Nevěříte svému doktorovi? Tak se jděte poradit s jiným

Zdraví 12. dubna 2013

Nejste si jistá, jestli vás lékař správně léčí? Máte pocit, že vaše bolesti nemohou mít tak banální původ, jak on tvrdí? Nechce vás poslat na vyšetření, které byste podle vás potřebovala? No tak ho požádejte o výsledky testů a zajděte se poradit někam jinam.

„Nebojte se, že se na vás někdo bude dívat skrz prsty. Od letošního roku máte ze zákona na konzultaci s jiným lékařem čili na druhý názor právo,“ uvádí MUDr. Ferdinand Polák za Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Pokud budete mít pocit, že váš lékař si to bere osobně, měli byste přemýšlet o tom, jestli nebude lepší vybrat si jiného. Na druhou stranu ale zase nemá smysl běhat za dalším lékařem například kvůli potvrzení, že máte angínu. „Své právo využijte ve chvíli, kdy je vám diagnostikován spíše závažnější problém,“ radí MUDr. Polák.

Jenže kde druhého vzít?

Nemáte vůbec potuchy, kde druhého lékaře najít? Máte několik možností. Důležité je vědět, že žádné doporučení nepotřebujete. Stačí se objednat a rovnou do telefonu zdůraznit, že se jedná jen o konzultaci. Na vhodného adepta se můžete zeptat přímo svého lékaře.

Pokud vám to bude nepříjemné, najděte si sami někoho například na internetu. „Pokud mám pocit, že má pacient nějaké pochybnosti, pošlu ho na konzultaci k nějakému odborníkovi sama,“ říká praktická lékařka z Centra individuální péče MUDr. Kateřina Písecká.

telefon žena

K novému doktorovi se můžete přímo telefonicky objednat.

zdroj: www.thinkstock.cz
počítač žena notebook

Nebo si na něj najděte reference na internetu.

zdroj: www.thinkstock.cz

Poradí vám pojišťovna

Ještě jednodušší je kontaktovat pobočku své pojišťovny a poprosit je o radu. Doporučí vám někoho ze svých smluvních partnerů, kteří se o vás postarají. Pojišťovna také bude vědět, který lékař by vás mohl odmítnout z kapacitních důvodů a kterému se do harmonogramu ještě vejdete.

Právě proto, že takhle se to ve světě dělá, začlenilo ministerstvo zdravotnictví toto právo pacienta do nového zákona. Lékaři si budou muset zvyknout, že tohle právo pacient má, a pacienti se nesmějí bát ho využít.

Co si vzít s sebou

K „druhému“ lékaři si musíte vzít výsledky testů, které vám váš lékař udělal. Někteří lékaři vyžadují, abyste s sebou přinesli kopii celé dokumentace. To radí také ministerstvo zdravotnictví. Domluvte se se svým lékařem, co všechno budete potřebovat, měl by vám poradit.

Recept na linecký

Právo na druhý názor je sice zákonná novinka, ale v podstatě ho již mnozí pacienti využívali i dříve. Nikdo totiž doposud nebyl schopen zjistit, u kolika lékařů kdo byl. Problém ale pak je s výsledky. Když budete mít tři rozdílné diagnózy, jak si sama určíte, která je ta správná? Proto je vhodnější „konzultaci“ přiznat. V takovém případě bude výhodou i to, že druhý lékař už může mít k dispozici vaši dosavadní dokumentaci.

Druhý názor je jen konzultace výsledků. Nemělo by vás tedy čekat další kolečko vyšetřování. Druhý lékař se podívá na provedené testy a vyvodí z nich svou diagnózu. Může se však stát, že některé testy budete muset absolvovat ještě jednou.

Některým výsledkům totiž nemusí lékař věřit. Například ultrazvuku. Toto vyšetření závisí na kvalitě lékaře, proto by vás v případě nejistoty mohl poslat na ultrazvuk znovu. Další vyšetření vás čeká také v případě, že lékař bude nějaké testy postrádat.

elektronické předplatné