SLADKÝ TÝDEN: hruštičky z listového těsta

Vaření a recepty 11. prosince 2012

Že je sezona sladkých hrušek v tahu? Nevadí, můžete si je jednoduše upéct, možná vám zachutnají víc než ty z vaší zahrádky.

Linecké hruštičky

Potřebujete:

500 g hotového lineckého těsta

50 g měkkého tvarohu

trochu kakaa na obarvení

hladkou mouku na vál

moučkový cukr na obalení

Na náplň:

250 g kakaových sušenek BeBe Dobré ráno

150 g oloupaných hrušek bez jádřinců

50 g másla

50 g bílé čokolády

0,4 dl hruškovice

1 lžíci hnědého cukru

4 hřebíčky

špetku strouhané citrónové kůry

Postup přípravy:

  1. Tvaroh zapracujte do lineckého těsta a nechte rozležet. Malý kousek těsta, ze kterého později vytvarujete stopky a bubáky, odeberte, obarvěte kakaem a nechte stranou.

  2. Hrušky nakrájejte na kousky, vložte do kastrůlku, přidejte cukr, hřebíček, citrónovou kůru a hruškovici a poduste. Sušenky najemno rozmixujte, opražte je na másle a nasypte do mísy. Přidejte podušené hrušky a rozpuštěnou bílou čokoládu, dobře promíchejte a nechte vychladnout. Pak hmotu rozdělte na 20 kousků a vytvarujte z nich šištičky.

  3. Linecké těsto rozválejte na pomoučeném válu na plát silný asi 2 mm, nakrájejte ho na 20 čtverců, do každého zabalte jednu šištičku náplně a v ruce je vytvarujte do tvaru hruštiček. Z obarveného těsta vytvarujte dvacet kuliček a párátkem je několikrát přimáčkněte na spodní části hruštiček jako bubáky. Do každé hruštičky udělejte špejlí otvor na stopku.

  4. Hruštičky rozložte na plech vyložený pečicím papírem a přidejte k nim 20 stopek ze zbytku obarveného těsta. Vše vložte do trouby vyhřáté na 165 °C a pečte asi 12 minut. Do horkých hruštiček zasuňte stopky, celé je obalte v moučkovém cukru a nechte vychladnout.