Ideální letní drink? Přece růžové víno

Zábava 29. července 2013

Ještě před pár lety jsme vína dělili na červená a bílá. Ne že by růžové neexistovalo, ale budilo spíš podezření, že někdo něco tajně ve sklepě smíchal. Loni už ale v Česku vyrábělo rosé neuvěřitelných 70 % vinařů! A medaile z mezinárodních soutěží dokazují, že to dělají dobře.

Rosé jsme u nás samozřejmě nevymysleli, i když by se mi chtělo napsat, že jeho objevitelem byl slavný Jára Cimrman.

Zmiňuje se o něm ale už starý dobrý lékař Hippokrates, který doporučuje tenhle nápoj světle červené barvy k popíjení. Růžové pila středověká Francie a vína do světle červena znali v té době už i Češi, i když vlastně to byla trošku z nouze ctnost.

Malí vinaři totiž museli pro svá vína používat obecní lisy nebo lisy velkých vinařských magnátů a čekat, až na ně přijde řada. A jak tak čekali, jejich drť ze směsi hroznů modrých a bílých dala vzniknout moštu do růžova.

Ale samotné slovo „růžové“ se pro tohle víno používá teprve pár let, předtím se jim na českém území říkalo růžák a na Moravě ryšák. A aby v tom názvosloví byl větší zmatek, někteří vinaři říkají radši rosé.

Barva přitom může mít nekonečně variant, od sladce malinové přes oranžovolososovou po pomerančovou nebo temně cibulovou. Až se budete dívat skleničkou proti světlu, můžete básnicky pronášet hodnocení typu: květy pivoněk, zralé meruňky, červánkový nach.

VÍNO 1

Rosé by nemělo být ani podchlazené, ani teplé.

foto:

Jednou a dost

  • VYCHLAZENÉ, ALE NE PODCHLAZENÉ.... Příliš nízká teplota (to platí i u bílého) zakrývá vůni i chuť. Ideální teplota je mezi 10 a 13 stupni Celsia.
  • MŮŽE BÝT PODÁVÁNO... (na rozdíl od bílých a červených) dokonce přímo s ledem či v koktejlech s ovocem.
  • SKVĚLE SE HODÍ... k letní kuchyni, ke grilovaným pokrmům, k těstovinám, zeleninovým salátům. Dobře chutná i s tvrdými a polotvrdými sýry. 

Pink jízda

Rosé u nás nikdy nebylo vysloveně hit. To až před pár lety se strhla mela, která pořád nabírá na obrátkách. Ještě na přelomu tisíciletí si největší český odborník na víno Vilém Kraus postěžoval, že růžové neprávem opomíjíme.

„I když se jedná o univerzální víno, které studené chutná jako bílé a teplé má blíže k červenému,“ popsal ho pan profesor. Měl pravdu a posledních pár let to potvrzuje, protože jsme se ho, nejspíš díky jeho lehkosti a univerzálnosti, naučili pít.

Máme totiž navíc na růžové výbornou geografickou polohu. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce tak ještě v roce 2003 činilo růžové víno v celkové produkci jenom 0,04 %. Takže skoro nic.

Ale vloni to už bylo 7,76 % ze všeho vína! A to jsou čísla jenom z vín jakostních, k tomu patří ještě vína takzvaná zemská. Svaz vinařů říká, že na výrobu růžového se loni použilo 9 % u nás sklizených hroznů.

Jak že se tedy růžové vyrábí, když ne slitím moderátorka bílého a červeného? Stejně jako červená vína je to z modrých hroznů, metodou krátkého naležení. To znamená, že ze slupek rozemletých hroznů, které obsahují barviva, se během krátké doby stačí uvolnit jen jejich část.

Pak se mošt od slupek oddělí a víno se dál zpracuje běžným způsobem jako víno bílé. Je to ale všechno docela věda a dá se u toho hodně zkazit, takže i když je výběr růžového v obchodech nekonečný, můžete potkat i nepovedené pití.

Jak odchod dítěte prožívá...

Domluvili se s francouzskými vinaři Perrinovými a vytvořili značku Miraval Côtes de Provence, pojmenovanou podle jejich statku na jihu Francie. Kromě červeného a bílého nabízejí právě také růžové, a to směs odrůd Syrah, Rolle, Grenache a Cinsault. „Oni nepatří k těm slavným lidem, kteří vínu dávají jenom své jméno, ale chtějí se do jeho produkce zapojit,“ tvrdí jejich společník Marc Perrin. Lahev růžového Jolie-Pitt-Perrin nebude nedostupná, prodává se asi za 15 eur ve vybraných vinotékách a restauracích.

VÍNO 2

Také slavný herecký pár Angelina Jolie a Brad Pitt se připojují k celebritám, které chtějí mít své vlastní víno.

foto:

Jak poznáte dobré?

Hlavně podle toho, že vám chutná. A pak se taky můžete podívat na jméno vinařství, které ho vyrobilo. A když ho neznáte, tak na medaile, které víno případně získalo.

Zkuste třeba z mikulovského Vinařství Volařík Svatovavřinecké rosé 2012, které získalo letos zlatou medaili na soutěži Jarovín Rosé (www.vinarstvivolarik.cz). Specialistou na růžová vína je znojemský vinař Jiří Hort, od něhož ochutnejte třeba lehké jménem Franceska nebo plnější Merlot (www.vinohort.cz).

A kdybyste chtěli srovnání se světem, tak skvostná růžová jsou třeba z Lombardie, z vinařství La Rocchetta (www.italskavina.cz). Ideální jsou všechna právě teď v létě, jako sklenička k obědu nebo lahvička k hezkému večeru.

Vlasta 30/2013 2

Co na to naše celebrity? Chutná jim růžové víno, nebo preferují spíš klasiku - bílé a červené? Přečtěte si v nové Vlastě 30/2013 s Hanou Vagnerovou na obálce.