VÁNOČNÍ TÝDEN: perníčky, které jsou měkké hned

Vaření a recepty 17. prosince 2012

Pro tenhle týden, hektický pro každou hospodyňku, jsme si nachystali překvapení: recepty z oblíbené Vánoční kuchařky pro dceru. Napsala ji Jana Florentýna Zatloukalová, a jestli ještě hledáte dárky, touhle knihou neuděláte chybu, i kdybyste ji dala synovi.

recept vánoční obálka pro dceru

Jana Florentýna v knize píše: „Každý harmonogram s přehledem vánočního pečení vám doporučí, abyste perníčky upekli aspoň tři týdny před Vánocemi. Obvykle se totiž musí rozležet, jinak jsou tvrdé a pokazí vám úsměv (možná včetně chrupu). I s těstem někdy bývá potíž, lepí se, trhá, kroutí se při pečení. Ne však s tímhle. Recept, který mi poskytla kamarádka Andrea, kuchařsky postižená podobně jako já, dokazuje, že to se svým kamarádským vztahem ke mně myslí skutečně vážně, jinak by se o takový poklad nikdy nerozdělila. Nějakým zázrakem jsou totiž tyto perníčky okamžitě měkké, s těstem se skvěle pracuje, a hlavně taky dobře chutnají.“

Potřebujete:

400 g hladké mouky

140 g cukru moučky

50 g másla

2 vejce

2 lžíce dobrého tekutého medu

1 lžičku jedlé sody

1 lžičku perníkového koření

1 žloutek na potření po upečení

bílkovou polevu na ozdobení

Postup přípravy:

  1. Smíchejte všechny suché přísady v misce, přidejte ostatní ingredience a ručně zpracujte na měkké těsto. Pokud máte kuchyňského robota, prostě do něj vše nasypte a nechte ho, aby práci udělal za vás. Hotové těsto je měkké a poddajné asi jako pružná plastelína. Zabalte ho do mikrotenové fólie a nechte přes noc odležet v lednici.

  2. Troubu předehřejte na 160 °C a plechy na pečení (budete potřebovat nejmíň dva) vyložte tím správným papírem. V malé misce vidličkou rozmíchejte žloutek s jednou lžící vody z kohoutku. Odleželé těsto vyválejte na pomoučněném vále na tloušťku asi půl centimetru, vykrájejte tvary a skládejte je na plech. Pečte 8–10 minut a ihned po vytažení potřete horké kousky na horní straně rozšlehaným žloutkem, aby dostaly pěkný lesk. Nechte je vychladnout na mřížce a teprve pak zdobte polevou.