Jestli ona to není tak trochu z nouze ctnost. Před čtvrt stoletím se čtyřčlenné rodiny celkem běžně mačkaly v miniaturních garsonkách.
A před sto lety jich takhle spávalo i deset – máma, táta, děti, všichni pěkně naskládaní jeden vedle druhého – anebo i nad sebou.
Šlechta si ovšem na pánské a dámské ložnice naopak potrpěla, hrabě s hraběnkou žádné společné lože nesdíleli. Velké prostory jim skýtaly komfort soukromého místa ke spaní.
Zrovna tak i dnes už si může spousta lidí dovolit větší prostory na bydlení. Přepracovaní současníci se navíc potřebují hlavně dobře vyspat, takže stále častěji volí oddělené ložnice.
Nerušit, spím
Češi jsou z téhle vlny sólo spaní ještě trošku rozpačití. Oddělená ložnice je tady stále synonymem tiché či rozhádané domácnosti.
V zahraničí je to ale dlouhodobý trend. Dosyta se vyspat je pro partnerské soužití zásadní, zrovna tak jako mít vedle společných místností zároveň i dostatek soukromí. Vztahy se pak utužují v obývacím pokoji anebo třeba v kuchyni.


Problémem může být i jen to, domluvit se na teplotě ložnice.
zdroj: www.thinkstock.cz

O hlasitém chrápání nemluvě.
zdroj: www.thinkstock.czSpolu, tudíž ve zdraví
Možná se líp vyspíte každý sám. Statistiky ovšem mluví jinak. Páry sdílející spolu v noci lože jsou podle nich jednoznačně zdravější a šťastnější než ty, které mají oddělené ložnice.
Spánek s milovaným člověkem v jedné posteli totiž působí hluboce na psychiku a potažmo i na zdraví člověka. Výrazně snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi, a naopak zvyšuje hladinu „šťastného hormonu“ oxytocinu.
Ten posiluje pouto mezi partnery, zdravou sexualitu i emocionální propojení, navozuje pocit klidu a bezpečí a působí blahodárně na psychiku. Oxytocin se uvolňuje hlavně při tulení a mazlení.
Jenže spát každý sám, anebo pěkně pospolu to není jen ono už zmíněné chrápaní. Jsou i jiné důvody, proč lidé volí oddělené ložnice. Třeba odlišné biorytmy či jiné vnímání teploty v místnosti.
Zatímco „skřivany“ sklátí únava už v devět večer, „sovy“ zhasínají lampičku dlouho po půlnoci. Dá rozum, že se pak ruší i při ranním vstávání. A zmrzliny mají smrt v očích, když jejich drahá polovička celá zpocená otevírá okna dokořán a větrá.
Oddělené ložnice vyhovují často starším párům. Spánek už je mělčí a manželé se snadno navzájem budí. Pak nastane situace, kdy se dospělé děti odstěhují z domu a najednou je po dvaceti letech ve stísněných prostorech k dispozici volný pokoj – a tudíž místo pro druhou ložnici.
Jeden hot a druhý čehý
Oddělené ložnice vskutku nemusejí vztahu škodit – pokud se na tom ovšem ti dva shodnou. Bude-li chtít muž usínat sám, ale manželka se cítí lépe v jeho náruči, bude mít žena samozřejmě pocit, že ji partner nemiluje a zanedbává. Nejde jen o sex.
Tomu oddělené ložnice nemusejí nijak bránit, naopak, někdy ho dokonce oživí. Jenže láska mezi dvěma lidmi je především o vzájemné blízkosti.
Člověk se touží k někomu přitulit, zavrtat se do pelíšku v teplém objetí milované osoby a občas se pomazlit. Jestli ovšem tohle potřebujete každou noc, anebo jen když na to máte oba náladu a máte radši spánek o samotě – to si už musí vyřešit každý pár sám. Podstatné je, aby měli oba stejný názor.
Buď jak buď, volba ložnice je pokaždé navýsost individuální rozhodnutí. Někomu se i po třiceti letech usíná prostě nejlépe po boku partnera. I kdyby drahoušek „řezal dříví“ ostošest.


Oddělené ložnice vztahu vadit nemusí.
zdroj: www.thinkstock.cz