Exotické léčivky ve službách českého zdraví

Zdraví 10. října 2012

Vyzkoušejte indiánský, čínský či egyptský elixír mládí a zdraví. Dobrá zpráva: Koupíte je i u nás.

Kde se skrývá život? Jasně, přece v semínkách!

Exotické léčivky 11

Guarana nabudí

Liána dlouhá až 10 metrů pochází z „největší lékárny světa“ - z deštného pralesa Amazonie. Jmenuje se po indiánech kmene Guaraní, kteří její mletá semena po staletí užívali jako elixír dlouhého života.

Guarana je přírodní životabudič, který dodává energii, zvyšuje koncentraci, zlepšuje sexuální potenci a krevní oběh. Také blahodárně působí proti bolestem a depresím, dokonce spaluje přebytečné tuky a odbourává příznaky kocoviny.

Exotické léčivky 16

Náš tip: Originální brazilská Guarana v praktických tabletách má nejvyšší obsah guarany – 71,5 % v každé tabletě.

Exotické léčivky 9

Chia zavlaží

Semínka šalvěje španělské mají tisíciletou tradici. Její blahodárné účinky vypozorovali jihoameričtí Aztékové. Nedávno argentinská vláda podpořila projekt na záchranu této rostliny v místech původního výskytu.

Semínka chia jsou považována za takzvané Novel Food, tedy „nové jídlo“, které má výjimečný přínos pro zdraví. Například dokážou navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x, takže tělo je skvěle hydratováno.

Exotické léčivky 14

Náš tip: Mike Benexia je novinkou na našem trhu. Obsahuje semínka chia a dávkovací odměrku. Pro podporu zdraví stačí sníst 10 gramů semínek denně.

A co vzejde z životadárného semínka? Jasně, přece plod!

Exotické léčivky 3

Noni zlepší náladu

Keř latinsky nazývaný Morinda citrifolia, který plodí noni, roste na Havaji, ale také třeba v Malajsii a v Indii.

Šťáva z noni ničí škodlivé mikroorganismy, působí protizánětlivě, zlepšuje trávení a posiluje imunitu. Navíc pomáhá při únavě a byly prokázány její účinky při depresích a střídání nálad. Do seznamu zdravotních neduhů, které noni pomáhá potírat, patří také závažná onemocnění, jako je chronický únavový syndrom, roztroušená skleróza, Crohnova nemoc.

Exotické léčivky 5

Náš tip: Zkuste spojení šťáv z noni a z aloe vera. Obě složky se navzájem posilují ve svých účincích.

Exotické léčivky 19

Acai posílí srdce

Těmto tropickým bobulím domorodci přezdívají ovoce bohů. Rostou v hroznovitých trsech na palmách v brazilské oblasti Paraná a Amazonii. Acai vzhledem a barvou připomíná naše borůvky, chutí směs lesního ovoce a čokolády.

Bobule jsou bohaté na antioxidanty a obsahují také vitaminy A, B, C, D a E, minerály, např. mangan, hořčík, fosfor, vápník, a nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro udržování zdravého srdce, cév a nervové soustavy.

Exotické léčivky 12

Náš tip: Acai Berry Immunity defense posiluje imunitu. Ovšem pozor: Tinktura obsahuje extrakt z brazilských bobulí acai berry v roztoku lihu, takže je jen pro dospělé.

Exotické léčivky 10

Goji omladí

Říká se jí také kustovnice čínská. Patří k nejhodnotnějším plodům na naší planetě. Bobulky kustovnice obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků, jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů, obsahují vitaminy C, B1, B2, B6 a E.

Jedná se o silný antioxidant, který předchází předčasnému stárnutí, podporuje vitalitu a sexuální potenci, působí jako afrodiziakum. Zlepšuje paměť, ulevuje při bolestech hlavy, snižuje krevní tlak a podporuje krvetvorbu.

Exotické léčivky 18

Náš tip: Kustovnici můžete zkusit i v bylinném čaji Lycium chinense (koupíte ho na internetu).

Vlasta 41/2012 čtverec

Chcete se dozvědět, kde jednoduše seženete třeba paraguayskou bylinu, která osladí jídlo, a přitom po ní nepřiberete ani gram? Nebo peruánskou „svatou“ rostlinu, která se odváží postavit i rakovině?

Vlasta 41/2012 vám je odhalí.