Konflikty se vám v životě nevyhnou. Je ovšem na vás, jak je budete řešit: Necháte se ubít argumenty protistrany, protože raději svůj spor vzdáte, jelikož víte, že stejně nemá cenu se hádat se silnějším protivníkem? Vítejte v klubu, takhle k hádce přistupuje více než polovina dotázaných... Nebo naopak patříte do skupiny lidí, která si nedá pokoj, dokud protivníka doslova a do písmene nezničí argumenty (mnohdy postavenými na vodě), zkrátka jej dovede k souhlasu se svými názory, ať už jsou jakékoliv?
Kdo uteče, nevyhraje
Odborníci se shodují, že argumentace je jedna z lidských schopností, která se učí během života nejhůř. Vztahový kouč Milan Šmíd k tomu dodává: „Jsou totiž lidé, kteří se díky osobnostnímu nastavení zkrátka hádat nechtějí nebo to neumějí, a s takovým základem se velice těžko pracuje. Ale lze pracovat na tom, že vám hádky budou postupně připadat méně vyčerpávající, jasně v nich stanovíte, o co se vám i protistraně jedná. Musíte ale chtít, neměli byste se bát konfrontace ani do sporu vstupovat s tím, že je to stejně jedno, že si své názory neprosadíte."
Existují lidé, kteří se tak bojí konfrontace, že se raději jakýmkoliv náznakům, že by mohlo dojít k hádce, vyhýbají velkým obloukem. Jiní spory naopak vyhledávají, libují si v nich a chtějí si v každé situaci urvat vavříny vítězství pro sebe. Pokud hádky nevyhledáváte, ale ani se jim nebráníte, když na ně dojde, měli byste vědět, jak s emocemi nabitou situací pracovat efektivněji, co je v slovním souboji dovoleno a co už nikoliv. A hlavní otázkou zůstává, jak poskládat argumentaci, aby pracovala ve váš prospěch.
Emoce na uzdě
Odborníci sepsali tisíce studií, ve kterých popisují konflikt – jeho vznik, stupňování i výsledek. Na základě jejich výzkumů je jasné, jak se slovy pracovat, aby pár, který se dohaduje, byl schopný i nadále zůstat spolu, a jaké slovní hříčky i argumentace vztah ohrožují natolik, že mohou přispět i k jeho zániku. Výsledkem dlouhodobých studií je také závěr, podle kterého by lidé měli akceptovat kognitivní emoce, které vztah ohrožují nejvíce. „Je třeba, aby ti, kdo se do hádek pouštějí, věděli, jakými slovy mohou protistraně ublížit, kdy je lepší nezvyšovat hlas, nikdy se nehádat v okamžiku, kdy jste ve stresu, nevíte nic o situaci, která hádce předcházela," radí doktor Šmíd a dává příklad. „Můžete se hádat s partnerem do krve o tom, jakou celebritou asi byla Iveta Bartošová, hájit ji, či jí opovrhovat, mějte ale na paměti, že taková hádka je zcela bezpředmětná. Vy hájíte jen mediální obraz, který jste si udělali, a ne realitu – takže takový spor nikdy nemůže být efektivní ani mít vítěze. Také si pamatujte, že čím vytočenější během hádky budete, tím spíš ztrácíte nejen pevnou půdu pod nohama pro vhodnou argumentaci, ale také ztrácíte smysl pro logické uvažování.“
Manuál
Po všech detailních zkoumáních hádek bylo shrnuto do několika bodů, jak by měly spory vypadat – jak je začít, gradovat i kdy je načase ukončit dohadování, protože jste se s partnerem ocitli v bodě, kdy ani jeden nechcete ustoupit, ale argumenty ztrácejí na síle, takže už po sobě házíte jen poznámkami, které mají jediný cíl: ublížit...
Kouč závěrem upozorňuje: „Je namístě uvědomit si, že efektivní hádka neznamená jen to, že vítězem budete za všech okolností vy. Pokud chcete vyřešit konflikt, aniž by měl jakýkoliv dopad na váš vztah, je třeba počítat s tím, že také můžete být tím, kdo nakonec ustoupí. Přesto ale zůstanete vítězem.“
NA CO MYSLET, NEŽ SE DO SEBE PUSTÍTE?
Znáte fakta? Pokud ne, neměli byste se pouštět do sporu jen proto, že chcete protivníka přesvědčit o své pravdě. Pokud ten totiž bude mít fakta v malíčku, mohli byste se nepěkně blamovat. Jestliže například ale víte, že zelenina je pro děti zdravá a v jakém množství, klidně se do sporu o to, co mají mít vaše ratolesti na talíři, pusťte a nenechte se zviklat. Jakmile budete mít jistotu v tom, že máte fakta v malíčku, vaše hádka bude efektivnější a povede k tomu, o co vám jde. Vaše děti budou dostávat zdravou svačinku...
Úhel pohledu: Na problematiku, kterou řešíte, se jinak díváte vy, jinak váš protivník. Buďte připraveni během hádky nahlédnout na celou věc či situaci také jeho očima. Jestliže chcete v argumentaci vyhrát, musíte vědět, jaké důvody vedou protivníka k náhledu na věc, který nechápete. Navíc váš protivník možná ví něco, co vy ne. Nechejte se poučit a zapracujte zjištěná fakta do své argumentace...
Snažte se vypadat sebevědomě: I když se jinak necháváte zatlačit do kouta a hádat se neumíte, měli byste dát protivníkovi najevo, že si za svým stojíte. Defenzíva je nejhorší strategií pro jakoukoliv hádku. Proto nedávejte najevo svůj postoj, snažte se diskutovat, nevzdávejte se předčasně.
Mějte emoce pod kontrolou: Ty totiž hrají důležitou úlohu během konfliktů, jakmile se přestanete hlídat, může dojít k pořádnému problému. Jistě, někdy bývá dobré pročistit vzduch pořádnou Itálií, většinou tomu ale tak nebývá. Pokud máte pocit, že vypadáte jako slaboch jen proto, že nezvyšujete hlas, buďte na sebe naopak pyšní. Chováte se tak proto, že nechcete, aby celý problém eskaloval někam, odkud už nebude návratu. Za to, že udržíte emoce pod kontrolou a neztrácíte nadhled, se naopak chvalte. Vy jste silnější než váš protivník!
Respektujte svého oponenta: Nikdy se mu nevysmívejte, neponižujte ho atd. Tím nic nezískáte, jen v dlouhodobém horizontu ztratíte sebeúctu i úctu toho člověka, se kterým jste momentálně ve sporu. Nikdy se během hádky o drobnost nevracejte k minulosti, nepředhazujte partnerovi jeho rodinu a podobně. Podpásovky se během hádek nevedou, je vám dost na to, abyste podobné pravidlo znali z vlastní zkušenosti. Degradace oponenta vede jen k tomu, že se ve finále budete stydět sami za sebe. A to vítězstvím rozhodně nezavání, že...