Tento obrázek alespoň vyvstává ze dvou analýz služby Platy.cz, která porovnala průměrné příjmy obou pohlaví podle věku v celé ČR a pro porovnání podle krajů jí svůj příjem, zkušenosti a pracovní pozici anonymně svěřilo více než 100 tisíc uživatelů.
A ještě jedno je jasné – ať žijete v kterémkoli kraji a jste kterýkoli ročník, v průměru přináší žena z práce vždy méně peněz než muž. Nutno ovšem dodat, že to zdaleka není specialita pouze České republiky.
NA VĚKU ZÁLEŽÍ...
Při porovnání platů v závislosti na věku platí, že nejblíž jsou příjmy mužů a žen na začátku, a potom naopak na konci jejich profesní kariéry. Uprostřed téhle cesty jsou nůžky rozevřené nejvíc. V celkovém průměru berou muži o zhruba 29 procent víc.
Ovšem mezi zaměstnanci do 24 let je rozdíl „jen“ 20 % a v kategorii 25 až 34 let činí 23 %. Potom ale z pohledu žen následuje strmý pád, protože ve věku 35–44 let vylétne rozdíl až na 42 procent! Následně se rozdíl zase mírně snižuje (ve věkové kategorii 45 až 54 let jde o 34 %) a na konci produktivního věku (od 55 let výše) dosahuje vůbec nejnižší hodnoty, těsně pod 20 %.
„Tuhle skutečnost si vysvětlujeme zejména nastupováním na rodičovskou dovolenou, na niž v Česku odcházejí téměř výhradně ženy. Během ní svou kariéru fakticky na několik let přeruší, zatímco muži naopak právě v tomto věku intenzivně postupují na vyšší posty. V nižším věku se vliv mateřské dovolené projevuje výrazně méně, ve věkové kategorii 55 let a více se už příležitosti vyrovnávají,“ říká Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.


Muž přinese domů vždycky víc...
foto: Isifa.com... A NA BYDLIŠTI TAKÉ
Pokud se vezme celkový průměr mezd mužů a žen bez ohledu na věk, ovlivňuje ho ještě to, ve kterém kraji si peníze vyděláváte. Nejmenší rozdíl je ve Středočeském a Karlovarském kraji, kde činí 25, resp. 26 procent, což na výplatě dělá necelých pět tisíc korun.
„O důvodech musíme spekulovat. U Středočeského kraje to může být jak přítomností nadnárodních technických koncernů, kde jsou mzdy stanovovány taxativně pro danou pozici (Škoda MB, kolínská TPCA, velké nemocnice v kraji), pomáhat může paradoxně i to, že část obyvatel středních Čech pracuje v Praze. U Karlovarského kraje to naopak může být tím, že je tu řada drobných podniků a tradice lázeňství a zdravotnictví s historicky vysokým zastoupením žen a nízkými platy,“ vysvětluje Zdeněk Němec.
Opačné straně tabulky pak vévodí kraj Moravskoslezský, kde má muž v průměru plat vyšší o 33 procent, tedy až o sedm tisíc korun. Na záda mu dýchá kraj Jihomoravský (tady je rozdíl 32 %), následovaný kraji Jihočeským, Prahou, Zlínským a Vysočinou (ve všech je rozdíl v platech 31 %). „V tomto případě jde zřejmě o tradiční pojetí role ženy, pokud se bavíme o výsledcích z moravských krajů, a vlivu platů vysokých manažerů velkých firem, pokud se zaměříme na Prahu,“ dodává business analytik z Platy.cz.


Díky tradici lázeňství je na Karlovarsku situace vyrovnanější.
foto: www.thinkstock.comVZDĚLÁNÍ NEPOMŮŽE
Ženy tedy v platech v porovnání s muži prohrávají, ať se na to díváme z pohledu věku, nebo bydliště. A nejinak je tomu i v okamžiku, kdy se zaměříme na vzdělání. Tady nerovnost platů daná pohlavím dokonce ve většině případů převyšuje přínosy vyššího vzdělání.
Největší rozdíl je u vzdělání základního. Tady si muž přijde na 142 procent mzdy ženy. U středoškolského s maturitou je to 127 % a u vysokoškolského 131 %. „Největším překvapením pro nás bylo to, že rozdíly v platech dané pohlavím v podstatě znamenají, že žena musí mít o jeden stupeň vyšší vzdělání než muž, aby se jejich průměrný plat vyrovnal. Například muž s maturitou má vyšší průměrný plat než žena s bakalářským titulem,“ komentuje výsledky analýzy Zdeněk Němec.


Ani studium nevytvoří stejné platové podmínky pro ženy a muže.
foto: www.thinkstock.comCO S TÍM?
Jestli někdo má zázračný recept, jak nerovnoprávnost v platech mezi pohlavími srovnat, drží ho asi pečlivě pod pokličkou.
Pravdou totiž je, že ženu v její profesní kariéře skutečně zdrží mateřství a v naprosté většině následná rodičovská dovolená, nestihne se proto například dostat na vyšší posty. Jenže na druhou stranu jsou ženy platově diskriminovány už od samého počátku kariéry. A pokud lze v této problematice něco ovlivnit, právě tady by se zřejmě mělo začít.