Opravdu víte, jaké problémy způsobuje sedavý styl života?

Zdraví 12. 9. 2014

Řekněme si to upřímně, coby národ zrovna moc aktivní nejsme. V práci, při které zpravidla celý den sedíme, si odbudeme svoji osmihodinovku. A místo toho, abychom pak zamířili rozhýbat se trochu, míříme rovnou domů. Není se proto čemu divit, že si čím dál častěji stěžujeme na bolesti kloubů a páteře, nárůst váhy, problémy s dechem nebo větší náchylnost k infekcím. A jaké další zdravotní obtíže a nemoci si neaktivním, sedavým způsobem života můžeme „uhnat“?

1. CUKROVKA

sedavý styl
zdroj: www.thinkstock.cz

Na to, že povalování a nedostatek pohybu má přímou souvislost s vyšší koncentrací cukru v krvi, přišel tým vědců z australského Melbourne, který prováděl testy na téměř 8500 nediabeticích rozdělených do skupin podle pohlaví.

„Pozorováním bylo zjištěno, že ženy, které seděly u televize delší dobu, měly vyšší hladinu cukru v krvi. U mužů tato souvislost prokázána nebyla,“ uvádí v závěru své studie vedoucí profesor David Dunstan. A jelikož vyšší hladina cukru v krvi může vést až ke vzniku cukrovky 2. typu, je nejvyšší čas, abyste se zvedli a šli si zacvičit.