Jestlipak víte, co dnes frčí v lázeňství?

Zdraví 15. srpna 2013

Úplnou novinkou je obor Medical Wellness. Jak už název napovídá, snoubí se v něm pozitiva obou prvků - jak medicíny, tak wellnessu.

Medical Wellness (medical spa, medspa, medispa) reaguje na poptávku lidí, jež vyhledávají wellness nabídky v kombinaci s příslušnými lékařskými službami.

Po celém světě už existuje řada klinik, center a zařízení typu medical wellness či medspa. Klienti sem ale přijíždějí nejen za odpočinkem a relaxací, jako je tomu u klasických wellness center, ale i z důvodu zdravotní prevence, zlepšení zdraví a kondice.

Do podobných specializovaných center si můžete zajet na procedury, které při své aplikaci vyžadují přítomnost lékaře nebo odborný zdravotní personál. Nemusíte se tady bát, že padnete do rukou nějakého "neumětela, protože budete pod dozorem zkušených profesionálů.

Součástí nabídky jsou programy zaměřené na prevenci a podporu zdraví, hubnutí, anti-aging, modelaci těla a kondici. Právě v těchto oblastech se totiž wellness a medicína ideálně doplňují.

masáže 1

I když si i na těchto pobytech odpočinete, jste v rukou odborného personálu.

zdroj: www.thinkstock.cz

Jak péči čerpat?

V říjnu roku 2012 nabyla účinnosti novelizace vyhlášky, tzv. Indikačního seznamu, který k jednotlivým diagnózám a jejich stupni přiřazuje nárok na čerpání hrazené lázeňské péče.

Nejdůležitějším sdělením pro vás je, že oba typy hrazené lázeňské péče jsou i nadále zachovány, jak komplexní, tak příspěvková. V případě komplexní, tj. plně hrazené lázeňské péče, ale došlo ke zkrácení její délky z 28 na 21 dnů. Pacienti čerpající komplexní lázeňskou péči budou i nadále v režimu pracovní neschopnosti.

Délka příspěvkové lázeňské péče, u níž pojišťovna hradí pouze léčení, byla stanovena na 21 nebo 14 dnů (dle dohody s lékařem). Možnost zkrácení příspěvkové péče ze tří týdnů na dva je výhodou a šancí pro ty z vás, kteří byste jinak třítýdenní pobyt z finančních důvodů nebo z hlediska čerpání dovolené nemohli absolvovat.

Ano dětem i opakování

U dětských pacientů a dorostu zůstává délka lázeňské péče na 28 dnech.

Možnost opakování lázeňské péče zůstala zachována. U řady diagnóz ji lze opakovat formou komplexní lázeňské péče, v některých případech pouze formou příspěvkové péče. Možnosti opakování lázeňské léčby u jednotlivých indikací přesně definuje nový Indikační seznam. Při posuzování nároku na lázeňskou péči se do celkového limitu opakovaných pobytů budou započítávat pobyty uskutečněné od 1. října 2009.

V novém Indikačním seznamu jsou používány pro označení indikačních skupin a jednotlivých indikací stejné symboly jako ve starém, ale obsah a význam se u většiny indikací novým Indikačním seznamem mění. Některé indikace zanikly, některé jsou nové, některé se sloučily a u některých došlo ke změně odborných kritérií.

Pokud nemáte nárok na lázeňskou léčbu prostřednictvím zdravotní pojišťovny, máte možnost vybrat si ze široké nabídky samopláteckých léčebných programů jednotlivých lázní. Z atraktivní nabídky léčebných pobytů si jistě vybere každý.

Kde vybírat

Zaujaly vás nové trendy v lázeňství a wellness? Pak si určitě vyberete z široké nabídky nejrůznějších pobytů. Stačí kliknout ZDE.