Co dělat o víkendu

Zábava 16. března 2012

Březen, za kamna vlezem. To se sice říká, ale možná můžete na chvíli vylézt a jít se podívat na některou z následujících akcí, ne?

Beroun skládá origami

Já umím z papíru lodičku a večerníčkovskou čepici, na víc nemám trpělivost. Ale obdivuju lidi, kteří ji mají a dokážou vytvořit z kusu papíru květiny, zvířata nebo neskutečně krásné ornamenty. Skládáním papírových origami prosluli hlavně Japonci, ale i my máme svého mistra: na výstavě uvidíte práce Petra Stuchlého, známého po celém světě, který nová origami vymýšlí. A taky je potom sám skládá, protože nikdo jiný to asi nezvládne.

Kdy a kde: do 27. května, Muzeum Českého krasu v Berouně, www.muzeum-beroun.cz

origami
zdroj: Isifa.comTábor pije víno

V sobotu večer se ještě můžete pokusit dostat na sommelierskou show viceprezidenta Asociace sommelierů Česka a trojnásobného mistra Česka i Slovenska v tomto oboru – Libora Nazarčuka. Předvede spoustu užitečných úkonů pro vaši domácnost: jak správně servírovat bílé, jak elegantně dekantovat červené, jak otevřít sekt šavlí… ehm, no tak tohle možná potřebovat nebudete, ale informace o nejčastějších vadách vína by se hodit mohla.

Lístek sice stojí 490 korun, ale je v něm ochutnávka dvanácti druhů vín! Jestli už nebude místo, na hezké vinné zážitky máte šanci do konce března, protože teprve tehdy táborský festival končí.

Kdy a kde: sobota 17. března ve 20 hodin, Tábor, Malý sál Střelnice, www.festival-vina.cz

červené víno, degustace
zdroj: Isifa.comPraha nabízí nákupy

Že se na pražské Tržnici nedá koupit nic, co byste si ráda vzala na sebe? Chyba lávky, teď je to jinak! Tedy pokud máte ráda nezávislou módu a design. Protože v tomto termínu se na jarním trhu módy, šperků a designu s názvem Holešovice Fashion Market sejde přes sedmdesát návrhářů a designérů a budou se tu konat i módní přehlídky.

Jestli ale máte spíš ráda tradice a špetku luxusu, můžete zajít na Malou Stranu, kde se koná velikonoční trh dekorací, dárků, šperků, kosmetiky a módy. Prý se tu bude prezentovat i jedna úplně nová anglická kosmetická značka.

Kdy a kde: Fashion Market v hale č. 7 Pražské tržnice v Holešovicích (v pátek a sobotu), Family Spring Market v hotelu Rezidence Lundborg (v sobotu od 15 do 19 hodin), https://lovemusic.cz a www.lundborg.cz.

oblečení žena nákup
zdroj: Isifa.comPřerov nad Labem maluje vejce

Ano, Velikonoce jsou tu cobydup, a tak je načase porozhlédnout se po kraslicích a jiných jarních atributech. Ideálním místem bude vesnický skanzen. V sobotu se v něm budou vyrábět a prodávat košťata, pometla a další výrobky z proutí a ozdobičky z korálků. Taky péct na Velikonoce a v neděli malovat obrázky na sklo a vejce madeirovou technikou.

Velikonoční akce se tady budou konat každý víkend, takže když to teď nestihnete, můžete příště. Navíc se tu v sobotu otevírá expozice Jaro na vsi, která potrvá až do poloviny května.

Kdy a kde: do 12. května, Přerov nad Labem, Polabské muzeum v přírodě, www.polabskemuzeum.cz

velikonoční kraslice
zdroj: Isifa.comZbiroh prodlužuje Leonarda

Tuhle neděli měla končit výstava s obrazem, kvůli kterému byla česká média v lednu „auf“. Totiž obrazem, na němž je podle všeho tvář Leonarda da Vinciho a který byl teprve nedávno objeven v Itálii. Jeho doprava k nám pak vzbudila ten obrovský mediální rozruch. A protože ho chce vidět spousta lidí, na zámku Zbiroh prodloužili výstavu o templářích, na níž je k vidění, až do 10. května. A pak že nejsou Češi kulturní!

Pozoruhodná na téhle výstavě je taky otvírací doba - denně od osmi ráno do osmi večer. Poslední prohlídka začíná v 19 hodin, rodinné vstupné dva dospělí a dvě děti je za 700 Kč.

A kdybyste chtěli spojit kulturu s túrou, pak můžete jet vlakem (trasa Praha – Plzeň) a jít ty čtyři kilometry od nádraží pěšky.

Kdy a kde: do 10. května, zámek Zbiroh, www.zbiroh.com

Zámek Zbiroh
zdroj: Isifa.com