VÁNOČNÍ TÝDEN: děsně jednoduchý recept na horkou čokoládu

Vaření a recepty 20. prosince 2012

Autorka série kuchařek "pro dceru" Jana Florentýna Zatloukalová, která je autorkou tohohle receptu, slibuje osm malých, ale velmi sytých porcí božského nápoje.

„Mám ráda obchůdky plné vzorně vyskládaných čokoládových pralinek, kde se bonbóny vyrábějí ručně, podle starých receptur a z kvalitních surovin. Především ale z velmi dobré čokolády, protože právě na ní výsledek závisí,“ přiznává Jana a radí: „Až si vy sami budete chtít na čokoládě pochutnat, vyberte si takovou, která má zhruba 70 % kakaové hmoty a neobsahuje žádné přidané rostlinné tuky. Taková čokoláda vám dá možnost poznat ji blíž. Co plantáž a rok sklizně, to jiná kombinace. Zdá se vám, že to zní podobně, jako když vás vinař chce zasvětit do tajů degustace vína? Máte úplnou pravdu. I v čokoládě můžete najít tóny hořké, sladké i kyselé, ovocné nebo třeba oříškové tóny. Potřebujete k tomu jen kvalitní čokoládu a chvilku klidu. Nepříjemně hořkými, příliš kyselými, přeslazenými a uměle dotučněnými vzorky se už nenechte nikdy nachytat.“

Potřebujete:

150 g čokolády s obsahem kakaa nad 60 %

250 ml mléka

1 zarovnanou lžičku solamylu

Postup přípravy:

  1. V nádobě s dvojitým dnem rozehřejte čokoládu na teplotu přibližně 50 °C. Ve druhé nádobě přiveďte k varu mléko a za stálého míchání jím zalijte rozehřátou čokoládu.

  2. V malé trošce vody rozpusťte solamyl, přidejte k čokoládě na zahuštění a neustále přitom promíchávejte, dokud se čokoláda a mléko nespojí do husté směsi.

  3. Jakmile vás tato základní verze začne trochu nudit, zkuste jí dodat švih pálivými papričkami. Nejprve do mléka přidejte jednu malou sušenou čili papričku, přiveďte k varu a odstavte. Až mléko zchladne na teplotu kolem 50 °C, přes cedník ho přilijte k rozehřáté čokoládě, jak je uvedeno v předchozím postupu. Jindy zase můžete zkusit drcenou vanilku nebo kousek skořice.