Už je to 50 let, co zemřela Marilyn! Neuvěřitelné, že?

Zábava 15. srpna 2012

Jak by asi dneska vypadala, kdyby neumřela v šestatřiceti? Asi jako každá jiná šestaosmdesátiletá žena. Takhle její kouzlo zůstává na filmovém plátně.

Báječná, sladká, sexy. A také nevyrovnaná, povrchní a přelétavá...

Jejím prvním zákonným mužem byl dělník Jim Dougherty, kterého Marilyn poznala ještě během své práce v továrně a kterého si vzala ve svých devatenácti. A protože už začala - tehdy ještě ovšem jako Norma Jeane Baker - pracovat na své kariéře, nevydrželo dlouho ani tohle mladistvé manželství.

„Byla to taková dětská láska,“ komentovala své první manželství. Pak už totiž nebyla jen úspěšná modelka, ale nadějná herečka, která svou první smlouvu podepsala u společnosti 20th Century Fox.

Druhou velkou love story se stal slavný hráč baseballu Joe DiMaggio, ale ani tento svazek neměl dlouhého trvání - manželství vydrželo jen necelého půl roku. Oba dva manželé na sebe neměli čas. Vlastně spolu vůbec nebyli. A tak zatímco Marilyn trávila většinu času v ateliérech, její muž žárlil. U rozvodu pak křičel, že se vůbec nestarala o domácnost.

V jejím životě se vyskytovali nejen manželé, ale i profesionální gigolové, milenci-utěšovatelé, důvěrní přátelé. Většina z nich ale zoufalou a opuštěnou Marilyn využívala. Nebo zneužívala?

Podívejte se na sérii fotek vzniklou v roce její smrti na pláži v Santa Monice. Nejsou retušované, je to jenom holka, co běhá po pláži. Určitě vám bude blízká:

Režisér ji utěšoval nejen na place

Třetím manželem se stal věhlasný světový dramatik Arthur Miller. Ten se do ní prý zamiloval na první pohled. Kvůli ní se okamžitě rozvedl. „Vešel jsem do místnosti, kde tančila s nějakým mužem. Bylo tam hodně lidí, ale všichni se dívali jen na ni. Vyzařovalo z ní oslnivé světlo, byla krásná jako anděl. Nešlo to jinak,“ nechal se slyšet dramatik.

Ale i tahle story skončila fiaskem. Ani sám velký Arthur své ženě, která toužila tolik po lásce a porozumění, neporozuměl. Neměl na ni čas, ani když dvakrát potratila, jednou dokonce během natáčení komedie Někdo to rád horké. Kdo ji měl utěšit? Ve své knižní autografii to dost netaktním způsobem píše režisér Elia Kazan. Dopodrobna líčí situaci, kterak se pomiloval s Marilyn u ní v bytě a kterak vždy po souloži vyplázl jazyk na Millerovu fotku, visící nad postelí.

Až se příště budete dívat na slavnou komedii Někdo to rád horké, z níž vám přinášíme trailer, snad vám nezkazí úsměv vědomí, že hlavní hvězda nebyla v době natáčení zrovna nejšťastnější:

Bylo to silnější než my

Hodně se psalo i o románcích, které Marilyn měla se svými hereckými partnery, ať už to byl Laurence Olivier, anebo Yves Montand. „Naše kamarádství se záhy proměnilo v něhu,“ vzpomínal později Yves Montand. „Pracovali jsme spolu, což samozřejmě vytváří určitá pouta. A pak, bylo to silnější než my, a bylo to velice hezké...“

marilyn montand

Ani Yves Montand neodolal nevinně sladké vizáži slavné krásky. Nebo spíš ona, naivní, neodolala jemu?

foto:
zdroj: Vlasta.cz

Laskavě se o MM zmiňuje režisér Billy Wilder, když ve svých vzpomínkách píše, že velké tajemství Marilyn bylo v tom, že se dokázala divit: „Proč se ti lidé na mě tak dívají? Mám snad na zádech nějakou tabulku? Co je na mně tak zvláštního?“

„Byl problém dostat ji na natáčení. Jednou mi sdělila, že nemohla najít studio. Nemohla najít studio, s nímž už měla deset let smlouvu! Ale měla kouzlo jako žádná jiná, byla geniální jako komička, s neuvěřitelným smyslem pro komický dialog i situaci. Dokázala vycítit, zda ta nebo ona scéna je pro film dobrá, nebo špatná.

