Nechte si vyčistit zuby od profíka

Zdraví 18. června 2012

Pravidelná návštěva dentální hygienistky Čechům stále ještě moc neříká. Přitom právě díky ní bychom mohli předejít většině problémů se zuby a dásněmi.

Na Západě je tahle péče naprosto běžná. Podle nedávného průzkumu v tuzemských luzích a hájích navštěvuje dentální hygienistku jen 15 % Čechů, a to pouze jednou do roka. Kde je problém?

Většina z nás stále ještě neví, co od dentální hygieny vlastně očekávat, a tudíž se trochu bojí. „Přitom ke strachu není důvod. Dentální hygienistka vám ukáže, jak správně pečovat o zuby, jak je čistit, a případně odstraní plak a zubní kámen. Návštěva tedy rozhodně není bolestivá,“ říká viceprezidentka Asociace dentálních hygienistek Petra Křížová.

A může tohle všechno udělat zubař? Může, ale nestíhá. Nemá na vás tolik času jako dentální hygienistka. Jejich péče by se měla doplňovat:

Stomatolog ošetří aktuální problém a pravidelná péče dentální hygienistky by měla pomoci těmto problémům předcházet.

Jak návštěva probíhá?

Pokud se na návštěvu dentální hygienistky chystáte poprvé, vyčleňte si alespoň hodinu času. Dentální hygienistka nejprve důkladně vyšetří stav vašeho chrupu. Zkontroluje přítomnost zubního plaku, zubního kamene, pohyblivost zubů a stav dásní. Pak vás poučí, jak si zuby správně čistit, kde a jak máte zlepšit techniku, na která místa je potřeba se soustředit a také jaké pomůcky používat.

Absolvujete standardní odstranění plaku a zubního kamene ultrazvukem a ručními nástroji. Pokud je to potřeba, provede vám dentální hygienistka také fluoridaci zubů, leštění výplní nebo ošetření citlivých krčků. Z ordinace budete odcházet nejen s dobrým pocitem, ale i s bělejšími a hlavně důkladně vyčištěnými zuby. A můžete se rovnou objednat i na profesionální vybělení.

chrup

Hygienistka nejprve zkontroluje stav vašeho chrupu.

zdroj: Isifa.com
kontrola

Pak vám poradí, jak o zuby správně pečovat.

zdroj: Isifa.com

Jak často?

Představte si, jak se plak plný toxických látek na zubech hromadí... Fuj. Aby chrup, dásně a kost, ve které jsou zuby usazené, neonemocněly, musí se pravidelně odstraňovat. Dentální hygienu byste proto měli absolvovat 2x ročně. A to, i když nemáte žádné akutní problémy se zuby.

Ovšem pozor, znovu připomínáme: Návštěva dentální hygienistky nenahrazuje návštěvu zubního lékaře!

Kam?

Řada zubních lékařů spolupracuje s dentální hygienistkou, kterou vám přímo doporučí. Většinou pracují ve společném zdravotnickém zařízení.

Další možností, jak najít dobrou dentální hygienistku, je databáze Asociace dentálních hygienistek, která odbornice na dentální hygienu sdružuje.

Existují i dentální hygienisté?

Možná vás zaráží, že pořád mluvíme o „dentálních hygienistkách“. Cožpak neexistují také muži, kteří pečují o naši dentální hygienu?

„Ano, v Česku máme i několik dentálních hygienistů. Je jich ale málo, situace je v tomto ohledu obdobná jako u zdravotních bratrů. Z nějakého důvodu si toto povolání vybírají spíše ženy,“ krčí rameny Petra Křížová.

zuby

Ačkoliv jde spíše o dámskou profesi, existují i dentální hygienisté.

zdroj: Isifa.com

Proč zajít na dentální hygienu?

  • Čistý zub nemůže onemocnět a dentální hygienistka vás naučí, jak si zuby správně čistit.
  • Příčinou většiny potíží se zuby je mikrobiální plak, který si sami ze zubů jen velmi těžko odstraníte. Dentální hygienistka vám s tím pomůže.
  • Stav zubů a dásní ovlivňuje naše celkové zdraví. Dentální hygienistka umí odborně posoudit, v jaké kondici naše zuby, dásně a sliznice ústní dutiny jsou.
  • Kvalitní čištění zubů je záležitostí správné techniky, ale i výběru vhodných pomůcek, včetně kartáčků a pasty. Dentální hygienistka vám poradí i v této oblasti.