Dovolte rekapitulaci pro ty, kdo nedávali ve škole pozor: František Kupka byl malíř a grafik, jehož obrazy se dneska prodávají za desítky milionů. Důvod je ten, že byl opravdu geniální a v mnoha směrech předběhl svou dobu.
Je jeden ze zakladatelů abstraktní malby, kdy linie a barevné plochy vyvolávají hudební a poetické dojmy. Narodil se roku 1871 v Opočně, studoval v Praze a ve Vídni, ale většinu svého života prožil ve Francii. Jeho obrazy, dneska slavné, se nejdřív setkaly s nepochopením a nelítostnou kritikou.
Třeba Amorfa-Dvoubarevná fuga a Teplá chromatika, vystavené v Paříži roku 1912. Po válce už byl ale jmenován profesorem pražské Akademie a ocenění se dočkal. Taky, to jen tak mimochodem, spoluvytvořil slavné logo Koh-i-nooru v podobě dívky s patentkou v oku Miss KIN. Jeho velkou sběratelkou je Meda Mládková.
Klávesy piana
A teď, co s ním má společného Blanka Matragi? Obraz Klávesy piana. Ona totiž vytvořila autorskou kolekci šperků pro pražskou Diamonds International Corporation (D.I.C.).
Jedna sada se jmenuje právě Klávesy a inspirace je jasná: Kupkův obraz. Klávesy piana jsou pro něj vlastně přelomovým obrazem, protože jeho řešení se pohybuje někde na rozhraní mezi realitou, což je klaviatura piana, a abstrakcí. Hudební rytmus vyjadřoval pomocí pohybu, linie, barvy a dynamiky jejich odstínů. Podívejte se na studii k obrazu z roku 1909.
Turmalíny, onyx, brilianty
Blanka Matragi prý na možnost vytvořit diamantovou kolekci kývla bez váhání. „Věděla jsem, že mají vlastní profesionální brusičské a zlatnické dílny a dokážou šperk vyrobit přesně dle mých představ,“ vysvětluje a dodává, že kameny vybírala po celém světě. Kromě kolekce Klávesy vymyslela taky hravější kolekci Octopus.
„Obě sady jsou vyrobeny z osmnáctikarátového bílého zlata. Pro šperky Klávesy byly použity zelené turmalíny, černý onyx, bagetové diamanty a kulaté brilianty. Sada Octopus zase září růžovými turmalíny, safíry a drobnými diamanty,“ říká Aleš Bergl, šéfdesignér D.I.C. (www.dicholding.com).
Během další spolupráce pak vznikly další barevné varianty těchto sad, a to ve světlejších a pastelových odstínech.
Obrazy Františka Kupky se dneska draží v aukčních síních a může si je dovolit málokdo, ale možná si můžete třeba k významnému výročí koupit jím inspirované náušnice, co myslíte?