Ve filmu Někdo to rád horké přichází s ukulele k vlaku, kde stojí Lemmon a Curtis v ženských šatech. Obrátila se na mě a řekla: „Billy, tady tě musí ještě něco napadnout, to přece nestačí, že se jen objevím, to přece není žádný výstup!“ Celou noc jsem přemýšlel a opravdu jsem našel řešení: ona prochází kolem vagónu a v té chvíli vychází z lokomotivy pára, přesně na ni. Byla šťastná, spokojená, protože to už byla správná vstupní scéna pro hvězdu jako ona. Protože ona byla hvězdou bez ohledu na to, že vedle ní byli tak výborní herci jako Jack Lemmon a Tony Curtis.“

Do restaurace se kalhotky nenosí!

Posledními milenci - jak se zdá - byli v hereččině životě dva Kennedyové. S Johnem, budoucím prezidentem USA, se Marilyn poznala poprvé na party v Santa Monice. Psal se rok 1957. Tehdy ovšem nepřekročilo jejich letmé setkání rámec obvyklé společenské konverzace.

K důvěrnostem údajně došlo až o dva roky později, kdy se John Kennedy setkal s Marilyn v losangeleské restauraci Franka Sinatry. „Zatímco jsme jedli a povídali si,“ vzpomíná tehdejší spolustolovník Peter Lawford.

„John zřejmě hladil Marilyn pod stolem. Najednou se na jeho tváři rozhostil blažený výraz. John jí vsunul ruku pod šaty a zjistil, že nemá na sobě kalhotky...“

Byla prý do něj blázen, telefonovala mu pak i do Bílého domu, posílala milostné básničky... A začátkem roku 1962 dokonce zavolala Jacqueline, aby své sokyni sdělila, že se hodlá za prezidenta provdat. „Jackie mi říkala, že se tenkrát vůbec nezlobila a řekla do telefonu, že se klidně rozvede, jenomže Marilyn bude muset od ní převzít nesnadné povinnosti první dámy,“ prozradil Peter Lawford.

Nebezpečné známosti

Byla to láska jako trám, leč zřejmě jednostranná. John Kennedy ze všeho vycouval a Marilyn nakonec „předhodil“ svému mladšímu bratru Robertovi. Romance ale netrvala dlouho, protože 6. srpna 1962 před pátou ráno našli MM v jejím domě bez známek života.

A zatímco na nočním stolku s vyvěšeným telefonem ležely jen prázdné krabičky od silných prášků, ve vzduchu se už léta vznášejí otázky, jestli šlo o skutečnou sebevraždu, či naopak o rafinovanou vraždu, a kdopak asi mohl mít zájem.

Určitě znáte skandální historku o tom, jak sexy Marilyn nazpívala blahopřání k narozeninám prvnímu muži Spojených států. Její život byl rozhodně zničující, ať už se ke konci přivedla sama, nebo ji její vášně zničily. Jestli jste záznam blahopřání ještě neviděli, podívejte se teď:

Nejnovější zpracování

  • Život slavné hvězdy lákal všechny bulvární i seriózní novináře a také spisovatele více či méně reálných autobiografií. Taky filmů o ní je docela dost, stejně jako jejích napodobitelek. Posledním pokusem vzdát jí hold (a taky se na její slávě přiživit) je loňský snímek Můj týden s Marilyn, kde slavnou krásku hraje Michelle Williams. Tahle volba hodně překvapila, protože Michelle je v civilu spíš sportovní holka s krátkým sestřihem než mondéna. Ale proměnu skutečně zvládla, podívejte se na oficiální trailer filmu: