Pařížská cibulačka psychiatra Jana Cimického

Vaření a recepty 18. července 2012

Nejdůležitější v kuchyni je dobrý a ostrý nůž, říká známý psychiatr. A používá ho hlavně na čínské a francouzské dobroty.

Právě tyhle dvě gastronomie mu totiž učarovaly. „Ve Francii jsem byl poprvé v osmnácti letech, mluvím francouzsky a francouzská kultura je mi velice blízká. Pravidelně jednou ročně jezdím do Francie přednášet. Není tedy divu, že jejich styl jsem postupně poznal a je mi blízký.

A proč Čína? Začalo to asi čínskou poezií, která mě okouzlila, a pak již dvacet pět let dělám akupunkturu. Kultura v Číně je velice bohatá a pokaždé člověku přináší nové poznání. I tam se rád vracím,“ vysvětluje. Kromě úžasných chutí je mu blízký i jejich vztah k jídlu.

„Konzumace jídla může a měla by být relaxační. V tom si jsou Číňané a Francouzi blízcí – věnují jídlu a stolování mnohem delší čas, než je zvykem u nás. Jídlo je druh svátku: zkuste třeba do nějaké francouzské instituce zavolat ve všední den mezi dvanáctou a druhou hodinou. Centrála je přepnutá na automat a dozvíte se, že máte zavolat až po druhé hodině, protože jsou na obědě. A ani třetí světová válka nemůže být vypovězena v době oběda.“

Bez koření není vaření

Rád vaří pro hosty a vždycky podle toho, na co má kdo chuť. Ale má i svoje oblíbené recepty. Třeba pomazánku z roquefortu. „Lžíci pravého francouzského roquefortu (polotvrdý plísňový sýr z ovčího mléka), lžíci armagnacu a lžíci másla promíchám a nechám uležet. Neznám lepší pomazánku na toust. S červeným vínem ideální pochoutka! Anebo rád dělám pravou pařížskou cibulačku, na kterou vám dám recept.“

S nákupem surovin ovšem může být problém. „Ale dříve to bylo obtížnější, muselo se leccos nahrazovat, dnes jak pro francouzskou, tak pro asijskou kuchyni najdete vše potřebné. V čínských obchodech je k dispozici „černé vejce“, stejně jako ústřicová omáčka nebo jasmínová rýže. Pravdou ovšem je, že evropská verze takzvané čínské kuchyně je přizpůsobená Evropě – skutečná čínská kuchyně je mnohem pestřejší. Taky rád používám koření, třeba česnek nebo zázvor, bazalku či tymián. Bez tymiánu a provensálských trav by nemohla být francouzská verze jídel tak dokonalá. Neumím si bez nich představit nadívaná provensálská rajčata!“

cimicky vondrackova

Se svou kamarádkou Helenou Vondráčkovou má slavný psychiatr společnou velkou lásku k vaření. A také k jídlu, když uvaří někdo jiný :-)

zdroj: smagpix.com

Bacha na krevní cukr

Jídlem se zabýval i profesně – napsal knihu Harmonie vaření a lidská duše. „Obecně třeba platí, že konzumace živočišných bílkovin může zvyšovat agresivitu, ale i jiné potraviny mohou něco signalizovat. Třeba chuť na sýr bývá při nedostatku vápníku a fosforu (ale doporučuje se v tomto případě více brokolice, která také obsahuje fosfor a vápník, ale má méně kalorií), chuť na banán upozorňuje na potřebu draslíku, oříšky zase potřebu vitaminu B nebo tuku, chuť na kyselé ovoce zase bývá u nemocí žlučníku či jater. Snížená hladina krevního cukru zase vede k hrubosti, agresivitě,“ vysvětluje. A na závěr přidá jednu zásadní moudrost o jídle: „Pro mě je to radost, ale držím se latinské moudrosti, prý Sokratovy: Non ut edam vivo, sed ut vivam edo, což znamená: nežiji, abych jedl, ale jím, abych žil.“

cimicky cibulačka
zdroj: Thinkstockphotos.com

Pařížská cibulačka

Potřebujete:

cibuli

máslo

vývar

strouhaný sýr

kousky opečené bagety

Postup:

  1. Nakrájejte hodně cibule a na másle ji oblanšírujte.

  2. Pak ji zalijte vývarem, okořeňte a nechte dlouho a pomalu vařit.

  3. Porci polévky nalijte do misky, zasypejte strouhaným sýrem, přidejte navrch opečenou bagetu a dejte rychle zapéct do trouby.