Pijí vaše děti dostatečně?

Zábava Komerční sdělení 23. listopadu 2012

Věděla jste, že v kojeneckém období přijímá člověk nejvíce tekutin na kilogram hmotnosti z celého svého života?

Děti mají obecně proti dospělým relativně vyšší potřebu pít. Kojené dítě má vypít asi 150 mililitrů tekutin na jedno kilo hmotnosti. „Platí, že šest až osm plen za den je důkazem dostatečného příjmu tekutin,“ radí odbornice na zdravou výživu Darja Štundlová.

Přidávat kojencům vodu?

  • Zdravé kojené dítě nepotřebuje většinou přídavky tekutin asi do desátého měsíce.
  • Výjimkou je situace při teplotě, průjmu, ztrátě chuti k jídlu a silném pocení.
  • Se zavedením hutnějších příkrmů do jídelníčku je obsah vody v jídle menší. Od desátého měsíce se proto doporučuje u kojených dětí pravidelné doplňkové podávání tekutin v množství asi 200 ml denně, nejlépe kojenecké vody.
  • Nekojené děti starší šesti měsíců potřebují k denní stravě přídavek 400–600 ml tekutin.
  • Ne všem maminkám se však poštěstí kojit miminko dostatečně dlouho a často se stává, že musejí začít přikrmovat. V takovém případě by sušené mléko mělo být ředěno v co nejčistší vodě, která splňuje všechny lékařské normy. „Pokud dítě není vůbec kojeno a je pouze na náhradní dětské výživě, může být kojenecká voda používána již od narození,“ říká Darja Štundlová.
  • Dehydratací jsou děti ohrožené také tehdy, jsou-li příliš teple oblékané nebo krmené příliš koncentrovanou mléčnou výživou.

kojenec
foto:
kojenec
foto:

Jaká voda je vhodná?

U každé vody, která je označená jako vhodná pro kojence, si můžete být jistí tím, že prošla řadou testů kvality a že splňuje ta nejpřísnější kritéria. „Balená kojenecká voda představuje tu nejvyšší kvalitu, protože limity jsou pro ni stanoveny mnohem přísněji než u běžné pitné vody (jde například o obsah dusičnanů). Minimalizuje se také příjem cizorodých a potenciálně alergenních látek,“ říká Darja Štundlová. Naopak voda kohoutková není pro kojence vhodná. Její kvalita závisí nejen na zdroji , ale i na rozvodech v domě. Zaručenou a stálou kvalitu tedy rozhodně nenabízí. A navíc v kohoutkové vodě se mohou nacházet dusičnany a dusitany, které se tam dostávají například při hnojení půdy. Tyto látky pak mohou mít negativní vliv na zdraví vašich dětí.

České děti pijí špatně

Bohužel české děti pijí hodně umělých džusů, limonád, šťáv a sladkých čajů a naopak málo obyčejné vody, včetně minerálky. „Skandální je, že v rámci podpory zdraví se do škol dostává ovoce, mléko či zelenina, ale ve školních automatech si děti mohou koupit kaloricky bohaté nápoje,“ uvedl předseda Společnosti pro výživu MUDr. Petr Tláskal, CSc. Například v jednom litru se skrývá až 108 gramů cukru, což znamená více než sedmadvacet kostek cukru! Kolové nápoje navíc obsahují kofein a kyselinu fosforečnou, která je podezíraná z toho, že způsobuje dětskou hyperaktivitu, a také obsahují nezdravá sladidla a konzervanty.