Zaručeně zdravá zelňačka Hanky Kynychové

Vaření a recepty 30. června 2012

Krásná cvičitelka je už mámou tří dětí, takže vařit prostě musí. Ale co? A je to vždycky jenom zdravé?

„Vařím zdravě, aby moje děti byly co nejméně zatíženy tuky a cukry,“ říká Hanka přesvědčeně. „Spousta lidí říká: Ale vždyť děti spálí všechno, to je sice pravda, ale často na to dojedou v pozdějším věku, kdy tělo nebude schopno se s tím vším poprat. Navíc děti jsou dnes velmi choulostivé, protože špatně jí. Špatné jídlo je totiž pro organizmus zátěž – už při jeho trávení se zbytečně vysiluje. Proto vařím jídla, která trávicí systém nezatíží, a tělo se tak může věnovat jiným věcem, například růstu a rozvoji svalstva.“

Podle ní se za dětskými nemocemi často skrývá právě špatný jídelníček. „Když si matka stěžuje, že dítě nejí nic jiného než jogurty, pak se nemůže divit, že snáze dostane třeba rýmu. Mléko přece zahleňuje. Totéž je s lepkem. Spousta lidí ho bere na lehkou váhu a myslí si, že bezlepkové potraviny jsou určeny jen nemocným. Ale to je omyl!“

Ale děti jedí rády třeba těstoviny, copak je ty její nikdy nedostanou? „Já těstoviny moc nejím a po čtyřicítce jsem je vypustila úplně. Ale dětem je dělávám jako přílohu k nějaké omáčce nebo jen tak s domácím kečupem od babičky. Kupuji ale jen bezlepkové těstoviny.“

Nesnesu nafouklé břicho

Vyrůstala ale na úplně jiné kuchyni. „Já jsem původně z Kroměříže, takže na klasicky české a moravské. Jednou až dvakrát ročně jezdím za mamkou, když se dělá zabijačka. Miluji škvarkovou pomazánku. Škvarky vůbec jsou moje láska dodneška. Pokaždé si je dopřeji, abych vzápětí zjistila, že můj žlučník takové jídlo moc nemusí.“ Dodržuje zásadu, že šest dní v týdnu jí úplně zdravě a sedmý si dá všechno, na co má chuť.

„Mám ráda řízky nebo kynutou buchtu. Moje maminka dělá vynikající, s ořechy a jablky. Také miluji chleba se sádlem... Ale už mi je třiačtyřicet let a pozoruji na těle změny – přestože neubírám na aktivitě a poctivě cvičím dvanáct hodin týdně, organizmus pracuje pomaleji. A já prostě nesnesu mít nafouklé břicho... Špeky by mě dost obtěžovaly. Myslím, že člověk by se měl stravovat podle toho, jak jeho tělo snáší různé pokrmy.“

kynychova vaří se synem

Hanka hlídá jídlo nejen sobě, ale i dětem, podle hesla "co se v mládí naučíš..."

zdroj: Isifa.com

Všude samá cibulka

Má odpozorováno, že její tělo dobře snáší kuřecí nebo krůtí maso, ryby, rýži a samozřejmě zeleninu. „Při úpravě zeleniny často používám parní hrnec. Na rozdíl od klasického vaření se v něm potraviny hezky udusí, aniž by se vitaminy vyvařily do vody. Po pěti letech používání už vím, jak dlouhou přípravu ta která zelenina potřebuje. Například mrkev dusím déle. Ale jinak v hrnci dělám nejčastěji brambory, brokolici nebo květák.“ Ale vaří i českou kuchyni.

„Bohužel je velmi tučná a skoro ve všech jídlech se používá smažená cibulka. Moje děti ale česká jídla milují, obzvláště omáčky, a tak jsem se je naučila vařit zdravěji. Když třeba dělám zelí (vozím si domácí, sešlapané od babičky), tak ho jen mírně osladím a místo mouky ho zahustím bramborem. Také často vařím zelňačku, do které přidávám libové uzené."

Jogurty z rýžového mléka

Inspiraci na vaření získává od lidí kolem sebe. „Když mám ve fitku hodinu a sejde se mi na ní čtyřicet ženských, vždycky se bavíme o tom, co která bude vařit. Ale také se inspiruji třeba na dovolené. Nedávno jsem byla v Řecku a moc se mi zalíbila místní kuchyně. Do Čech jsem si dovezla spoustu koření.“ Řekové jsou ale pověstní i tím, že mají vynikající mléčné výrobky – například sýr feta nebo hustý řecký jogurt.

„Já jsem teď ve fázi, kdy si dopřávám jen zakysané produkty. Ale také to není moc často. Klasické kravské mléko jsem plně nahradila rýžovým mlékem. Jogurty nekupuji dětem vůbec, ale vyrábím je doma. Dělám to tak, že si namočím rýži, kterou pak ve speciálním hrnci umelu a pak uvařím. Vznikne z toho kaše, tu dám do sklenic, zaliji javorovým sirupem a ochutím kousky amarantových nebo bezlepkových piškotů, přidám nakrájená jablka a opět zaliji rýžovým mlékem.“

kynychova zelnačka
zdroj: Thinkstockphotos.com

Zdravá zelňačka

Potřebujete:

uzené maso

bobkový list

nové koření

brambory

sušené houby

sklenici zelí

česnek

med

solamyl nebo rýžové mléko

Postup přípravy:

  1. Nejdříve uvařím uzené maso, které nakrájím na kostičky.

  2. Do stejného hrnce vložím nové koření, bobkový list, sušené houby a sklenici zelí.

  3. V parním hrnci uvařím brambory ve slupce, které nakrájím a přihodím rovněž do polévky.

  4. Vmíchám propasírovaný česnek.

  5. Zelňačku ochutím medem a na závěr do ní přidám solamyl nebo rýžové mléko.