Nudíte se? Kupte si medvídka mývala nebo vyberte od nás

Zábava 15. června 2012

Ať už máte volno za světla, či za tmy, můžete si o víkendu vybrat z úžasné nabídky programů. Fakt se nudit nebudete.

Praha je celá pryč z Islandu

Říká se, že stačí vidět Island jenom jednou, abyste jeho přírodním krásám propadla. Nemůžu soudit, já tam nebyla, ale právě proto se báječně hodí pozvánka na „ochutnávku“ tohoto ostrova, kterou pořádá Klub islandských fanatiků. Až do večera se tady koná maratón přednášek, besed, promítání obrázků i živé hudby na jediné téma: tenhle prý dokonale krásný ostrov.

Island má navíc státní svátek, takže bude na jeho počest hrát hobojistka Eydís Franzdóttir. Tak se přijďte podívat, ať Island není proslulý jen ekonomickými problémy a problematickými sopkami. Vstupné je padesát korun.

Kdy a kde: sobota, 13 hodin, Městská knihovna Praha, www.islandklub.com

program 16 červen island

Do Islandu se zamilovalo tolik Čechů, že dokonce založili Klub islandských fanatiků. Jestli chcete vědět proč, rádi vám to ozřejmí v Městské knihovně.

foto:
zdroj: Vlasta.cz

Litomyšl budí Quijota

V tomhle městě kultuře neuniknete. Můžete mít výtvarno nebo divadlo nebo obojí. Tak za prvé v neděli končí výstava k 180. výročí narození malíře Julia Mařáka v Městské galerii. Za druhé se tady bude bojovat s větrnými mlýny v představení Don Quijot II, a to v Klášterních zahradách poblíž litomyšlského zámku. Představení režijně připravil Bolek Polívka.

Dobré divadlo má ve svém prohlášení: „Snažíme se, aby český národ nehloupnul u jednoduchých seriálů a reality show. Komedie pro dospělé a pohádky pro děti vybíráme na festivalech a umělce zveme do nevyužitých kulturních domů nebo restaurací. Našim divákům se líbí osobní péče pořadatelů a neformálnost divadel. V divadelních sálech je stolová úprava a na každém stole zapálená svíčka. Během představení můžete popíjet víno a občerstvovat se.“ V zahradě to bude asi trochu jinak, ale taky fajn.

Kdy a kde: divadlo v sobotu v 19 hodin, Klášterní zahrady v Litomyšli, www.dobredivadlo.cz

program 16 červen quijote větší

Důmyslný rytíř ze středověkého Španělska byl předlohou už pro nesčíslně mnoho uměleckých zpracování. Tohle je například ukázka z anglického filmu z roku 1947.

foto:
zdroj: Isifa.com

Slavkov láká na Koločavu

Hurá, je tady sezona představení pod širým nebem! A tak vám prostě musím nabídnout ještě aspoň jedno. Na pódiu v zámecké zahradě budou hrát herci z Městského divadla v Brně muzikál Koločava, což je muzikálová balada Petra Ulrycha a Stanislava Moši. Inscenaci bude živě doprovázet rozšířená skupina Javory právě s Petrem a Hanou Ulrychovými.

Atmosféru dokreslí taky filmové dotáčky. Vstup do zahrady bude od pěti hodin, občerstvení zajištěno. Pozor, sedět se bude jenom na vlastním – zadku, stoličce nebo dece. Děti do deseti let zdarma.

Kdy a kde: sobota, 20.30 hodin, Slavkov u Brna, www.zamek-slavkov.cz

program 16 červen koločava

Příběh Nikoly Šuhaje loupežníka nedává sourozencům Ulrychovým spát už desítky let. Jejich hudbu a hlasy si můžete vychutnat buď z desky, nebo při představení Koločava.

foto:
zdroj: Vlasta.cz

Králíky se propadají do minulosti

Jestli máte slabost pro dějiny, případně v rodině někoho, kdo má slabost pro dějiny, můžete přijet k pěchotnímu srubu K-S 14 „U Cihelny“ v Králíkách. Ten sice připomíná především druhou světovou válku, ale kromě ní se propadnete do dějin mnohem hlubších.

Po celý den tady bude k vidění například historická lukostřelba, šermířské souboje, drátenictví, šperkařství a svíčkařství a taky noční ohňová show. Do 22 hodin budou prohlídky muzea zdarma. Jídlo a pití je zajištěno, výtěžek z akce půjde na opravu budovy.

Mimochodem region se stal finalistou soutěže EDEN, což je European Destinations of ExcelleNce. Na tohle téma se můžete něco dozvědět od 19 hodin v Evropském domě na besedě o historii turistiky v regionu.

Kdy a kde: sobota, od 10 do 22 hodin, Králíky, www.kralickysneznik.net

program 16 červen kraliky

V Králíkách se trochu překrývá historie: druhá světová válka s rytíři ve zbroji. Ale to nevadí, protože výtěžek ze zábavného dne a noci půjde na dobrou věc: rekonstrukci muzea.

foto:
zdroj: Vlasta.cz

Holešov ukazuje Freuda a Kafku

Freude, Freude, vždycky na tě dojde… No jo, laciný vtípek, ale nakonec má pravdu. Pokud máte zájem o náročnější výstavu, zajeďte si na expozici Sigmund Freud & Franz Kafka v díle více než 100 českých a slovenských malířů, grafiků, sochařů, fotografů a typografů.

Proč zrovna tihle dva? No protože oba zásadně ovlivnili vědu a umění 20. století: zakladatel psychoanalýzy a podivuhodný spisovatel Franz Kafka. A spojuje je třeba i to, že pocházeli z německy mluvícího židovského prostředí. Čí práce uvidíte? Třeba Albína Brunovského, Michaela Rittsteina, Jiřího Slívy, Oldřicha Kulhánka, Jiřího Anderleho, Adolfa Hoffmeistera, Jana Švankmajera, sochy Olbrama Zoubka nebo Kurta Gebauera.

A u vstupu do zámku vás uvítá Viselec Davida Černého – socha Sigmunda Freuda visící za ruku z okna. Hustý, jak říkají puberťáci.

Kdy a kde: sobota i neděle, Holešov, www.zamekholesov.cz

program 16 červen kafka

Tohle jsou návrhy na sochu Franze Kafky pro Prahu, které se nakonec nepoužily. Ale daleko víc děl souvisejících s ním a Sigmundem Freudem si prohlédnete v Holešově.

foto:
zdroj: Isifa.com