Vztahy, kterým je lepší se vyhnout

Podzimní kampaň 4. dubna 2018

Všichni bychom si přáli mít vztah plný lásky, pochopení a tolerance, a to pokud možno „dokud nás smrt nerozdělí“. Bohužel realita bývá mnohem tvrdší a i vztahy, ve které jsme doufali, věřili jim a investovali do nich, někdy končí krachem. Přečtěte si, jaké vztahy na věčnou lásku nevypadají a proč. TEXT EVA RIEGEROVÁ

1 Tam a zpátky

Jistě i vy znáte páry, které utrácejí drahně času a energie tím, že se neustále a nepochopitelně rozcházejí, zdlouhavě nebo bouřlivě usmiřují, dávají se dohromady, aby se pak opět bouřlivě rozešly a všem okolo rozhlašují, že tentokrát už je to „doopravdy definitivní“. A pak se zase samozřejmě dají dohromady a tak dále, pořád dokola. Vztahy lidí, kteří nedokážou být spolu ani bez sebe, bývají jedny z nejkomplikovanějších. Ve skutečnosti oba dobře vědí, že se k sobě nehodí, anebo to vědí a nechtějí si to připustit. Láska je spíš chvilková, převládá nevraživost, až na světlé chvilky po usmíření jsou víceméně pořád nešťastní. Ale přesto nejsou schopni rozetnout gordický uzel a rozejít se definitivně a dál ztrácejí čas v nesmyslném bludném kruhu.

Vedlejším efektem neustálých rozchodů a usmiřování je i to, že je okolí přestane brát vážně, a potenciální noví partneři se stáhnou, protože si přece nezačnou s člověkem, u kterého hrozí vážné riziko, že se i přes všechny sliby a ujišťování stejně vrátí do náruče bývalého partnera. Takový vztah je nejlepší ukončit co nejdřív, rázně a včas, než kolotoč tam a zpátky napáchá ještě větší škody. Je to těžké odhadnout, ale pokud jste se rozešli už podruhé a zase přemýšlíte o návratu, je čas se zamyslet…

… Dalších pět typů patologických vztahů si nastudujte v tištěné Vlastě