Kulinářští nadšenci konečně přišli na to, jak nabízet vlastnoručně vyráběné gastronomické lahůdky, aniž by při tom vytáhli paty z domu. Začali provozovat bytové restaurace.
VÍTEJTE U NÁS DOMA
Koncept je jednoduchý. Hostitelé vyhlásí termín, čas, menu a jeho cenu. Mailem pak rozešlou pozvánku okruhu případných zájemců - přátelům, přátelům přátel apod. Ti nejrychlejší pak s nimi usednou k jednomu stolu.
Někdy se kolem něj sejde parta kamarádů, jindy se tu potkají úplně cizí lidé, u jídla ale všichni brzy najdou společnou řeč. Dostane se jim výtečné domácí stravy připravené nejen s láskou, ale většinou i s důrazem na roční sezonu a místní produkty.
Exkluzivní menu však v tomto případě neznamená exkluzivní cenu. Naopak. Restaurant v obýváku nemusí živit rozsáhlý distribuční systém a navyšovat kvůli tomu ceny o stovky procent. A tak si tu vychutnáte i netradiční krmi z nákladných surovin často excelentně spárovaných s výborným kvalitním vínem mnohdy doslova za pakatel.


Domácí strava připravovaná s láskou, to je hlavní lákadlo!
foto: www.thinkstock.czJAK TO VŠECHNO ZAČALO
„A kdyby něco, tak jste naši známí a jste u nás na návštěvě, oukej?“ culí se spiklenecky kypré Kubánky, zatímco servírují grilované humry hostům namačkaným kolem stolečků na malém dvorku mezi domy.
„Oukej oukej,“ huhňají takzvaní kamarádi s plnou pusou na znamení souhlasu. Skryti před zraky velkého bratra si za pár babek dávají delikatesy, za které by jinde platili minimálně desetkrát víc. A pro kubánské matrony je to zas jediný způsob, jak obejít socíkovské regule bratří Castrů a něco málo si přivydělat...
Kubánské paladares neboli jídelny byly prapočátkem všeho. Situace se na „Ostrově svobody“ už trošku změnila, nicméně fenomén bytových restaurací se řítí světem jako uragán a nabírá na síle.
RESTAURANT V PODZEMÍ
Tyhle domácí podniky jsou známé také jako „underground restaurants“, tedy podzemní neboli tajné restauranty. Pro ty, kteří se rádi točí kolem plotny a baví je hostit počestné pocestné, je to nejen potěšení, ale samozřejmě také přivýdělek.
V některých zemích je taková restaurace v obýváku řešením byrokratického a daňového labyrintu, jinde jednou z mála možností, jak přežít v zemi tonoucí v ekonomické krizi. Pro turisty je to vynikající příležitost poznat místní kulturu a zvyky na vlastní kůži - hlavně na jazyku. Atmosféra domácího prostředí je něco úplně jiného než sice nablýskaný, ale mnohdy neosobní restaurant.


Všechno to začalo na Kubě...
foto: www.thinkstock.czKudy na „jídlo v podzemí“
- Ve Spojených státech se pro bytové restaurace vžil termín supper clubs, ve Velké Británii a v Austrálii jim říkají underground restaurants a v Buenos Aires puertas cerradas.
- Pokud narazíte na bytovou restauraci, kterou byste chtěli vyzkoušet, přihlaste se do jejich mail listu, případně na stránky na sociálních sítích. Takto bývají kontaktováni noví hosté.
- Menu bývá fixní, a ne vždy ohlášené, pokud trpíte alergiemi, oznamte to raději organizátorům dopředu.
- K nejznámějším kubánským paladares patří například Havanská La Guarida, založená v roce 1996 v domě ze 16. století.
- Snad nejznámější bytová restaurace v Česku se jmenuje Na Faře. Najdete ji v Kmetiněvsi ve středních Čechách. Kombinuje francouzskou, italskou, ale i thajskou či skandinávskou kuchyni s českou. Základem jsou v každém případě dobré suroviny od lokálních dodavatelů.