Co uděláte pro zhubnutí? Dáte si střevní sprchu?

Zdraví 19. července 2012

Tahle metoda zní možná jako drasťák pro potrhlé modelky, ale pozor: má základ ve staroindické medicíně. Zvažte, jestli je to vaše gusto.

Takže rovnou k věci: střevní sprcha, takzvaná hydrocolonterapie, je asi nejúčinnější metoda mechanické očisty tlustého střeva. V přírodní medicíně má velký význam, protože střeva ovlivňují funkci celého organizmu.

Zastánci střevního výplachu tvrdí, že žádná léčba není tak úspěšná jako ta, kterou začnete sérií střevních sprch. A pro dobré trávení, a tedy i pro hubnutí, je to prý základ.

Není to klystýr?

A teď technické detaily: Při správném provedení by se mělo celé tlusté střevo, které měří téměř jeden a půl metru, naplnit vodou. Ta potom vyplaví jeho obsah.

Kdo má zkušenosti s klystýrem, nabídce zkusit střevní sprchu nejspíše odolá. Je to ale velký rozdíl. Klystýr totiž naplní tlusté střevo vodou jen asi do jedné třetiny, zatímco sprcha ho vymyje kompletně.

Při klystýru do vás prostě nalijí tolik vody, kolik snesete. Ideální je, pokud s tím množstvím vody v břiše nějakou dobu vydržíte. Potom můžete navštívit toaletu.

Také pocity při klystýru jsou zhruba takové, jako by vám mělo prasknout břicho, máte intenzivní nutkání na stolici a nemůžete se dočkat okamžiku, kdy se posadíte na záchod.

Střevní sprcha je mnohem jemnější a nepříjemné pocity jsou u ní minimální, pokud se dobře uvolníte. Odlišnost od klystýru je v tom, že voda, která čistí střevo, průběžně odchází z těla ven.

Fakt to chcete vědět?

masáž

Během procedury vám odborník masíruje lehce bříško.

zdroj: www.thinkstock.cz

Celý proces hydrocolonterapie spočívá v tom, že vám terapeutka zavede do konečníku dvojitou hadičku (vždy se používá jednorázová sterilní souprava). Ta přivádí čistou teplou vodu a odvádí nečistotu z vašich střev, kterou nedokážou sama vypudit.

Během procedury ležíte uvolněně na zádech, zatímco vám odborná asistentka masíruje jemným pohybem břicho, aby se obsah střev dostal snáz z těla ven a vnitřek se dokonale vyčistil.

Nečistoty se odvádějí diskrétně rovnou do odpadu, takže nehrozí žádné doprovodné nepříjemné jevy, jako například zápach. Ale hadice bývá trochu průsvitná, takže se můžete podívat, co všechno z vás jde - abyste viděli, že nejde o blamáž.

Dá se tím vážně zhubnout?

Je pochopitelné, že zdravá a čistá střeva pracují lépe. To je při hubnutí velmi důležité, a proto je střevní sprcha dobrou přípravou. Samozřejmě i samotná procedura vás okamžitě odlehčí. Všimnete si hlavně toho, jak vám splasklo břicho.

Během první aplikace odejdou z těla asi dva kilogramy usazené střevní hmoty. U některých lidí mohou mít usazeniny ve střevech prý i přes deset kilogramů!

Proceduru musíte ale podstoupit opakovaně. Na začátku se provádí série tří výplachů v odstupech vždy po jednom týdnu. Další série za tři měsíce a pak stačí jeden udržovací výplach ročně.

Po aplikaci se doporučuje užívat preparát s mikrobiální flórou - minimálně lactobacillus acidophillus, optimálně též lactobacillus rhamnosus a bifidobacterium bifidum.

Den před výplachem byste měli konzumovat pouze lehkou stravu (jogurt, kaše, ryby, zeleninové polévky, voda bez bublinek). Vynechejte nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny, čerstvé pečivo, zelí, syrová zelenina a ovoce. Jdete do toho?

ryba

Před výplachem si dejte něco lehkého. Ideální je ryba.

zdroj: www.thinkstock.cz

Není to nebezpečné?

  • Je pravda, že někteří odborníci střevní výplach nedoporučují, protože jde o poměrně razantní metodu, při níž může dojít k poškození střevní mikroflóry (prostředí, ve kterém žijí „užitečné“ bakterie) a odstranění střevního hlenu - což není pro tělo výhodné.

  • Nedoporučuje se při střevních chorobách, nádoru, vředovitém zánětu, vrozené deformaci střeva, po operaci v dutině břišní, při závažném onemocnění konečníku, srdce a v těhotenství.

  • Ohledně hydrocolonterapie se poraďte se svým lékařem, nebo se informujte v některém zařízení, které střevní sprchu provádí.