Největší pověry o vlasech vyvráceny!

Krása 3. června 2014

Rady a triky z oblasti péče o vlasy se na nás řítí ze všech stran. Ovšem některé jsou úplné blbosti! Oslovili jsme tři odborníky, kteří mají péči o vlasy v popisu práce a měli by o nich vědět úplně všechno.

vlasy

JAN ZAVADIL, ODBORNÝ TRENÉR STUDIA WELLA

foto

Když se vlasy stahují do culíku, padají.

Je-li pokožka citlivá, tenká a napjatá sama o sobě, velmi pevné spínání do gumiček může způsobit (zejména v oblasti čela) vytržení vlasů z kořínků. Pokud však pokožka funguje, je zdravá a dostatečně vyživená, neměly by gumičky být problém. Pozor ale na tenké gumičky, trhají vlasy. Používejte textilní nebo měkké široké gumičky, a když je to možné, nechte vlasy volně rozpuštěné, hlava si odpočine.

vlasy

Normální vlasy nepotřebují kondicionér.

Nejen poškozené, ale i normální vlasy potřebují pravidelnou regeneraci. Při mytí se z pokožky hlavy i vlasů odstraní nečistota, ale také maz, potřebný pro ochranu a pružnost vlasů. Ten se obnovuje postupně a dostane se asi do 5-10 cm délky vlasů. Ženy mívají vlasy delší a často v koncích suché a křehké. Kondicionér navíc usnadňuje rozčesávání, takže se při fénování vlasy netrhají a jsou hebké. Proto existují kondicionéry pro normální vlasy (většinou označené jako hydratační), například řada SP Hydrate.

vlasy

Vlasové produkty se musejí měnit, protože si na ně vlasy „zvyknou“.

Má-li žena oblíbený produkt, není nutné ho měnit. Regenerační účinky vlasové kosmetiky se totiž často ukážou až po dlouhodobém používání. Měnit můžeme přípravky spíš v případě střídání ročního období (v létě přidat UV filtr a v zimě silnější výživu). Nebo pokud nás začne trápit nějaký nový problém, například svědění pokožky hlavy nebo padání vlasů. Pouze u profesionálních šamponů proti lupům si mohou mikrokvasinky na daný šampon „zvyknout“ a stát se odolnými - a pak je vhodné šampon obměnit.

vlasy

JAKUB HUBINGER, ŠKOLITEL ALCINA ACADEMY

vlasy

Vlasy pravidelným stříháním rychleji rostou a jsou hustší.

To je mýtus. Hustota a kvalita našich vlasů je dána především geneticky. Do jisté míry jsme však schopni jejich kvalitu vylepšit a zmírnit chemické či mechanické porušení, pokud volíme správnou péči a vhodnou vlasovou kosmetiku. Pravidelné zastřihávání samozřejmě doporučuji, ale roztřepeným a potrhaným konečkům se lze do značné míry vyhnout také pěsticí vlasovou kosmetikou, kterou vám doporučí kadeřník.

vlasy

Každodenní mytí vlasům škodí.

Pokud používáte přípravek vhodný pro váš typ vlasů, nemusíte se ničeho obávat. Například profesionální šampony určené pro každodenní mytí mají dnes už upravené pH, jsou spíše kyselejší než zásadité, a proto vlasy tolik neodmašťují. Z vlastní profesní zkušenosti mohu pro každodenní mytí doporučit Šampon pro objem vlasů ALCINA nebo Regenerační šampon ALCINA, protože z vlasů dokonale odstraní zbytky mazu a prachu, který se během dne ve vlasech usadil, ale současně nepřesušují pokožku hlavy a nezpůsobují svědění.

vlasy

Silikony v produktech vlasové péče zatěžují vlasy.

Je dobré si uvědomit, že existují různé typy silikonů - levnější a dražší. Profesionální vlasová kosmetika používá pouze drahé, kvalitní silikony, které nijak nezatěžují, ale naopak krásně uhlazují kutikuly, takže se vlasy více lesknou a jsou hladší na dotek. Vždy se však musíme rozhodovat na základě našeho typu vlasů. Pro jemné vlasy by vyhlazující efekt mohl být spíše negativem, tento typ vlasů potřebuje dostatečné množství posilujících a regeneračních látek. Ze sortimentu ALCINA bych mohl doporučit Hydratační sprej nebo Haar therapie sprej.

vlasy

MARTINA ŠVELBLOVÁ, VLASOVÁ STYLISTKA NIVEA

vlasy

Na šamponu nezáleží.

Omyl, základem dobré péče je právě správný šampon, který by měl odpovídat typu vlasů. Nevhodně zvolený šampon může zkomplikovat následnou úpravu vlasů, nebudou lesklé, budou se více mastit či rychleji plihnout. Krémové bílé textury šamponů jsou většinou výživné, vhodné tedy pro sušší typ vlasů (což jsou barvené, husté, až kudrnaté). Průhledné šampony rovněž myjí a vyživují, ale mají lehké složení, které vlasy zbytečně nezatěžuje. Ty jsou vhodné především pro vlasy jemné, které se rychleji a snadněji mastí.

vlasy

Opláchnutí studenou vodou dodá vlasům lesk.

To se již dlouho traduje, bohužel stále není vědecky podložené, že by se kutikula (vrchní část vlasů) rychleji uzavřela, a tím odrážela více světla. Studená sprcha vás zaručeně osvěží a prokrví pokožku hlavy, ale lesk vlasům nedodá. Po opláchnutí vlasů studenou vodou může kondicionér na vlasu ztuhnout a pak vám ztíží jejich následnou úpravu, a vlasy naopak poletují. Pro dosažení lesku zvolte raději pečující řadu, která obsahuje látky, které povrch vlasu uhladí.

vlasy

Vlnité vlasy se nemají rozčesávat, protože krepatí.

Určitě je nerozčesávejte, když jsou suché, tím se zvětší jejich objem. Na česání použijte hřeben s řídkými zuby a raději to udělejte za mokra. Jednou začas vlasy prokartáčujte, prokrvení pokožky hlavy jim prospěje. Ale zvolte na to den, kdy nikam nepůjdete... Nikdy nepoužívejte kartáč s kuličkami, vlasy se kolem omotávají a lámou. Pro péči zkuste hydratační šampon, například NIVEA Hydro Care, v kombinaci s výživným kondicionérem.