Taky skoro všechno, ale nejradši rychlé věci, třeba polévky. Protože ona sama je vyloženě „polívková“. Ale stejně jako všechno vaří, taky všechno jí. Zaručeně cokoliv od maminky. Naposledy flíčky s uzeným masem. „Jediné, co fakt nemusím, jsou mandarinky v konzervě a rajčatové omáčky,“ vyjmenovává útlá moderátorka. Zato má ráda červené maso a taky jídla slaná a pálivá. „Takže asi ne zrovna moc zdravá...“
„Ale snažím se příliš nesolit, nehřešit, nekořenit a tyto moje nedietní úlety vyvažuju dostatkem zeleniny a ovoce.“
Synka Kristiánka naučila na polévky taky a dávají si je spolu denně. „Můj děda z Moravy vždycky říkal: Polívka je grunt, maso je špunt. S Kristiánkem máme taky rádi řízek s bramborovou kaší a kolínka s kuřecím masem. A taky rizoto.“
Občas si Gábina udělá radost a dopřeje si prý ty nejlepší mušle v Praze v restauraci Les Moules.
Hranolky pro obry
Když vaří doma, recepty mít nemusí, raději experimentuje. „Zásadně vařím podle fantazie a momentální chuti. Experimentovat v kuchyni mě baví. Většinou i mým strávníkům chutná. Strašně dobrý experiment byly třeba brambory s kapustičkami zalité smetanou.“
Kdyby chtěla potěšit manžela, udělá mu steak – z lásky. Anebo když jsou ve svém druhém domově na Floridě, tak kvůli teplu salát s těstovinami nebo právě polévky. „Strašně ráda si tam zajdu do naší oblíbené restaurace U Millera, kde mají úžasná žebra a steaky. Kousek od nás je pak luxusní čínská restaurace. Jen mě tam udivuje, že ke spoustě jídel dávají hranolky a jejich porce jsou opravdu pro obry. Mnohdy se nají z jednoho jídla celá naše rodina.“
Ať už v Česku, v Petříkově, nebo na Floridě, když si pořizovala kuchyň, myslela vždy hlavně na minimalismus: „Podle mě drobnosti do kuchyně nepatří, a jen se na ně chytá prach. I když fotku Kristiánka mám i tam... Ale člověk by měl v kuchyni hlavně mít všechno při ruce, aby se nenaběhal. A ještě dostatek světla, ideálně denního.“
Crème brûlée podle Gábiny
Potřebujete:
1 vanilkový lusk
600 ml smetany
150 g cukru
6 žloutků
Postup:
Žloutky utřete s cukrem.
Vanilku rozpulte a spolu se smetanou přiveďte k varu. Po vychladnutí vyjměte vanilkovou tobolku a směs vmíchejte do utřených žloutků. Při tření žloutků dávejte pozor, aby se netvořila pěna.
Poté nalijte do mělkých zapékacích misek a v předehřáté troubě na 100 stupňů pečte něco málo přes hodinu. Pozor: krém by neměl zůstat tekutý ani úplně tuhý. Po vychladnutí krém zlehka posypejte cukrem a pak jej opalte.
Karamelu dosáhnete buď pomocí cukrářské plynové pistole, nebo pod hodně rozpáleným grilem v troubě, případně francouzským železným karamelizérem (Fer à caraméliser), který se nahřeje a přiloží k cukrovému povrchu. Výsledkem je voňavý vanilkový dezert s křupavou krustou.