Proč nehubnete, i když jíte jen vodu a vzduch?

Zdraví 14. července 2012

Možná je to proto, že do toho nejdete zároveň i hlavou. Psycholožka Zdeňka Sládečková radí, jak zapojit do odtučňování i duši a podvědomí.

Pro všechno, co se vám v životě zdaří, potřebujete vnitřní energii. A tu máte buď silnou, nebo slabou. Oslabuje ji to, co určitě znáte: hádky, závist, stres, problémy. Naopak posiluje ji láska a další pozitivní emoce, splnění našich tužeb a přání, sounáležitost i souznění, úspěch i uznání, společné krásné prožitky. A právě silnou vnitřní energii použijete i pro svůj cíl zhubnout. A pozor, nejde o to, že do toho nasadíte všechno vědomé chtění.

„Ani hubnutí není jen záležitost našeho rozumu a vědomí. I když si myslíme, že člověk se řídí v tom, co dělá, především svým vlastním rozumem, v realitě je to většinou jinak,“ připomíná psycholožka. „Jsme vedeni svými pocity, city, vášněmi či náladami.

Podléháme jim stejně jako nadměrnému stresu, frustrujícím situacím, citové či sociální deprivaci, euforii i depresi. Při hubnutí to platí mnohonásobně. Stačí, aby nás něco vyvedlo z míry, a rozumné předsevzetí jde stranou. Sníme, co je po ruce, dieta nedieta. Nejsme slaboši, jen síla emocí a motivací je silnější než síla rozumu. Při hubnutí je tedy musíme dostat na svou stranu.“

Tabulky znám, ale jsou mi na nic…

Všechny ženy, co se snaží zhubnout, mají hromady užitečných znalostí o kalorických tabulkách a podobně, které jim ovšem často k ničemu nejsou. Znalosti o bílkovinách či sacharidech nejsou pro hubnutí dostatečnou silou, aby vše dodržovaly a neporušovaly.

„Bez mobilizovaných a udržovaných psychických sil, bez vytrvalé motivace a vnitřní energie jsou teoretické informace na nic,“ říká Zdeňka Sládečková. „Naopak tam, kde se při hubnutí pracuje s psychickou a duchovní energií, se daří zhubnout i desítky kilogramů. Každý, kdo například navštěvoval společné kurzy, potvrdí, že rozhodující pro jeho úspěch byla psychická posila lektorů, cvičitelů, ale i ostatních hubnoucích snaživců.“

Na hubnutí potřebujete energii

A nebojte se zapojit při hubnutí i hypnózu nebo vlastní sugesce. Jen pozor, měl by vás to naučit psycholog, abyste to dělala správně. Také se můžete naučit k posílení používat svoje představy na ovlivňování a programování našeho jednání v mozku. „Při hubnutí je totiž nutné v sobě po mnoho dnů a leckdy týdnů akumulovat velké množství vnitřní energie, motivace a vůle na přiměřenou péči o redukční jídelníček. I na pohyb, pravidelné cvičení, kterým budou tuky spalovány. Není pochyb o tom, že je to proces fyzicky i psychicky vyčerpávající, a proto je třeba vnitřní energii doplňovat a obnovovat,“ zdůrazňuje psycholožka. My nabízíme úvodní meditační lekci.

mrkev

Vážně mi ta mrkev bude chutnat?

zdroj: www.thinkstock.cz
hypnoza

Ať už ta hypnóza zafunguje!

zdroj: www.thinkstock.cz

Jak meditovat?

  1. Pro meditaci je vhodné si určit pravidelný čas, kdy nebudete rušena. Meditovat, koncentrovat se na svůj vnitřní, skrytý a niterný svět můžete sama nebo spolu s ostatními v tiché klidné místnosti. Příjemně se usaďte do pohodlné polohy tak, abyste neměla ruce či nohy zkřížené. Ruce otočte dlaněmi vzhůru, zavřete pomalu oči a uvolněte příjemně svaly. V celém těle se šíří klid, pohoda. Máte pocit naprostého bezpečí.

  2. Představte si, že se vaše oči pomalu otočily dovnitř, do těla, a staly se jakýmsi vnitřním pozorovatelem všeho, co se ve vašem vnitřním světě děje. Pomalu si můžete začít uvědomovat, jak temenem vaší hlavy i oběma dlaněmi začíná proudit jemná nehmotná energie. Ta se šíří jako příjemné pramínky postupně, pomaloučku do celého těla. Jako by jemné světlo prostupovalo celým vnitřním světem. Necháváte jemné pramínky energie proudit hlavou a krkem do hrudníku i bříška. Blahodárná nehmotná energie se šíří oběma rukama i oběma nohama až ke konečkům prstů.

  3. Vnímáte, jak se celé vaše tělo i duše příjemně a pozvolna harmonizuje, zklidňuje, naplňuje světlem. Cítíte, jako byste s každým nádechem nabírala novou energii ze vzduchu a s výdechem ji rozpouštěla do celého těla. Nemusíte se o nic snažit, vše se děje samo. Jako by se každá buňka v těle naplňovala novou energií i pro další hubnutí. Cítíte, že tato síla vám bude k dispozici i při plném vědomí ve vytrvalém snažení se o redukci váhy, při dodržování redukčního jídelníčku i při cvičení. Posilujete se vnitřně ve svém odhodlání. Cítíte, jak proudící energie napomáhá spalování tuků. Sílí tak vaše vnitřní radost ze sebe, ze své postavy, která štíhlí a štíhlí.

  4. Vychutnáváte si všechny ty příjemné pocity a kotvíte si je do podvědomí, do svého vnitřního světa. Ten bude v nastoleném programu pokračovat dál. I když svou meditaci za chvíli pomalu ukončíte, příjemné posilující pocity přetrvají do plného vědomí. Pozvolna se probíráte. Pokud své meditační cvičení provádíte večer, můžete se jen pomalu přesunout na lůžko a v klidu se oddat posilujícímu spánku.