Večeře z myčky? Zní to sice divně, ale proč by ne

Zábava 15. srpna 2017

Zůstal vám v myčce na nádobí kousek místa? Tak naskládejte do pytlíku lososa a nějakou tu brambůrku, zabalte vše do alobalu a šup s tím ke špinavým hrncům! Vařit v myčce je praktické, jednoduché a levné. Proto se tento způsob kuchtění stal celosvětovým hitem.

Vaří v ní nejen Britové či Italové, ale i vybíraví Francouzi a dost možná i některá z vašich sousedek. No ovšem, nesmíte být moc cimprlich. Ale stačí jídlo vakuově uzavřít a špína ani chemie se k němu nedostanou.

BLÁZNIVÝ NÁPAD

Není to tak šílené, jak se na první pohled zdá. Nápad, z něhož milovníkům gastronomie vstávají dozajista vlasy hrůzou na hlavě, se zrodil už v osmdesátých letech minulého století.

Módním hitem se však stal až poté, co italská kuchařka a ekoložka Lisa Casali vydala knihu Cucinare in lavastoviglie neboli Vaříme v myčce. Ta se v Itálii stala okamžitě bestsellerem. Lisa se nijak netají tím, že je to ideální způsob vaření pro ty, kteří nechtějí v kuchyni trávit zbytečně moc času. Zdůrazňuje ale také, že vaření v myčce šetří energii a tím i peníze.

JAK NA TO

Jak se vlastně v takové myčce vaří? Je to jednoduché - suroviny pečlivě zabalíte do alobalu nebo zavřete do dokonale těsnicích sklenic či misek a ty vložíte do myčky spolu se špinavým nádobím. Pak už jen spustíte klasický mycí program, na jehož konci z myčky vytáhnete s čistými talíři rovnou i večeři.

Myčka na nádobí funguje stejně jako parní trouba či hrnec. Podle Lisy tak připravíte jakékoli jídlo, při nižších teplotách třeba rýži, těstoviny, zeleninu nebo ryby, při těch vyšších pak i maso. Lisa tvrdí, že nepoznáte, že jídlo nebylo uvařeno klasicky na sporáku. Ovšem nečekejte kdovíjak vysokou kuchařinu.

Rovněž zapomeňte na křupavé kůrčičky. Jídlo se v myčce prostě klasicky udusí nebo uvaří. Nejlépe se prý v myčce připravují ryby, ale zvládne i brambory, lasagne, a dokonce se v ní dá zavařovat! Najít pro konkrétní jídlo správný program je trošku alchymie.

Některým potravinám vyhovuje vaření při mytí na nižší stupeň, jiné vyžadují ty nejdelší programy s nejvyšší teplotou.

Většinou se jídlo v myčce vaří při programu nastaveném na 75 °C, což je ideální teplota pro pokrmy, které se vaří dlouho a při nízké teplotě.

A CO ZDRAVÍ?

Žádné poškození zdraví následkem vaření v myčce nebylo zatím zdokumentováno. Leda by nevydržel obal, ale to byste si všimli. V takovém případě máte smůlu. Jídlo, do kterého vám nateče prášek na mytí nádobí, samozřejmě nejezte!

Americký odborník na bezpečnost potravin Ben Chapman z univerzity v Severní Karolíně každopádně tvrdí, že teplota 75 °C - přestože je to podstatně méně než při standardním vaření - je dostatečně bezpečná pro přípravu drůbeže, hovězího i vepřového masa, vajec i ryb.

Pakliže tedy zvolíte na myčce program minimálně s touto teplotou, nemusíte se ničeho bát. Zbývá už jenom - nebýt moc cimprlich.