterého otec ani žádný jiný muž nemůže vstoupit.

matka a dcera

Matka s dcerou se dříve či později ocitnou ve vlastním ženském světě. Mužům včetně otců a manželů je vstup zakázán!

zdroj: www.thinkstock.cz

Jak to nemá být

Slepice a kuře

Matka má o dceru nepřetržitě strach. Líčí jí nebezpečí, která ji mohou potkat, a přede všemi ji ochraňuje. „Oblékni se teple! Kolik jsi dnes vypila vody? Jedla jsi? Ty zase kašleš...“ Běda, kdyby se na ni někdo křivě podíval! Když se dceři nepodaří v dospívání od mámy odpoutat, může se stát, že se role otočí a matka bude nikdy nekončící péči očekávat od ní.

Trenérka a závodnice

Matka srovnává dceru s dalšími dětmi a bedlivě sleduje, jestli je ve všem nejlepší. Chce, aby nejrychleji mluvila, aby se nejlépe učila a vůbec byla dokonalá. Takové matce je těžké se zavděčit, protože vidí všechny nedostatky, které dcera má, a mezery, kde by bylo třeba něco vylepšit.

Nejlepší kamarádky

Když jdou spolu po ulici, vypadají jako dvě sestry a obě jsou na to pyšné, matka ale o trochu víc. Obě si zakládají na tom, že před sebou nemají žádné tajemství, a jsou schopné si sdělit i vraždu nepohodlného milence. Jestliže se tato forma vztahu v dospívání nezmění, obvykle to nevěstí nic dobrého, přestože to vypadá ideálně. Dcera se nemá vůči komu vymezit, na kom si vyzkoušet vzdor. Dcery matek, které s nimi byly v době dospívání nejlepší kamarádky, mnohdy nevědí, co se sebou, a utíkají k drogám nebo k alkoholu.

Věc Makropulos

Některé matky jako by nedokázaly přijmout fakt, že jejich dcery budou vždycky mladší než ony, a proto se dá předpokládat, že budou i lépe (nebo alespoň svěžeji) vypadat. Jakmile se z jejich dcer stanou ženy a ony najednou spatří sebe samu před dvaceti lety, začnou horečnatě cvičit, oblékat se podle módy dvacetiletých, číst jim určené časopisy a od okolí vyžadovat potvrzení, jak vypadají mladě. Dcerám to připadá trapné a nevědí, co s tím. Matky jsou nadšené, že je celé okolí považuje za mladší, než jsou. A mají dcerám za zlé, že ty si to nemyslí, protože jim závidí.

Kobra a králík

Autoritativní, přísná a neomylná matka ví nejlépe, jak se co má dělat, kdy a kde. Nepřipustí, že by dcera mohla mít nějaký názor, a cepuje ji hůř než psa. Z dcery se stává nejprve ustrašené stvoření a později nenávistná zahořklá bytost, která na otevřenou vzpouru nemá dost sil. Taková matka bude své dceři neustále organizovat život, a když ta včas neuteče, nikdy se od sebe neodpoutají a budou se vzájemně otravovat až do smrti.