Dobré brambůrky, které milují děti herečky Lucie Benešové

Vaření a recepty 20. září 2012

Lucie má velkou rodinu, a tak si zařídila velkou krásnou kuchyň. A vaří denně!

„Mně se nejvíce líbí styl francouzského venkova. Ale protože jsme sto let stará činžovní vila, museli jsme udělat kompromis. Kuchyň jsem si navrhla sama.

Říkala jsem si, že když je ten byt starý, tak proč sem dávat novou kuchyň? Máme šikovného pana truhláře, který podle mého návrhu kuchyň vyrobil. Dala jsem mu i staré kořenky z vetešnictví a on je do ní zabudoval. Myslím, že ta kuchyň sem přesně padne,“ popisuje, jak vzniklo jejich dnešní bydlení.

Chtěla, aby zařízení ladilo do retro stylu. „Ale museli jsme zařizovat s kompromisem, už kvůli dětem. Já bych si sem třeba nikdy nedala koženou sedačku. Příčí se mi to, ale je to praktické, když máte hodně dětí a zvířat. Chlapi tady třikrát denně něco vylijí a ono to pak stačí jen setřít.“ Ona sama by si představovala látkovou sedačku s červenými růžičkami.

Většinu věcí mají doma z keramiky, třeba světélka. „Nějak mi sem nešla jiná, tak jsme si je nakonec vyrobili sami. Ale máme tady i vlastní keramické věšáčky, nádobí...“

Razí heslo „Co si vyrobíš, to by mělo být doma“. Proč prý kupovat hrnek, když si ho můžete udělat sami? Spoustu věcí si tak buď vlastnoručně vyrobili, nebo koupili ve vetešnictví.

„Mám ráda věci, které už něco zažily. Proto jsem nikdy neměla strach, že se odře stůl nebo prošlapou parkety. Líbí se mi, když věci mají patinu nebo když jsou osahané.“ Manžel, herec Tomáš Matonoha, s tím prý nemá problém, taky se mu staré věci líbí.

Vařit ji naučily děti

benešová matonoha

S manželem Tomášem Matonohou se shodnou na lásce k lehkému jídlu. On může jíst třeba čtyřikrát denně špagety.

foto:
zdroj: smagpix.com

Pokud jde o vaření, není Lucie typ, který by se k plotně hrnul odmala. „Nikdy jsme moc vařit neuměla. V osmnácti jsem ani nevěděla, jak se udělá vajíčko.“ Ale jak se říká: Neboj, až budeš mít děti, všechno přijde. A to byl i její případ. Dnes už zabezpečí jídlo pro celou rodinu na každičký den. A to teplé jídlo a o víkendu dokonce dvě!

Má ovšem ráda, stejně jako celá rodina, lehčí pokrmy. „Dětem cpu hodně ryby. Už jsem je všechny na ně naučila, kromě sedmiletého Štěpánka, který ryby nerad. Často dělám pstruha na másle, k tomu brambůrky zapečené se zeleninou... A také vařím těstoviny na různé způsoby. Děti milují brambůrky s mrkví, na které vám dávám recept.“

Českou kuchyni nevaří vůbec. „Tu dělají babičky a také školní jídelny, tak proč dětem dávat znovu knedlíky? Já se snažím vařit zdravě.“

Od švagra z venkova má možnost kupovat domácí maso a vajíčka, a tak si řekla, že pokud to půjde, nebude je kupovat jinde. Je to prý obrovský rozdíl – v barvě i v chuti. A poznají to i děti.

„Snažím se jim tak jednou za čtrnáct dní dát domácího králíka nebo kuře. Do budoucna bych chtěla všechno maso pokrýt z venkova. Ale zatím zdrojů není tolik, takže občas musím vzít zavděk i tím kupovaným. Ale většinou dělám bezmasá nebo rybí jídla, třeba těstoviny nebo domácí pizzu.“

Manžel si potrpí na steaky

Manžel Tomáš prý taky vaří. „Hlavně italskou kuchyni – špagety na všechny způsoby. On je takový Ital - může jíst špagety čtyřikrát denně, i k snídani. Špagety jsou pro něj prostě nejlepší jídlo na světě!“

A pak také dělá steaky. Na ty se vyškolil během svých čtyřicátin. „Zaplatil si kuchaře, který nám tady dělal hostinu. Manžel si to psal a fotil a díky němu se naučil výborné steaky. Dělává je jednou za dva měsíce. Teď bych si zrovna nějaký ten steak dala...“

A Lucie k tomu všemu ještě peče: „Nejlepší jsou štrúdly, ty často děláme se Sárou. Kupujeme si babické listové těsto a pak do něj dáme tvaroh, jablka, rozinky... Je to taková rychlovka, aby děti měly snídani.

Pak děláme bábovky, ty mají také rády. Ale pečou i naše babičky. Občas se mě ptají, jestli mají něco přinést. Já říkám, že ano, protože moje děti jsou jako kobylky...“

benešová jídlo
foto:
zdroj: www.thinkstock.cz

Dobré přílohové brambůrky

Potřebujete:

cibule

olivový olej

brambory

mrkev

koření dle vlastní chuti

případně smetanu


Postup:

  1. Na olivovém oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku. Pak přidáme nakrájené brambory a ve stejném množství i mrkev.

  2. Směs zalijeme vodou a necháme dusit. Nakonec zeleninu dokořeníme. Pokud chcete, můžete do nich přidat i smetanu.