Potraviny, co vám usnadní shazování pneumatiky

Zdraví 19. srpna 2013

Žádná zázračná potravina, která by dokázala přinutit tělo k překotnému zbavování se tukových polštářků, neexistuje. Pokud ale jídlo plné tuku, cukru a bílé mouky zaměníte za zdravé stravování, určitě snáze zhubnete.

Odborníci na výživu kroutí nad články o samospásných potravinách, jejichž konzumace je zaručenou cestou ke štíhlé linii, pochybovačně hlavou. Uznávají ale, že jisté typy potravin hubnutí minimálně usnadní.

Zelenina

O zelenině to každý ví, ale opakování je matka moudrosti – zelenina má velký objem a nízkou energetickou hodnotu. Obsahuje-li každé denní jídlo porci zeleniny (nebo ovoce), postačí potom k nasycení menší porce.

„Zelenina je také důležitým zdrojem vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Cenné látky v zelenině se liší podle druhu, barev, proto i zeleninu je dobré v jídelníčku prostřídat – nejíst pouze jeden druh,“ radí nutriční terapeutka Věra Králová.

Kdo pravidelně konzumuje zeleninu, ten má s větší pravděpodobností také lepší náladu, což je pro období odříkání velká výhoda.

„Některá zelenina obsahuje serotonin. Hodně je ho ve vodním melounu a v rajčatech, v ostatních druzích zeleniny už podstatně méně. Tento „hormon štěstí“ se tvoří v lidském mozku a vyvolává dobrou náladu a optimismus.

Z potravin se ale využívá velmi málo. Zeleniny však obsahují látky, jako je kyselina listová, histamin, tyrozin, vitamin C a další, které přispívají k tvorbě serotoninu v lidském těle,“ píše ve své knize Zelenina ve výživě člověka Karel Kopec.

potraviny 3

S chutí do hubnutí a do zeleniny.

zdroj: www.thinkstock.cz

Odlehčené varianty

Light čili „lehké“ potraviny jsou podle Věry Králové při hubnutí výhodné. Obsahují méně energie než „klasické“ potraviny stejné kategorie, snížený je buď obsah sacharidů (cukru), nebo tuku.

Je však potřeba si uvědomit, že mají-li mít light potraviny nějaký pozitivní efekt, musí se jimi běžné potraviny nahradit.

Nepomůže, když člověk nezmění jídelníček a k tomu si navíc dá něco „light“. Platí také pravidlo, že i když jsou potraviny ochuzené o část energie, neznamená to, že jich lze sníst dvakrát tolik, či dokonce neomezené množství.

A třeba takový ovocný light jogurt má v sobě spoustu škrobů a odlehčení od tuků je nahrazeno přídavkem cukru. Takže určitě čtěte etikety. Někteří výživáři zrovna u jogurtů doporučují polotučnou variantu, která lépe zasytí.

potraviny 5

Light výrobky vám budou dobrým pomocníkem.

zdroj: www.thinkstock.cz

Margaríny

Při hubnutí je často třeba přistoupit ke snížení spotřeby tuků. Tuky jsou však pro organismus nezbytné, a to i v případě, kdy se člověk snaží shodit nějaké to kilo. Omezte proto zejména tuky živočišného původu a preferujte dobré tuky, obsahující vícenenasycené mastné kyseliny.

Esenciální mastné kyseliny, které rostlinné tuky také obsahují, si lidský organismus neumí vytvořit sám a nezbývá, než je pravidelně dodávat stravou. Tyto dobré tuky se nacházejí v rostlinných olejích a výrobcích z nich, například v margarínech, dále rybách, ořeších a semínkách.

Margaríny mají také tu výhodu, že si lze vybírat podle obsahu tuku z široké škály výrobků, což živočišné tuky neumožňují. Na studenou kuchyni či omaštění pokrmů je proto vhodné použít nízkotučné varianty margarínů (od 20 % tuku) – např. Flora light, Perla tip, Rama Linie.

potraviny 4

Mezi margaríny můžete vybírat z velkého množství.

zdroj: www.thinkstock.cz

Celozrnné pečivo

Tedy pečivo připravené z celozrnné mouky. Má srovnatelnou energetickou hodnotu s pečivem bílým, ale obsahuje více vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Celozrnné pečivo má také výhodnější (nižší) glykemický index (GI).

To znamená, že po jeho konzumaci budete mít déle pocit nasycení. No a díky vyplavování menšího množství inzulinu nebude mít váš organismus tak velkou tendenci k ukládání tuku, na rozdíl od konzumace potravin s vysokým GI.

potraviny 2

Když pečivo, tak celozrnné.

zdroj: www.thinkstock.cz