Polská omáčka podle herce Pavla Trávníčka

Vaření a recepty 14. září 2012

Vyrůstal na české kuchyni, a tu si rád dopřává i doma. Jeho oblíbenou specialitou je pečená kachna. Nebo jazyk v omáčce.

„V mládí mi bylo jedno, co jím. Hlavně že to bylo to od maminky... Byli jsme vychovaní tak, že jídlo, které je na stole, se sní. Neexistovalo nějaké chceš – nechceš. Dnes jsou děti zhýčkané,“ uvažuje Pavel Trávníček.

„Myslím, že chutě člověka se odvíjí od toho, co se naučí doma. Když jeho maminka dobře vaří, tak říká, že nejlepší jídla jsou od maminky.“

Uznává, že dnes gurmánství udělalo velký skok dopředu a lidé se naučili jíst i jiná jídla než klasicky česká. Vždycky ale dával přednost české kuchyni. Jeho nejoblíbenější jídlo je kachna. „Dělám ji tak, že na dno pekáče dám silnější třísky – maso pak není tak mastné a nerozmáčí se.“

travníček přítelkyně

S jeho mladou přítelkyní spojuje Pavla Trávníčka nejen láska k divadlu, ale taky k dobré české kuchyni. Třeba ke kachně :-)

foto:
zdroj: smagpix.com

Z lesa i z vody

Kromě kachny miluje zvěřinu. „Maso, které je z přírody, má zvláštní chuť. Také mám rád steaky. Na ty je ale potřeba dobré maso, nejlepší steaky jsou z argentinské krávy nebo z bizona. Už jsem pochopil, proč v USA ty bizony vystříleli: Bizoní steak stačí osmažit z každé strany tři minuty, maso trochu nakypí a hned je hotové. Je to lahůdka a třeba v Makru ho občas mají.“

Stejně tak rád ryby. Za „vděčného“ považuje kapra, který se dá připravit na několik způsobů. On sám ho má nejraději na česneku. „Ale obalovaný kapr také není špatný, o Vánocích potěší každého Čecha. Hodně jsem si oblíbil pstruha, protože jeho příprava je jednoduchá a nezabere moc času. Dělávám klasického českého pstruha nebo někdy i kanadského, který je větší. Většinou ho připravuji jen jednoduše na másle.“

Na koření si přitom nepotrpí. „Myslím, že stačí jen to základní – sůl a pepř. Každé maso má svoji osobitou chuť a byla by škoda ji něčím přebíjet.“

Útěk před mlsnou

Když ho honí mlsná, má Pavel Trávníček pár zaručených tipů. „Čas od času mívám záchvat sladkého a dopřeji si nějakou tu dobrotu. Ale mnohem raději mám ovocný jogurt s jahodami.“ Jahody jsou vůbec jeho nejoblíbenější ovoce, společně s melounem, ananasem a malinami. Nebo si dá uherský salám: „Stačí mi kolečko dvě a jsem spokojený. V ledničce mám také své oblíbené kachní sádlo. Namažu si ho na krajíček chleba – je to taková tečka, než se člověk odebere spát.“

travniček omáčka
foto:
zdroj: www.thinkstock.cz

Polská omáčka

Potřebujete:

hovězí jazyk

sůl

100 g kořenové zeleniny

citronovou kůru

bobkový list

tymián

pepř

nové koření

30 g cibule

citronovou šťávu

10 g cukru krupice

30 g oleje

1 lžíci rybízové zavařeniny

1 dl červeného vína

20 g mandlí

20 g rozinek

3,5 dl masového vývaru

Postup:

  1. Jazyk uvařte ve slané vodě, přidejte zeleninu, citronovou kůru, bobkový list, tymián, pepř a nové koření.

  2. Uvařený jazyk vložte do studené vody, aby se mohl oloupat. Po chvilce ho nakrájejte na plátky.

  3. Polskou omáčku uděláte tak, že na oleji zpěníte nadrobno nakrájenou cibulku, přidáte mouku, a vytvoříte tak světlou jíšku. Tu pak zředíte polévkou z jazyka – vznikne z toho hustá omáčka. Do ní přidejte citronovou šťávu, dožluta upražený cukr, rybízovou zavařeninu. Omáčku povařte, proceďte, přidejte červené víno, nakrájené mandle, rozinky a ještě 10 minut povařte. Jazyk přelijte touto polskou omáčkou.