Vlasta 35/2020

26. 8. 2020

Rozhovor: Pokud se žena rozhodne pro rodinu, nebo naopak kariéru, nekritizujme ji za žádnou volbu. Naopak ji podpořme, říká ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková. I to je téma nové knihy Mužské právo, kterou napsala spolu se čtyřmi desítkami autorek a autorů. Nejen o dominanci mužů v české justici jsme si povídaly v její pracovně na Ústavním soudu v Brně. „V drtivé většině českých rodin je hlavní pečovatelkou stále žena. Pro některé mladší ženy, s nimiž se setkávám, je založení rodiny či péče o stárnoucí rodiče natolik důležitá, že často své profesní cíle obětují možnosti vybudovat si osobní život. Kromě slaďování osobního a pracovního života bývá důvodem „vytrácení“ i větší zdrženlivost žen v sebeprosazování. Možná i proto se tím zabývám – chci jim dodat sebedůvěru a přesvědčit je, že pokud chtějí, dosáhnou toho,“ říká v rozhovoru.

Téma: Jak bude vypadat manželství po roce 2050? Roli sehrají nové technologie, větší tolerance i otevřenost volné lásce. Nebo ne?

To, co se právě děje s manželstvím, se podobá sexuální revoluci 60. let, kdy v tradičních hodnotách nezůstal kámen na kameni, tvrdí američtí psychologové a sociologové. „Mezi roky 2010 a 2020 došlo k tak dramatické revoluci v definici manželství po právní, emoční i sexuál­ní stránce, že to v historii nemá obdoby,“ tvrdí expertka na párovou terapii Tammy Nelson.

Muž Vlasty: V životopisném dramatu Šarlatán představuje Ivan Trojan legendárního léčitele, v černé komedii Bourák věčného frajera. Ve filmu i na divadle jde Ivan Trojan z role do role, v soukromí je už skoro třicet let věrný jedné ženě, s níž má čtyři syny. „Podívejte se mi na prst – nosím snubní prstýnek, což většina herců nedělá. Když hodně hrajete divadlo nebo natáčíte, musíte ho pořád odkládat, takže je tam větší pravděpodobnost, že ho ztratíte. Já se toho ale nebojím. Pro mě je to symbol slibu, který jsem dal. Kousek mé ženy, kterou si nosím všude s sebou. V manželství věřím.“

Retro příběh: Na čem si nejvíc pochutnali naši slavní prvorepublikoví herci a herečky, kteří nás dodnes okouzlují v černobílých filmech? Kam chodili mlsat a uměli vůbec sami něco uvařit? Připravili jsme pro vás procházku za chutěmi a vůněmi napříč první republikou.

Recepty: Vietnam, Thajsko i Japonsko mají tak úžasnou gastronomii, že si ji oblíbil celý svět. Většina surovin je už naštěstí k mání i u nás. Vyzkoušejte největší poklady asijské kuchyně sami uvařit!