Má manželství budoucnost?

Manželství 20. května 2020

Víc než kdy dřív se letos věnujeme tématu, které ženy nejvíc zajímá. Vztahům. A manželství. Poprosili jsme vás, naše čtenářky a čtenáře, abyste nám skrze dotazník pomohli zjistit, jak na tom v partnerských vztazích jsme a zda se blíží konec takové podoby manželství, jakou vnímaly předchozí generace.

I díky vaším odpovědím máme na tohle nevyčerpatelné téma o čem psát. První články o budoucnosti manželství jste si ve Vlastě už mohli přečíst. Hned úvodní text Soumrak, nebo úsvit manželství je o šťastných manželstvích a najdete v něm i zajímavé sňatkové statistiky. A protože vdavky nejsou jen téma dvacátníků a třicátníků, další článek je o Nevěstách, které už vědí.

Až polovina manželství končí rozvodem a střídavá péče je jednou z variant péče o děti. Čtěte její pro a proti v článku Týden s mámou, týden s tátou.

Nejlepší recept na zlomené srdce je láska. A může přijít, když už to vůbec nečekáte, jak se dočtete v Zítra se (zase) zamiluju. A když už jsme u té lásky, víte, jak dlouho si lidé jako svého životního partnera vybírají toho, koho milují? Odpověď najdete v článku o Historii a budoucnosti lásky.

V dnešním světě kolem sebe vidíme, že manželství může mít spoustu podob. Bez konvencí a dogmat. Už to není jen on a ona, ale i on a on nebo ona a ona. V minulosti naprosté tabu dnes u někoho způsobí maximálně pozvednuté obočí. Pořád ale hlavním impulsem pro to se vdát nebo oženit zůstává láska a manželství dává lidem smysl.

V minulém čísle Vlasty jsme se věnovali kontroverznějšímu tématu polyamorie. Co to vlastně je, jak funguje a jak se liší od polygamie se dočtete v článku Když dva na lásku nestačí.

V minulém čísle jsme psali o formě soužití Living Apart Together, ve zkratce LAT, kde sice partneři bydlí odděleně, ale přesto se milují a jsou spolu šťastni. Víc najdete v článku Jedna láska, dva domovy.

Jestliže se věnujeme manželství a vztahům, téma nevěry nesmíme vynechat. V minulém čísle jste si mohli přečíst otevřené zpovědi podvádějících i podváděných žen a dozvědět se, že nevěra nemusí být jen zlo. Podívejte se na článek Nevěrně tvá, nevěrně tvůj.

Přemýšleli jste někdy nad manželstvím na zkoušku? Jaké jsou výhody a nevýhody takového pokusného svazku se dočtete v článku Manželství na dobu určitou.

Tento týden si nenechte si ujít časopis Vlasta. Nové číslo se silnou dvojkou na obálce, horolezkyní Klárou Kolouchovou a dokumentaristkou Janou Počtovou, právě teď koupíte ve své oblíbené trafice.