Za to, že historizující interiéry nemají dvakrát dobrou pověst, můžou především sběratelé starožitností. Ti v zápalu vášně často přinesou domů kdeco a vše hned vystaví. Postupně tvoří nesourodou směs předmětů z různých období, až se stane, že jejich byty začnou připomínat depozitář muzea.
V JEDNOM STYLU
Aby historický interiér vyzařoval harmonii a osobitou atmosféru, nemíchejte styly, období a kulturní oblasti. U nás je nejčastějším slohem přenášeným do současnosti biedermeier.
Opravdu není vhodné doplnit ho secesním zrcadlem, natož starožitnou arabskou lampou…
S BARVAMI OPATRNĚ
Kromě toho, že historický nábytek má obvykle složitý tvar, bývá vyveden ve výrazných barvách. Běžně se užívá rudá, blankytně modrá, růžová a do hry často vstupuje také zlatá a stříbrná.
Co s tím? Aby váš historický obývák měl působivost skutečného šlechtického sídla, držte se hesla „méně může být více“. Zvolte jednu výraznou barvu, která se objeví na všech hlavních kouscích nábytku, a tu doplňte dvěma barvami pastelovými.
Celkový dojem tak bude vznešený, ale ne nabubřelý.
MÁTE NA TO MÍSTO?
Chcete-li si zařídit dům, byt nebo pokoj v historizujícím stylu, potřebujete prostor. Hodně prostoru. V menších místnostech s nižším nebo normálně vysokým stropem se totiž snadno může stát, že bujaře zdobný starožitný a historizující nábytek vás svou kudrlinkovou dekorativností začne vizuálně „dusit“ a atmosféra aristokratické kultivovanosti je rázem ta tam.