Jak zlepšit svou paměť?

Psychologie 3. prosince 2019

Zíráte do otevřené lednice a nemůžete si vzpomenout, co jste to v ní vlastně chtěli? Máte potíže vzpomenout si, kde jste před půl hodinou zaparkovali auto nebo kam jste založili doma klíče? Setkáte se s někým, kdo vás nepochybně zná, ale vy nemáte nejmenší ponětí, kam si ho zařadit? Podobné situace zažívá mnoho lidí téměř s železnou pravidelností. Zásadní je však otázka, proč tomu tak je...

Základem všech našich problémů s pamětí je fakt, že sama příroda nás příliš nevybavila k tomu, abychom si mnoho pamatovali. Rozsah naší krátkodobé paměti je omezen na sedm jednotek informace (slov nebo čísel), respektive přesněji v průměru na pět až devět při jednom vjemu. Kdybyste dostali seznam deseti, dvaceti nebo více slov, stejně byste si jich nezapamatovali více než sedm. Je to, jako by krátkodobá paměť byla poháněna baterií, která má v daný moment jen omezenou kapacitu. Baterie má dost síly, aby v hlavě uchovala sedm prvků, ale nemá dost síly, aby jich udržela víc.

Naštěstí je velmi snadné výrazně zvýšit množství naučeného materiálu s využitím specifických postupů, kterým se říká mnemotechniky a které vám mohou pomoci naučit se a zapamatovat si téměř všechno. Paměťové techniky se používají od dávnověku. V antickém světě byla trénovaná paměť životně důležitá. Staří řečtí a římští řečníci přednášeli dlouhé projevy s bezchybnou přesností, protože se tyto projevy učili s použitím mnemotechnik.

JE TO VLASTNĚ HRA

Jednou z pomůcek, jak si lépe pamatovat, je např. využití techniky LOCI. Její podstatou je, že si každou položku z našeho seznamu spojíme s určitým místem, které známe stejně dobře jako svůj vlastní domov. V duchu procházíme domem a pokládáme položky na nezvyklá místa. Pokud jde třeba o seznam nákupu, je nutné, aby člověk nedával předměty na běžná místa.

Například mléko umístil na lustr, a ne do lednice. Později se v duchu vracíme zpět a jednotlivé předměty „posbíráme“ v daném pořadí. Jako první se snažte zapamatovat si seznam věcí v následujícím pořadí: pytlík mouky, jablka, tři lahve piva, hrušky, květák, rajčata, balíček kávy, jedno máslo, šest vajec, okurka. Nyní si zkuste zapsat, co si pamatujete, aniž byste se na seznam dívali. Pamatujete si jich alespoň sedm? A co pořadí?

A nyní to zkusme technikou LOCI. Blížíte se k hlavnímu vchodu do bytu a pokládáte první předmět ze seznamu na rohožku, je to pytlík mouky. Za hlavními dveřmi je chodba a v ní poskakují rozházená jablka. Z chodby vejdete do kuchyně. Je v ní kuchyňský stůl a na něm si tři lahve piva povídají o výsledcích včerejšího hokejového utkání. Je tam také skříň, na které si hrušky hrají na schovávanou. Další dveře vedou do obývacího pokoje s televizí a dvěma křesly. V televizi běží akční film a květák na jednom křesle se od něj nemůže odtrhnout stejně jako rajčata na druhém.

Z obývacího pokoje vejdete na balkon, kde se opaluje balíček kávy. V ložnici si zase kostka másla užívá se šesti vejci. Pokračujeme do koupelny. Je tam zrcadlo, před kterým stojí okurka a holí se. A teď požádejte někoho, aby zopakoval celý příběh, ale vynechal věci ze seznamu. Vaším úkolem je napsat jednotlivé položky. Máte lepší výsledek? Samozřejmě!

NÁKUPNÍ SEZNAM NECHTE DOMA

Jedeme dál. Chystáte se na velký nákup? Udělejte si seznam třiceti běžných položek, pečlivě ho přečtěte a pokuste se ho zopakovat, aniž byste se na něj dívali. Kolik položek jste si zapamatovali? Sedm? Tak to je normální výsledek netrénovaného mozku. Nejprve je potřeba váš nákupní seznam trochu upravit. Vyberte například máslo, jogurt, mléko, tavený sýr a smetanu a dejte je do jedné imaginární krabice s nápisem mléčné výrobky. Pak udělejte totéž s ovocem, zeleninou, pečivem, masem a mycími prostředky. Dejte pozor, abyste do jedné krabice nedali více než pět položek. Přiblížili byste se totiž hranici kapacity vaší krátkodobé paměti.

ZJISTĚTE SVÉ PI

  • Co to je? Jde o takzvaný paměťový index, číslo, které přibližně určuje, jak na tom s pamětí jste. PI zjistíte tak, že podstoupíte některý z certifikovaných paměťových testů. Zkuste třeba ty, které jsou volně k dispozici na www.vykonovetesty.psyx.cz nebo www.psychotestyonline.cz. Pokud jste dosáhli výsledku nad 140 bodů, máte paměť jako slon, pokud se pohybujete kolem stovky, jste v průměru, a jestli se vaše PI dostalo k hodnotě 80, je třeba, abyste se svou pamětí začali intenzivně pracovat.

Bez pohledu na seznam nyní napište všechny položky v každé kategorii. Kolik jste si jich zapamatovali? Není to povzbuzující? Nechte seznam doma a snažte se při nákupech vždy vzpomenout na položky z každé kategorie. Nekupujte víc věcí, než na které si vzpomenete. Po návratu domů porovnejte seznam se svým nákupem.

Lidé navštěvující kurzy trénování paměti si s použitím této techniky dokážou zapamatovat 100-150 různých položek z dlouhého nákupního seznamu, a to je některým i více než devadesát let. Ti, kteří začínají kurzy s pochybami o svých schopnostech, jsou překvapeni množstvím informací, které jsou schopni si s jejich pomocí zapamatovat. Vyjmenovat 43 amerických prezidentů, 99 českých panovníků od roku 623 či sto míst Ludolfova čísla je pro ně hračkou.

NEJDE JEN O SENIORY

Čím jsme starší, tím je to s naší pamětí horší. Tak hodnotí stav své paměti většina populace, a nejedná se přitom pouze o seniory, ale i lidi v produktivním věku. Lze proti tomu něco dělat? Určitě - způsobů je hned několik: zajímat se o své okolí a aktivně s ním komunikovat, číst knihy, poslouchat hudbu, počítat sudoku, luštit křížovky, učit se nové věci, hrát šachy a bridž.

[[[infobox

Důležité je mít také své zájmy a koníčky a dbát na pravidelnou fyzickou aktivitu. A nemusí jít přitom o vrcholové sportovní výkony. Je dokázáno, že obzvlášť blahodárný vliv má na duševní svěžest člověka kupříkladu tanec nebo běh.