Víte, jak to máme se vztahy? Hledáme hlavně vážné

Láska a vztahy 14. února 2020

No vážně! Když se starší ročníky po rozvodu či úmrtí partnera snaží najít partnera nového, většinou se tak děje přes inzerát. Představte si, že každý osmý seznamovací inzerát podávají Češi ve věku 55 let a starší.

Seznamovací preference Čechů se v průběhu života mění. V mladším věku stojí Češi převážně o volný vztah, zato s přibývajícími léty se začínají více zajímat o vážné seznámení, což dokládají i zmiňované statistiky.

Až 60 % inzerentů mladších 55 let hledá spíše volný vztah a u těchto inzerátů patří mezi nejstarší zadavatele muži. Zato inzerenty nad 54 let zajímá z 65 % vážný vztah. Starším pohlavím, které se chce seznámit, už jsou v tomto případě ženy. To vyplývá i z delší průměrné délky života Češek.

Najít nového partnera na zbytek života však může být často běh na dlouhou trať. Své o tom ví Alena Dvořáková, za niž v roce 1992 podaly první seznamovací inzerát její přítelkyně. Tehdy jí bylo devětačtyřicet let. Toho pravého přesto našla až po své sedmdesátce. „Za tu dobu se mi ozvala řada mužů, ale žádný nebyl ten pravý. Opravdu už jsem to chtěla vzdát,“ přiznává Dvořáková. Nakonec se ale nechala přemluvit loni v lednu od zaměstnankyň na pobočce a převzala si ještě poslední čtyři dopisy – odpovědi na svůj inzerát.

„A jeden z nich mne opravdu zaujal. Byl tak lyrický a něžný, že jsem se musela jeho autorovi ozvat,“ vzpomíná Dvořáková. A nakonec vskutku našla toho pravého. Po čtrnácti dnech od seznámení ji totiž Petr Dvořák požádal o ruku a paní Dvořáková se tedy začátkem letošního roku v jednasedmdesáti letech podruhé vdala.

Volný vztah chtějí spíš muži

Možností k seznámení ve starším věku ubývá i podle odborníků. „Češi jsou v porovnání s ostatními národy obecně poměrně nedůvěřiví a starší lidé jsou i vlivem neblahých zpráv například o podvádění ještě nedůvěřivější a uzavírají se do sebe. Tuzemské obce jim navíc nevytvářejí dost příležitostí pro společenský život, tudíž je seznamování ve vyšším věku složitější. Inzeráty jsou proto možností, jak seznamovací bariéru překonat,“ uvádí Iva Holmerová, lékařka a ředitelka Gerontologického centra na Praze 8.

Přestože většina Čechů nad 54 let věku při seznámení hledá vážný vztah, 35 % z nich má stále zájem i o vztah volný. Tento druh seznámení preferují téměř výhradně muži, zadávají si totiž až 97 % inzerátů v této kategorii.

Starší pánové jsou v seznamovacích inzerátech upřímnější

A jak seznamovací inzeráty Čechů starších 55 let konkrétně vypadají? V případě vážného seznámení vesměs potvrzují slova odbornice Holmerové: Zadavatelé často zmiňují, že jsou kvůli rozvodu nebo úmrtí manžela či manželky osamoceni, a proto znovu hledají druhou polovičku.